Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Indie przyznały delfinom osobowość

Indie przyznały delfinom osobowość

Nowość tego mijającego roku. Delfiny są uznane za „braci według rozumu” (czyli inteligencji) człowieka. Rząd Indii przyznał delfinom status „osoby”. Tak więc Indie stały się pierwszym krajem na świecie, który uznają prawa delfinów pod względem umysłu i świadomości.

a

Minister Środowiska i Leśnictwa w Indiach zakazał pokazywania show z więzionymi przez człowieka delfinami: „Delfiny powinny mieć swoje określone, specyficzne prawa.” Delfiny mają imiona identyfikacyjne, według których inne delfiny je odróżniają.

INFORMACJA

Delfiny mają naprawdę wyjątkowe zdolności. Tak niesamowite, że Amerykanin John Lilly, który studiował fizjologię mózgu na Uniwersytecie w Pensylwanii, nazwał delfiny „równoległą cywilizacją”. Pod względem swojej złożoności, praca mózgu delfina nie jest gorsza od mózgu ludzkiego, „fałdek, bruzd i zwojów w nim jest nawet więcej.”

Całkowita liczba komórek nerwowych u delfina jest wyższa, niż u ludzi. U delfinów istnieje silnie pofałdowana kora – identyczna z ludzką. „Fakt ten pośrednio wskazuje na to, że delfiny mogą być rozumne, inteligentne” – mówią eksperci w dziedzinie biologii morskiej. Wiele jeszcze nie jest znane o delfinach.

Obecność języka delfinów w swojej złożoności, przewyższającej język ludzi, jest następną sensacją. Objętość delfinowego aktywnego „słownika” jest imponująca – około 14 tysięcy sygnałów! Dla porównania, taki sam zasób słów dotyczy słownictwa przeciętnego człowieka. A w codziennym życiu ludzie posługują się 800-1000 słowami. „Ełłoczka-ludojadka” korzystała w ogóle z dziesięciu słów. Niemniej jednak, na pewno decyzja rządu Indii jest zdecydowanie przesadzona …

Źródło: http://3rm.info/main/60871-indiya-priznala-delfinov-lichnostyami.html

Tłumaczenie: B.K. 01.01.2016 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *