Strona główna > Świat > Iran przeprowadza ataki rakietowe na amerykańskie bazy w Iraku

Iran przeprowadza ataki rakietowe na amerykańskie bazy w Iraku

Baza lotnicza Ayn al Asad w zachodnim Iraku, gdzie stacjonują siły USA, została ostrzelana. Rakiety spadły też na amerykańskie obiekty wojskowe w Erbilu w irackim Kurdystanie. Ataku donoał iranski Korpus Strażników Rewolucji, który odpowiada w ten sposób na zabicie przez Amerykanów gen. Kasema Sulejmaniego. 

Amerykańska armia potwierdziła, że na jej bazę Ayn al Asad w Iraku spadło co najmniej sześć rakiet. Niektóre doniesienia mówią nawet o 30 rakietach. W tej chwili nie ma informacji o ofiarach ani o zniszczeniach.
– Jesteśmy pod ostrzałem rakietowym Iranu. To albo pociski manewrujące, albo rakiety balistyczne krótkiego zasięgu. Nad całym krajem – powiedziało telewizji Fox News źródło w amerykańskim wojsku.
Korpus Strażników Rewolucji Iranu wziął odpowiedzialność za atak na bazę USA. Irańska telewizja państwowa podała informację o „dziesiątkach pocisków” wystrzelonych w bazę lotniczą Al Asad w środkowym Iraku, gdzie stacjonują żołnierze koalicji.
Rzeczniczka Białego Domu Stephani Grisham poinformowała na Twitterze, że prezydent Donald Trump został poinformowany o ataku na amerykańskie bazy w Iraku. „Uważnie monitoruje sytuację i konsultuje ją ze swoim zespołem bezpieczeństwa narodowego” – napisała.
Rakiety spadły na bazę Ayn al Asad, jedno z najważniejszych miejsc stacjonowania amerykańskich wojsk w Iraku. W 2018 r. żołnierzy USA odwiedzał tam prezydent Donald Trump.
Armia Stanów Zjednoczonych potwierdziła też atak rakietowy na ich obiekty w Erbilu – stolicy autonomicznego Regionu Kurdystanu na północy Iraku.
W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania mające przedstawiać rakiety wystrzeliwane na amerykańską bazę.
Według irańskiej agencji informacyjnej Tasnim rakiety zostały wystrzelone z baz w Kermanszachu i Lorestanie w zachodnim Iranie.
Źródło: https://wiadomosci.onet.pl/swiat/iran-atakuje-bazy-wojsk-usa-w-iraku/n8p411b
Za: http://kin-rchristusrex.blogspot.com/2020/01/iran-przeprowadza-ataki-rakietowe-na.html
8.01.2020

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *