Indie wprowadzają znamię bestii

Czy hinduscy nacjonaliści wprowadzają znamię bestii?

Parlament Indii jest zdeterminowany wprowadzić ustawę, która daje agencjom federalnym dostęp do największej w świecie bazy danych biometrycznych, oczywiście w interesie bezpieczeństwa narodowego, co wywołuje obawy, że prywatność życia miliarda ludzi może być zagrożona.

a11

Ten ruch rodzi się kiedy rządząca Bharatiya Janata Party (BJP) ostro się bierze za studenckie protesty i przepycha hinduski program nacjonalistyczny w wyborach stanowych, które to posunięcia, jak niektórzy twierdzą, osłabiają indyjskie tradycje tolerancji i wolności słowa.

Może to również doprowadzić do nadzoru i inwigilacji bardziej inwazyjnej niż amerykańskie szpiegowanie rozmów telefonicznych i internetu, które ujawnił w 2013 roku agent NSA, Edward Snowden, twierdzą niektórzy zwolennicy prywatności.

System bazy danych Aadhaar, który zaczął działać 7 lat temu, miał za zadanie usprawnienie płatności świadczeń i zlikwidowanie masowego marnotrawstwa i nadużyć i już obecnie prawie 1 miliard ludzi zarejestrowało swoje odciski palców i obraz tęczówek oczu.

Protesty przeciwko wprowadzaniu kart Aadhaar
Protesty przeciwko wprowadzaniu kart Aadhaar

Obecnie Bharatiya Janata Party, która odziedziczyła system, pragnie wprowadzić nowe przepisy, w tym dotyczące bezpieczeństwa narodowego, wykorzystując lukę aby ominąć opozycję parlamentarną.

„Został on zaprezentowany jako narzędzie przeznaczone wyłącznie do wypłat dotacji i my nie zdajemy sobie sprawy, że może to być także użyte do masowej inwigilacji i kontroli” – powiedział Tathagata Satpathy, prawnik ze wschodniego stanu Odisha.

„Czy rząd może…zapewnić nas, że ta karta Aadhaar, i dane, które będą na niej zgromadzone, dane biometryczne, biologiczne, skan tęczówki oka, odciski linii papilarnych, to wszystko razem nie będzie wykorzystywane niewłaściwie, tak jak to było robione przez National Security Agency w USA?”.

Minister finansów Arun Jaitley bronił ustawodawstwa w parlamencie, mówiąc, że system Aadhaar zaoszczędził rządowi, szacunkowo, 150 miliardów rupii (2,2 miliarda dolarów) tylko w roku finansowym 2014/2015.

Rzecznik Ministerstwa Finansów dodał, że rząd podjął odpowiednie kroki w celu zapewnienia przestrzegania prywatności obywateli a uprawnienia dostępu do ich danych mogłyby być tylko w rzadkich przypadkach.

Według innego urzędnika rządowego, to nowe prawo jest, w rzeczywistości, bardziej ograniczone niż stara, dziesięcioletnia, Indyjska Ustawa Telegraficzna, która pozwala państwowym agencjom bezpieczeństwa i władzom fiskalnym na podsłuchiwanie rozmów telefonicznych prywatnych osób, w interesie bezpieczeństwa publicznego.

„PAŃSTWO POLICYJNE”

Te zapewnienia nie usatysfakcjonowały politycznych przeciwników i ludzi z religijnych mniejszości, włącznie z liczną, indyjską społecznością muzułmańską, którzy twierdzą, że baza danych będzie mogła być wykorzystana jako narzędzie do ich uciszenia. „Przyczyniamy się do narodzin państwa policyjnego” – powiedział Asaduddin Owaisi, opozycyjny MP.

Raman Jit Singh Chima, dyrektor polityki globalnej w programie Access, międzynarodowej organizacji praw cyfrowych, powiedział, że proponowana indyjska ustawa nie ma przejrzystości i nie zapewnia zabezpieczeń, które istnieją w Europie i w USA gdzie, w ubiegłym roku, zreformowano programy telefonicznej inwigilacji.

Wskazał on na U.S. Foreign Intelligence Surveillance Court (Amerykański Sąd ds. Nadzoru Wywiadowczego – tłum.), który musi zatwierdzać wiele wniosków inwigilacyjnych składanych przez agencje wywiadowcze, i na europejskie organy ochrony danych osobowych, jako na mechanizmy nadzoru nieobecne w indyjskim projekcie.

Rząd indyjski przeniósł legislację projektu Aadhaar do wyższej izby parlamentu w środę, w dążeniu do zapewnienia przegłosowania zanim ustawodawcy udadzą się na wakacje.

Aby obejść brak większości tam, BJP przedstawia to jako ustawę finansową, która nie może być odrzucona przez wyższą izbę parlamentu. Może ją zwrócić do izby niższej gdzie partia rządząca ma większość.

W swojej ocenie środka, mająca siedzibę w New Dehli, PRS Legislative Research stwierdziło, że państwowe organy ścigania mogą wykorzystać czyjś numer z systemu Aadhaar jako link do różnych zbiorów danych, takich jak zapisy rozmów telefonicznych lub  historii podróży lotniczych.

To pozwoli rozpoznać organom ścigania wzorce zachowań i wykryć potencjalnie nielegalne działania. Ale może to także prowadzić do nękania osób, które będą zidentyfikowane jako nieprawomyślne i będą potencjalnym zagrożeniem, twierdzi PRS.

Sunil Abraham, dyrektor wykonawczy, mającego siedzibę w Bengaluru, Centre for Internet & Society, stwierdził, że system Aadhaar stworzył centralny magazyn danych biometrycznych dla prawie każdego obywatela najludniejszej demokracji, która może być zagrożona.

„Utrzymywanie głównej bazy danych jest podobne do uzyskiwania kluczy do każdego domu w Dehli i magazynowania ich na głównym posterunku policji” – powiedział Abraham.

„Jest bardzo łatwo przechwycić wzorce tęczówki jakiejkolwiek osoby wykorzystując kamery najnowszych generacji. Proszę wyobrazić sobie sytuację kiedy policja przechwytuje potajemnie wzorce tęczówek demonstrantów a następnie identyfikuje ich na podstawie zgromadzonych danych biometrycznych”.

a10

Za: http://www.charismanews.com/world/55890-are-hindu-nationalists-implementing-the-mark-of-the-beast

Data publikacji: 16.03.2016

Opracowanie: GREGORIUS

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *