Strona główna > Świat > Iran przyznaje się do zestrzelenia ukraińskiego Boeinga. „To ludzka pomyłka. Smutny dzień”

Iran przyznaje się do zestrzelenia ukraińskiego Boeinga. „To ludzka pomyłka. Smutny dzień”

Ukraiński samolot pasażerki uległ katastrofie pod Teheranem. Amerykanie podejrzewają, że został zestrzelony przez Iran. Jeszcze wczoraj Iran chciał by amerykańscy specjaliści pomogli przy ustaleniu przyczyn katastrofy Boeinga 737. Dziś minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif przyznał, że Irańczycy zestrzelili samolot. „To ludzka pomyłka. Smutny dzień” – twierdzi.

W nocy z wtorku na środę ukraiński samolot spadł pod Teheranem. Stało się to tuż po starcie.

W katastrofie zginęli wszyscy na pokładzie – łącznie 176 osób. Tej samej nocy Iran dokonał ostrzału rakietowego amerykańskich baz w Iraku w ramach zemsty za generała Sulejmaniego.

Amerykańskie media, powołując się na źródła w Pentagonie i wywiadzie, twierdziły, iż samolot został zestrzelony przez irański system obrony przeciwlotniczej.

– W tym czasie w powietrzu były dziesiątki lotów krajowych i zagranicznych na tej samej wysokości ośmiu tys. stóp. […] To naukowo niemożliwe i nielogiczne, by ukraiński samolot stał się obiektem ataku rakietowego – bronił się szef irańskiej Organizacji Lotnictwa Cywilnego.

Dziś Iran przyznaje się do zestrzelenia ukraińskiego Boeinga. Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif napisał na Twitterze, że do zestrzelenia samolotu doszło w wyniku „ludzkiej pomyłki”

„To smutny dzień. Ze wstępnych ustaleń wewnętrznego śledztwa wynika, że ludzka pomyłka w kryzysowym momencie, spowodowanym przez amerykańskie awanturnictwo, doprowadziła do katastrofy” – napisał dyplomata.

Polityk wyraził również żal z powodu zaistniałej sytuacji i przeprosił rodziny ofiar.

Źródło: Reuters, nczas.com

Za: https://nczas.com/2020/01/11/iran-przyznaje-sie-do-zestrzelenia-ukrainskiego-boeinga-to-ludzka-pomylka-smutny-dzien/

11.01.2020

One thought on “Iran przyznaje się do zestrzelenia ukraińskiego Boeinga. „To ludzka pomyłka. Smutny dzień”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.