Strona główna > Bliski Wschód > Iran odcina Hiszpanię od dostaw ropy, ostrzega że Niemcy i Włochy są następne w kolejce

Iran odcina Hiszpanię od dostaw ropy, ostrzega że Niemcy i Włochy są następne w kolejce

Źródło: http://blog.alexanderhiggins.com/2012/04/10/iran-cuts-oil-spain-warns-germany-italy-115851/

10/04/2012

Tłum. wMordechaj

Gdy ceny benzyny w USA biją kolejne rekordy, nadciąga perspektywa, że będzie jeszcze gorzej, bo właśnie w tej chwili Iran odcina Hiszpanię od dostaw w obliczu rychłego ataku sił zachodnich. Gdy kończyłem opis na temat, jak napięcie na Bliskim Wschodzie przekłada się na wzrost cen paliwa w USA, zdążyło ono zdrożeć z 3 $ za galon do 7,20 $ za galon bezołowiówki w Kalifornii. Ten sam problem jest odczuwalny globalnie, gdyż cena galona benzyny w Paryżu kształtuje się już na poziomie 10 $.

Tymczasem Tyler Durden donosi nam o kolejnych złych wieściach dla klientów stacji benzynowych. Iran właśnie odciął Hiszpanię od dostaw swojej ropy, ten sam kraj, który jest obecnie na krawędzi wojny domowej  w związku z trudnościami finansowymi, jakie spowodował ich własny kryzys fiskalny związany z obsługą długu publicznego.

Z pewnością to oznacza, że wszyscy ci demonstranci noszący maski Guya Fawkesa, którzy już są wkur…, że zostali obrabowani i obdarci ze wszystkiego w celu zaspokojenia nienasyconego, żarłocznego apetytu zarażającego wszechrakiem światowego kartelu bankowego, niedługo poczują przypływ gniewu o skali trzęsienia ziemi.

Jednak gdy idzie o Wall Street, spodziewałbym się znacznie większej reakcji na wzrost cen ropy, gdyż ich schizofrenię można wyjaśnić tylko w kategoriach kolejnej kroplówki z prozacu zaordynowanej wprost w system mózgowy ich kolektywnej świadomości. Oni działają w świecie fantazji zupełnie pozbawionym odnośników do rzeczywistości i opartym wyłącznie na sfabrykowanych danych rządowych, które potrafi zdemaskować pierwszy lepszy analityk.

W tym czasie chiński import ropy w zeszłym miesiącu znów osiągał rekordy, choć spadł lekko w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

“Ci, którzy mają nadzieję na szybkie i bezbolesne rozwiązanie problemu irańskiego, muszą tę prognozę porzucić po wysłuchaniu najświeższych wieści z irańskiej Press TV, zdaniem której Iran nie tylko nie zamierza zaspokoić roszczeń swych zachodnich przeciwników, ale zmierza do eskalacji konfliktu.

Z informacji Press TV: “Teheran odciął dostawy ropy do Hiszpanii po tym, jak przerwał eksport do Grecji, co oznacza zastosowanie kontrsankcji, potwierdziło we wtorek anonimowe źródło. Iran zastanawia się również nad odcięciem dostaw do Niemiec i Włoch”.

„Kontrsankcje” – pięknie: kolejny plan opracowany ze szwajcarską precyzją przez niewypłacalny świat rozwinięty. Inaczej mówiąc, to tak, jakby straszyć jakiś kraj, że zrobi mu się coś, co on sam robi dobrowolnie. To proces zadawania ciosów ledwie dyszącym gospodarkom europejskim poprzez usuwanie najtańszego źródła energii. To jednak aż się prosi o zadanie pytania: ileż jeszcze ropy irańskiej zaimportują Chiny i Indie wbrew zapewnieniom, że tego robić nie będą w obliczu otwartych ostrzeżeń amerykańskich, aby tego nie czyniły?

Źródło: Zero Hedge”

Press TV dalej informuje:

“Iran wstrzymuje dostawy ropy do Hiszpanii, zastanawia się nad odcięciem Niemiec i Włoch.

Teheran przerwał dostawy ropy do Hiszpanii po tym, jak wstrzymał wcześniej swój eksport do Grecji jako jeden ze środków swoich kontrsankcji wymierzonych w UE, zastanawia się nad zerwaniem dostaw do Niemiec i Włoch.

Press TV – poinformowane źródła, które poprosiły o anonimowość, potwierdziły we wtorek, że ten środek jest częścią irańskich kontrsankcji w odpowiedzi na wcześniejsze sankcje UE przeciwko sektorowi paliwowemu i finansowemu tego kraju. We wtorek również, irański minister ds wydobycia i handlu ropą, Rostam Qasemi, powiedział, że jego kraj wstrzymał eksport ropy do Grecji, po tym, jak i tak już zdecydował się nie sprzedawać ropy dwóm greckim firmom. Wg Press TV, Iran przerwał sprzedaż do dwóch firm greckich, wielkiej rafinerii Hellenic Petroleum oraz Motor Oil Hellas, w dniu 5 kwietnia, po tym, gdy okazało się, że nie są one w stanie zapłacić Teheranowi za dostawy.

Ministrowie spraw zagranicznych UE spotkali się w Brukseli, 23 stycznia, po to, aby zatwierdzić nowe wielostronne sankcje przeciwko Iranowi w celu zakazania państwom członkowskim importowania irańskiej ropy oraz prowadzenia interesów z jego bankiem centralnym. Po zakończeniu sesji, szefowa polityki zagranicznej UE, Catherine Ashton, powiedziała dziennikarzom, że ten środek został zastosowany po to, by Iran wrócił do negocjacji o swym programie atomowym w gronie tzw. P5+1, składającego się z USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Chin, Rosji i Niemiec.

W odpowiedzi na to posunięcie UE, Iran ogłosił 15 lutego, że podjął decyzję o wstrzymaniu eksportu ropy do sześciu krajów europejskich, w tym Holandii, Hiszpanii, Włoch, Francji, Grecji i Portugalii.

19 lutego, irański minister ds wydobycia i handlu ropą ogłosił, że Iran przerywa eksport ropy do firm z Anglii i Francji, co idzie w parze z decyzją o zastopowaniu eksportu ropy do sześciu krajów europejskich. Decyzja o nałożeniu kontrsankcji na kraje europejskie doprowadziła do skoku cen ropy na giełdach światowych oraz rekordowych cen benzyny na stacjach w USA i UK. Rosnące ceny benzyny stały się głównym zagadnieniem dyskutowanym podczas kampanii prezydenckiej w USA.

23 marca, prezydent Obama powiedział, że napięcia w stosunkach z Iranem spowodują wzrost cen ropy na rynkach międzynarodowych o 20-30 $ na baryłce.

USA i UE oskarżają Iran o forsowanie programu militarnego pod przykrywką prowadzenia prac nad pokojowym wykorzystaniem energii atomowej i trwają przy swych twierdzeniach pomimo tego, że IAEA nie znalazła żadnych dowodów na poparcie tych twierdzeń.

Teheran odpiera te zarzuty twierdząc, że jako trzymający się swych zobowiązań członek IAEA i sygnatariusz Traktatu o Nie-Rozprzestrzenianiu Broni Atomowej, Iran ma prawo do pokojowego użycia energii nuklearnej”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.