Strona główna > Świat > ISIL zamierza zdobyć rosyjski Północny Kaukaz

ISIL zamierza zdobyć rosyjski Północny Kaukaz

ISIL po raz pierwszy na poziomie oficjalnym oświadczyło o dążeniu do zdobycia Północnego Kaukazu.

a70„Państwo Islamskie” po raz pierwszy, na poziomie oficjalnym, oświadczyło o tym, że jego celem jest zdobycie rosyjskiego Północnego Kaukazu. Groźba jest wyrażona w ostatnim orędziu sekretarza prasowego ISIL, szejka al-Adnani.

Tego rodzaju orędzia pojawiają się raz na 2-3 miesiące i są przeznaczone dla odbiorców islamskich i, de facto, są najbardziej wiarygodnym źródłem dotyczącym ideologii tego ugrupowania.

W nowym orędziu Kaukaz jest po raz pierwszy wspomniany jako bezpośredni cel islamskiej grupy już na poziomie oficjalnym a nie na poziomie osobistych opinii bojowników, które publikowane były przez media we wrześniu ubiegłego roku.

Nie wolno jednocześnie zapominać, że formalnie niektóre bandy działające na terytorium Czeczenii i Dagestanu już złożyły przysięgę lojalności wobec ISIL, chociaż nie były uznane przez wyższe dowództwo tego ugrupowania.

W tym orędziu poruszono nie tylko temat przyszłych zdobyczy. Szejk al-Adnani przyjął przysięgę przywódcy nigeryjskiej grupy „Boko Haram”, tym samym włączając ją w skład ISIL.

Wcześniej, w podobny sposób, ISIL rozprzestrzeniło się na terytorium Libii, Półwyspu Synajskiego i na inne obszary. Szejk wezwał dżihadystów, którzy z tych czy innych powodów nie mogą przyjechać by walczyć w Syrii, Iraku, Afganistanie lub Libii, do wyruszenia do Afryki Zachodniej ponieważ i tam jest teraz ISIL.

Ponadto jeden z przywódców bojowników po raz kolejny powiedział, że „Państwo Islamskie” pozostaje niezmienne i niezwyciężone pomimo wszystkich uderzeń dokonywanych przez międzynarodową koalicję.

Usprawiedliwił także utratę miasta Kobani, położonego na północy Syrii, nazywając to „moralnym zwycięstwem” biorąc pod uwagę fakt, że Amerykanie i Kurdowie zdołali wyprzeć z miasta bojowników ISIL dopiero zamieniając miasto w ruinę.

Wreszcie islamista wezwał muzułmanów-sunnitów do zjednoczenia się w obliczu „zagrożenia szyickiego” w postaci Iranu, ktoremu, w opinii al-Adnani, Izrael chce oddać wszystkie muzułmańskie ziemie.

„Żydom i krzyżowcom” złożono ofertę przyjęcia islamu i płacenia „zakatu” dla ISIL albo pozostanie przy swojej religii i płacenie bojownikom”dżizza”, w zamian za bezpieczeństwo.

W 2014 roku Sąd Najwyższy Rosji uznał ISIL za organizację terrorystyczną, której działalność na terytorium kraju jest oficjalnie zabroniona.

Za: http://3rm.info/main/55673-islamskoe-gosudarstvo-vpervye-na-oficialnom-urovne-zayavilo-o-stremlenii-zahvatit-severnyy-kavkaz.html

Data publikacji: 18.03.2015

Przekład: RX

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *