Strona główna > Świat > Irak ostrzegł Francję o ataku na dzień przed nim. Turcja wcześniej ostrzegała dwukrotnie

Irak ostrzegł Francję o ataku na dzień przed nim. Turcja wcześniej ostrzegała dwukrotnie

Paryż, Francja- Gdy coraz więcej informacji o tragicznych atakach terroru w Paryżu z zeszłego tygodnia, zaczyna wyłaniać się wzorzec, który odsłania niesamowity poziom niekompetencji, o ile nie gorzej.

a

Jak poprzednio doniósł Free Thought Project, francuska policja państwowa spotkała się z niemiecką federalną policją BKA i niemiecką służbą wywiadowczą BND aby przedyskutować nadchodzące wcześniej zaplanowane ataki terrorystyczne w Paryżu z zeszłego tygodnia.

Jednakże, w miarę jak dowiadujemy się więcej, wygląda na to, że to spotkanie było tylko jednym z wielu, podczas których oficjele francuskiego wywiadu zostali ostrzeżeni o atakach.

Zgodnie z Associated Press, starsi oficjele irackiego wywiadu ostrzegli koalicję krajów o nadchodzącym napaściach grupy Państwa Islamskiego na dzień przed zeszło tygodniowymi śmiertelnymi atakami.

Zostały podane nazwiska przywódców i konkretnie ostrzeżono, że przywódca grupy, Abu Bakr al-Baghdadi, rozkazał atak na państwa koalicji walczące przeciwko nim w Iraku i Syrii, a także przeciwko Iranowi i Rosji, „poprzez ataki bombowe albo zabójstwa albo branie zakładników w nadchodzących dniach”.

Francuzi odpowiedzieli na informacje o wyłaniających się ostrzeżeniach mówiąc, że francuski wywiad otrzymuje tego typu komunikaty „cały czas” i „każdego dnia”.

„Jednakże, sześciu starszych oficjeli irackich potwierdziło informacje w korespondencji, której kopia została uzyskana przez AP i czterech z tych oficjeli wywiadu powiedziało, że również ostrzegali Francję konkretnie przed potencjalnym atakiem. Dwóch oficjeli powiedziało AP, że Francja została ostrzeżona wcześniej o szczegółach, które francuskie władze miały podać do informacji publicznej”

Francuzi dostali informacje, że ataki zostały zaplanowane w stolicy Państwa Islamskiego, Raqqa, w Syrii. Powiedziano im, że „zamachowcy zostali wytrenowani specjalnie dla tej operacji i z intencją wysłania ich do Francji”.

Poza spotkaniem trzy tygodnie temu i irackim ostrzeżeniem, francuskie władze były ostrzegane kilkukrotnie przez Turcję również o jednym z zamachowców z Bataclan.

Zgodnie z informacją otrzymaną od the Guardian:

„Turecki oficjela wypowiedział się dla the Guardia, że francuskie władze zostały poinformowane dwukrotnie o zamachowcu-samobójcy Omarze Ismailu Mostefai przez Turcję, ale otrzymały jedynie informację z prośbą o niego już po atakach w Paryżu.

Podczas dochodzenia, tureckie władze zidentyfikowały Mostefai’a i powiadomiły swój francuski odpowiednik dwukrotnie – w grudniu 2014 i czerwcu 2015- powiedział oficjel.

‚Jednakże nie otrzymaliśmy odzewu od Francji w tej kwestii’, powiedział oficjel. ‚Tylko po atakach w Paryżu było tak, że tureckie władze otrzymały prośbę z Francji o informacje nt. Omara Ismaila Mostefai.”

Mostefai był pierwszym zamachowcem zidentyfikowanym przez władze, ponieważ były one zdolne uzyskać odcisk z oderwanego palca w hali koncertowej Bataclan.

Zgodnie z the Guardian, doniesiono o tym, że francuski wywiad śledził Mostefaia kiedy zaczął spędzać czas w meczecie z radykalnymi powiązaniami w 2010 roku i sprawdzano, czy Mostefai podróżował do Syrii między 2013 a 2014 rokiem, co odpowiada chronologicznemu porządkowi co do tego, kiedy przybył do Turcji po raz pierwszy.

Podczas gdy Francja i reszta świata opłakuje stratę tak wielu niewinnych żyć, wielu z nas się zastanawia, czy tragedii można było zapobiec od samego początku.

Podczas gdy zachodnie rządy ciągle wtykają nos w każdy aspekt naszego życia, czytając naszą korespondencję elektroniczną, słuchając naszych rozmów i śledząc każdy nasz ruch, wygląda na to, że intencje do tworzenia państwa policyjnego, aby „zachować nas bezpiecznymi od terroryzmu” bardziej idą w parze z „trzymaniem niewinnych ludzi pod kontrolą”.

Matt Agorist, 16. listopada 2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *