Izrael grozi likwidacją Międzynarodowego Trybunału Karnego

Avigdor Lieberman, izraelski minister spraw zagranicznych, w apoplektycznej tyradzie zagroził globalnej instytucji sprawiedliwości mówiąc: „Izrael zlikwiduje ICC” (International Criminal Court). To reakcja na rozpoczęcie śledztwa wobec izraelskich liderów w sprawie zbrodni wojennych dokonanych w Gazie w 2014.

Ludobójczy maniak, rozgniewany Avigdor Lieberman, grozi obaleniem ICC za jego nacisk na globalną sprawiedliwość, po ogłoszeniu dochodzenia w sprawie zbrodni wojennych.
Ludobójczy maniak, rozgniewany Avigdor Lieberman, grozi obaleniem ICC za jego nacisk na globalną sprawiedliwość, po ogłoszeniu dochodzenia w sprawie zbrodni wojennych.

Trybunał poinformował, że dzisiaj prokuratorzy z ICC otwierają dochodzenie przygotowawczego w sprawie możliwych zbrodni wojennych na palestyńskich terytoriach, pierwszy formalny krok mogący doprowadzić do oskarżeń wobec funkcjonariuszy tam i w Izraelu.

Ustalą czy to śledztwo da podstawy do pełnego dochodzenia w sprawie rzekomych okrucieństw, co może poskutkować oskarżeniami wobec osób albo po izraelskiej, albo palestyńskiej stronie.

„Badanie wstępne to nie śledztwo a analiza dostępnych informacji w celu osiągnięcia w pełni świadomego ustalenia czy istnieje uzasadniona podstawa do prowadzenia postępowania przygotowawczego na podstawie kryteriów ustalonych w Statucie Rzymskim”, czytamy w piątkowym oświadczeniu trybunału.

Avigdor Lieberman skrytykował decyzję ICC jako „skandaliczną”. Powiedział, że jedynym celem tego dochodzenia przygotowawczego była „próba pozbawienia prawa Izraela do samoobrony przed terrorem”.

Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon ostatnio potwierdził, że Palestyńczycy formalnie staną się członkiem ICC 1 kwietnia, i że urzędnicy sądowi powiedzieli, iż jurysdykcja będzie sięgać 13 czerwca 2014.

Źródło: http://www.veteranstoday.com/2015/01/16/israel-threatens-liquidate-international-criminal-court-icc/

Tłum. Ola Gordon.

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *