Strona główna > Bliski Wschód > Iran ogłosił, że zbudował kopię przechwyconego amerykańskiego drona

Iran ogłosił, że zbudował kopię przechwyconego amerykańskiego drona

drona RQ170-1 Wolna Polska Wiadomości

drona RQ170-1 Wolna Polska WiadomościIran ogłosił, że odniósł „sukces” w skopiowaniu amerykańskiego drona w 2011 roku i wkrótce podejmie się wyprodukowania samolotu testowego będącego jego dokładną repliką.

Telewizja państwowa w Iranie w niedzielę wyemitowała program w którym najwyraźniej widać replikę drona 'US RQ- 170 Sentinel', według AFP.

„Naszym inżynierom udało się złamać tajemnicę Drone i skuteczne ich kopiowanie”. Autor materiału ponoć powiedział: „Wkrótce odbędzie się lot testowy.”

Irański przywódca Ajatollah Ali Chamenei, podczas rutynowej wizyty w czasie wystawy zorganizowanej przez Gwardię Rewolucyjnego skrzydła lotniczego, powiedział bezzałogowy dron jest „bardzo ważny dla misji rozpoznawczych”, donosi AFP.

Iran od dawna twierdził, że dzięki inżynierii wstecznej przejęty w grudniu 2011 r. dron RQ-170 Sentinel, który wszedł w przestrzeń powietrzną Iranu u jego wschodniej granicy z Afganistanem jest zdolny do uruchomienia własnej linii produkcyjnej dla tych samolotów bezzałogowych. Po początkowych informacjach, że dron został stracony w pobliżu granicy afgańsko-irańskiej amerykańscy urzędnicy ostatecznie potwierdzili „Sentinel miał za zadanie stały monitoring obiektów wojskowych i nuklearnych Iranu”.

Waszyngton poprosił o jego zwrot ale Iran odmówił i zamiast tego przesłał zdjęcia irańskich urzędników obok bezzałogowego samolotu . Amerykańscy urzędnicy dali do zrozumienia Iranowi, że będzie trudno wykorzystać wszelkie dane i technologie znajdujące się na pokładzie z powodu środków podjętych w celu ograniczenia wartości wywiadowczej przejętego drona działających nad wrogim terytorium.

Irańska telewizja państwowa w niedzielę wyemitowała również filmy, na których został pokazany irański dron latający nad lotniskowcem USA w Zatoce Perskiej, według AFP. Również w niedzielę, Chamenei skrytykował Zachód za jego żądania wobec Teheranu majace ograniczyć jego zdolność obrony przeciwrakietowej, IRNA.

„Oczekują ograniczenia programu rakietowego Iranu, gdy są stale podnoszone zagrożenia wojskowe wobec Iranu . Stąd takie oczekiwanie są idiotyczne i szalone.”

Program balistyczny Iranu był również problemem dla Zachodu, ponieważ rakiety balistyczne mogą być wykorzystywane w celu dostarczenia głowic jądrowych. Iran twierdzi „pociski nie mają charakteru broni jądrowej”, ale także twierdzi, że jego przemysł obronny jest „czerwoną linią” w tematach przy rozmowach nuklearnych.

tł. ls

www.thetruthseeker.co.uk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.