Strona główna > Bez kategorii > Iran wysłał w kosmos kapsułę z małpą i zdołał ją sprowadzić na Ziemię

Iran wysłał w kosmos kapsułę z małpą i zdołał ją sprowadzić na Ziemię

Źródło: http://zmianynaziemi.pl/wideo/iran-wyslal-w-kosmos-kapsule-malpa-zdolal-ja-sprowadzic-ziemie

Data publikacji: 28.01.2013

[youtube=http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Ff1Yp4CqTIQ]

Jak co roku w okolicy rocznicy rewolucji islamskiej naukowcy z Persji prześcigają się w zamanifestowaniu wyższości swojej nauki. W tym roku hitem jest postawienie kolejnego kroku na drodze do załogowych lotów suborbitalnych. Aby tego dokonać  Iran wysłał w kosmos małpę.

Wcześniej donoszono, że wydarzenie takie było zaplanowane, ale spodziewano się rozpoczęcia finalnej fazy w lutym 2013 roku.  Według irańskiego kanału TV, wyniesiono w kosmos kapsułę kosmiczną z małpą na pokładzie. Zwierzę nazywa się podobno „Pishgam”, co oznacza po persku Pionier. Według informacjiagencyjnych kapsuła z małpką wylądowała bezpiecznie.  Stan „pasażera”  nie został jednak podany do  publicznej wiadomości.

 

Wynoszenie na orbitę okołoziemska zwierząt to oczywiste przygotowanie do uruchomienia swoich lotów załogowych, które są zaplanowane na 2021 rok.  Dzięki wykorzystaniu małp irańscy naukowcy zamierzają studiować zachowanie ciała w nieważkości. Fakt, że Iran ma zamiar wysyłać w kosmos zwierzęta, stał się znany w grudniu 2008 roku.  Irańskie władze twierdzą, że ich program kosmiczny jest całkowicie pokojowy.

 

Należy zauważyć, że przedtem Iran wysłał już w kosmos inne organizmy żywe takie jak robaki, żółw i szczur. Już w 2011 roku Iran planował wysłanie w kosmos małpy, a nawet rozpoczęto prace przygotowawcze, ale niczym konkretnym się to wtedy nie zakończyło.

 

 

Źródłahttp://www.nytimes.com/2013/01/29/world/middleeast/iran-says-it-sent-monkey-into-space.html?_r=0

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.