Strona główna > Bez kategorii > Inteligentne liczniki – koniec prywatności i utrata zdrowia?

Inteligentne liczniki – koniec prywatności i utrata zdrowia?

Źródło: http://feminaliberata.wordpress.com

W 2010 roku w kilkudziesięciu stanach USA, przelała się fala protestów przeciwko instalacji w prywatnych domach inteligentnych liczników tzw “SMART METERS” do pomiaru energii elektrycznej. Liczniki te działają na zasadzie impulsów wysyłanych za pomocą fal przez sieć bezprzewodową. Topologia podobna do sieci WAN z tym, że dodatkowo na domu i na słupie obok domów rozmieszczane są anteny (stacje przekaźnikowe), które zbierają informacje i wysyłają do centralnego serwera firmy energetycznej. stopsmartmeters.org stopsmartmetersirvine.com [http://www.youtube.com/watch?v=p-nmaYU6kek&feature=related]

Dlaczego ludzie protestują?

Z dwóch podstawowych powodów: zagrożenie zdrowia i prywatności.

Film na którym inżynier z San Francisco Tesla Society consulting Rob States, wyjaśnia czym są te liczniki i jakie stanowią zagrożenia dla ludzi.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=FLeCTaSG2-U]

Liczniki ujawniają prywatne życie każdego obywatela, kiedy wraca do domu, kiedy korzysta z TV, lodówki o której godzinie bierze prysznic, itd. Wszystkie informacje przesyłane są drogą radiową co może powodować przechwycenie danych prywatnych użytkowania. Technologia z jaką mamy do czynienia, za bardzo ingeruje w prywatność każdego odbiorcy “inteligentnego licznika”.

Wysyłane przez liczniki i nadajniki fale radiowe przenikają najgrubsze betonowe ściany, mogą zakłócać sen i wywoływać stany rozdrażnienia. Według koalicji anty-inteligentne sieci, liczniki emitują silne rozbłyski promieniowania mikrofalowego, które w maju 2011 roku Światowa Organizacja Zdrowia, ogłosiła jako rakotwórcze klasy 2b. To stawia “inteligentne liczniki w tej samej kategorii, co ołów, DDT i chloroform.

Według raportu Rady Nauki i Technologii w Kalifornii, ekspozycja częstotliwości radiowej inteligentnego miernika jest dużo większa niż telefonu komórkowego. Porównywalnie ekspozycja od osoby stojącej od 3 do 10 stóp z telefonem komórkowym wynosi 125 do 1250 razy mniej.

Obecnie w Polsce  ukazują się artykuły sponsorowane przez firmy sprzedające inteligentne liczniki, za które nota bene zapłacimy my. W artykułach tych często przytaczane są dyrektywy EU, które “niby to” mają nas obligować do wprowadzenia “inteligentnych liczników” u 80% odbirców do 2020 roku. W grudniu 2011 r. Ministerstwo Gospodarki ogłosiło projekt tzw. pakietu energetycznego. Proponowane przepisy zakładają, że do końca 2020 r. operatorzy dystrybuujący energię elektryczną mają obowiązek zainstalować na własny koszt tzw. inteligentne liczniki (smart metering) u każdego odbiorcy. link

W artykułach nie ma nawet wzmianki o tym jak one działają i czy są bezpieczne. Nie ma słowa o tym, że jest to przesył bezprzewodowy z instalacją przekaźników na naszym prywatnym domu lub słupie, natomiast podkreśla się wątpliwe walory obniżki wydatków.  “Będzie można racjonalizować zużycie energii i zmniejszać wydatki z tym związane” .  – Hak dla naiwnych.

Co to oznacza?  Wyrzucę starą dobrą lodówkę i pobiegnę po pożyczkę do banku by kupić nową “energooszczędną” ?   –  Co to za oszczędność?

Łatwo policzyć:  nowa lodówka – kwota + odsetki z banku – oszczędność energii =  żadna oszczedność+zbędny wydatek

Dobrze wiem i to bez “inteligentnego licznika jak obniżyć moje koszty za energię.

Najlepszym sposobem jest wyłączenie TV – bo prawdy w niej mało i same reklamy, a filmy standardowe, mało ambitne i nieciekawe.  – To wiem bez inteligentnego licznika!

Pytania:

Czy inteligentne liczniki nie mogą przesyłać swoich danych przez światłowód?

Czy muszą to być sieci tzw. “Smart Grid”, które w USA wywołały fale protestów?

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=fSKYj7seMFk]

Amerykańska Akademia Medycyny Środowiskowej ostrzega o możliwych schorzeniach występujących u ludzi, gdzie zamontowano inteligentne liczniki. Użykownicy inteligentnych liczników, zgłaszali dzwonienie w uszach, bóle głowy, nudności, nieprawidłową pracę serca, utratę pamięci i niepokój.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.