Strona główna > Bez kategorii > INTERPOL: sędzia wydaje nakaz ekstradycji i aresztowania byłego podsekretarza skarbu USA, Davida Mulforda

INTERPOL: sędzia wydaje nakaz ekstradycji i aresztowania byłego podsekretarza skarbu USA, Davida Mulforda

Artykuł powiązany jest ze sprawą opisywaną przez nas pod linkiem: http://stopsyjonizmowi.wordpress.com/2012/09/05/zmiana-sie-zaczyna/

Sprawy nabierają powoli kształtu i tempa. Zaczynijmy rozglądać się za sznurami odpowiedniej grubości i długości oraz drzewami, co mają suche gałęzie. Przydadzą się, jak trzeba będzie się policzyć z naszymi własnymi „inżynierami gospodarczymi”, przecież nikt za nas tego nie zrobi.

źródło: http://dailybail.com/home/interpol-judge-orders-extradition-and-arrest-of-former-us-tr.html

BUENOS AIRES, 04 września (Reuters) – sędzia w Argentynie wydał nakaz aresztowania członka zarządu Credit Suisse i byłego Podsekretarza Skarbu USA, Davida Mulforda pod zarzutem odmowy złożenia zeznań w sprawie swapu (żydowski wynalazek hazardowy w stylu zakładu finansowego – przypis tłum.) na argentyński dług z roku 2001, doniosła w poniedziałek rządowa agencja informacyjna.

Sędzia federalny, Marcelo Martinez de Giorgi zwróci się do Interpolu z wnioskiem o wydanie międzynarodowego listu gończego w celu ekstradycji Mulforda w związku z niejasnościami w sprawie wymiany obligacji przeprowadzonej przez rząd w nieudanej próbie przeciwdziałania uniknięciu bankructwa.  

Mulford, który obecnie pracuje jako wiceprezes ds międzynarodowych Credit Suisse Investment Bank, był jednym z architektów swapów na długi, gdy pracował jako wyższy urzędnik w Credit Suisse First Boston (CSFB).

Rząd Argentyny ulokował  „zeswapował” ok. 30 mld $ długów w nowych instrumentach pochodnych o dłuższym terminie zapadalności w czerwcu 2001 r. Lecz przestał je spłacać 6 miesięcy później, gdy gospodarka runęła.

Lokalny sąd prowadził śledztwo w sprawie swapu przez ponad 10 lat w zakresie rozpoznania, czy argentyńscy urzędnicy popełnili jakieś przestępstwo, gdy wynajmowali banki do wypuszczania swapów na długi w imieniu państwa. Były minister gospodarki, Domingo Cavallo i były sekretarz finansów, Daniel Marx zostali w tej sprawie oskarżeni, a proces trwa.

Mulford najpierw został wezwany do złożenia zeznań w postępowaniu przygotowawczym w 2002 r., lecz nigdy się na nie nie stawił, co wynika z akt sądowych cytowanych przez agencję Telam.

Urzędnicy argentyńscy „poczynili wiele starań wszelkimi prawem dopuszczalnymi środkami, aby uzyskać jakąś formę współpracy ze strony Davida Mulforda, zarówno na terenie kraju, jak też z pomocą władz USA, a wszystkie te próby niezmiennie skończyły sie niczym” wynika z akt.

Cavallo powiedział, że Mulford był jednym z głównych inżynierów swapów.

Mulford pracował dla U.S. Treasury od 1984 do 1992 r. i był centralną figurą międzynarodowych negocjacji gospodarczych pod rządami prezydentów Ronalda Reagana i  George’a H.W. Busha.

Potem pracował jako amerykański ambasador w Indiach.

Oto wystąpienie Mulforda w sprawie kryzysu z 2008 r.

HONG KONG, 24 marca 2011 r. — David Mulford, wiceprezes ds międzynarodowych Credit Suisse twierdzi, że kryzys finansowy z 2008 r. dał krajom rozwijajacym się niespodziewaną okazję do wzrostu gospodarczego.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=lr3J7ro1Nps&feature=player_embedded]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.