Strona główna > Bez kategorii > Iran opublikował nagrania z przechwyconego amerykańskiego drona

Iran opublikował nagrania z przechwyconego amerykańskiego drona

Źródło: http://zmianynaziemi.pl/wideo/iran-opublikowal-nagrania-przechwyconego-amerykanskiego-drona

Data publikacji: 8.02.2013

[youtube=http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=K8BypmyQNlY]

Teheran potwierdził, że był w stanie uzyskać dostęp do danych przechowywanych przez amerykański samolot bezzałogowy Sentinel, który został przechwycony w grudniu 2011 roku.  Jako dowód tego zdarzenia pokazano film z dronem. Teraz Irańczycy ujawnili kolejne filmy.

W kwietniu ubiegłego roku poinformowano, że irańscy eksperci rozszyfrowali zawartość dysku twardego znajdującego się na pokładzie urządzenia.  Sentinel wylądował awaryjnie w Iranie, po tym, gdy Irańczycy skutecznie zakłócili jego sygnałsatelitarny a potem podmienili sygnał GPS, który odbierał dron. W momencie utraty kontaktu z bazą samolot powinien automatycznie wylądować w bazie macierzystej, w tym wypadku w Kandaharze.

 

USA twierdziło, że dron po prostu patrolował afgańsko-irańską granicę.  Jednak dron wyraźnie naruszył granicę, ponieważ wniknął aż 225 kilometrów w głąb przestrzeni powietrznej Iranu.  09 grudnia 2011 Iran złożył formalną skargę do RadyBezpieczeństwa ONZ z powodu naruszenia przestrzeni powietrznej.  Ale trzy dni później, Stany Zjednoczone, zamiast oficjalnych przeprosin i przyznania się do naruszenia przestrzeni powietrznej Iranu zażądały po prostu zwrotu urządzenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.