Strona główna > Rosja > Ilu w istocie jest żydów w Rosji ? – cz. 2

Ilu w istocie jest żydów w Rosji ? – cz. 2

Ilu żydów, w opinii rabina Berla Lazara, mieszka w Rosji?

Berl Lazar
Berl Lazar

Nie wiemy dokładnie ilu żydów dzisiaj mieszka w Rosji ale jesteśmy przekonani, że jest ich dużo więcej niż milion, być może nawet dwa miliony. Z regularnie odwiedzających Moskiewskie Żydowskie Centrum Spoleczne na Marinoj Roszczie, tych których przepytywaliśmy, tylko dziesiąta część podała w spisie powszechnym, że są żydami, większość jednak w rubryce „narodowość” napisała „Rosjanin”.

Oczywiście wielu było wstrząśniętych rezultatami spisu powszechnego, który pokazał, że w Rosji pozostało zaledwie 230 tysięcy żydów. Ale my mamy prawie tylu żydów zarejestrowanych w Moskwie a przecież rozwój społeczności następuje także i w innych miastach, w Petersburgu, Nowosybirsku, Władywostoku, Chabarowsku! 

Dlaczegóż żydzi nie podawali się za żydów? Teraz przecież nie miałoby to żadnych negatywnych następstw? To wszystko jest bardzo proste. Dzisiaj bycie żydem nie jest już kwestią narodowości, to jest kwestia wyznania. Zresztą dla mnie jako dla rabina jest to akurat mniej interesujące ilu tutaj mieszka żydów, ważniejsze jest ilu z nich prawdziwie żyje życiem społeczności żydowskiej, obchodzi święta, oddaje dzieci do żydowskich szkół, przestrzega zwyczajów narodowych…Jeżeli mówić o ilości to Moskwa, niewątpliwie, pozostaje „najbardziej żydowską” stolicą europejską…

Jeżeli jednak mówić o wymiarze ilościowym to liczba żydów w Moskwie przekracza dokładnie 500 tysięcy a być może dochodzi i do miliona. Wystarczy przyjrzeć się nazwiskom.

…Wiadomo, że dzisiaj żydzi powracają. Według danych statystycznych przez ostatnie parę lat do Rosji z Izraela przyjechało ponad 50-60 tysięcy ludzi. Oprócz tego liczni pozostawili sobie paszport izraelski przyjechawszy tutaj na wizę gościnną albo pracowniczą i mieszkają tutaj po roku a nawet dłużej. Rozumie się, że liczni powracają z powodu problemów, które dzisiaj przeżywa Izrael ale, na szczęście, ci ludzie widzą, że mogą żyć w Rosji niczego nie tracąc i nawet czują się lepiej. Mają perspektywy w biznesie, ich dzieci mogą kontynuować naukę w szkołach żydowskich, itd.

My proponowaliśmy tworzenie tego co wcześniej istniało w każdej żydowskiej społeczności czyli księgi w których będą zapisywane imiona wszystkich żydów. Oczywiście nie zamierzaliśmy chodzić po domach. Ale będziemy próbować przyciągnąć ich do gminy ażeby tutaj oni sami się zapisywali, to da nam możliwość wyjaśnienia ostatecznie ilu żydów mieszka w Rosji.

Nasza opinia jest taka, że w Rosji żydów jest więcej niż milion…Ja mam nadzieję, że następca Putina będzie utrzymywał tę politykę w stosunku do żydowskiej społeczności, którą w stosunku do niej prowadzi Putin. To oczywiste, ze można krytykować wszystko co się dzieje dzisiaj w Rosji. Ale nas, w pierwszej kolejności, interesuje żydowskie życie. I w tym sensie w Rosji dzisiaj sytuacja jest korzystna i pomyślna i ludzie to czują.

Powiedzieć, że ja jestem „rabinem Putina” to zbyt dużo. Ale jeżeli Putinowi okaże się być potrzebny rabin to ja jestem także gotów zostać jego rabinem.

Info uzupełniające:

Sam Berl Lazar ma cały szczurzy wyląg: 13 dzieci (5 synów i 8 córek). Córki: Bluma (od 16.06. żona Ayzyka Rozenfelda, syna ambasadora lubawiczowskiego rebe w Kolumbii, rabina Yehoshua Rozenfelda), Fradl, Dwora-Leja, Shtern-Sara, Brocha, Ryfka, Miriam-Beila, Sheila. Synowie: Ezechiel, Menachem-Mendl, Sholom, Isroel-Arie-Leiba, Levi-Icchak.

Źródło: www.evreimir.com

Za: http://judastruth.livejournal.com/256858.html

Data publikacji:

Przekład: RX

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *