Strona główna > Bez kategorii > II odcinek serii – Sowieci ewakuują żydów – archiwum żydowskiej agencji prasowej JTA ujawnia, gdzie się “podziała” większość brakujących wybrańców

II odcinek serii – Sowieci ewakuują żydów – archiwum żydowskiej agencji prasowej JTA ujawnia, gdzie się “podziała” większość brakujących wybrańców

5 kolejnych doniesień agencji Jewish Telegraphic Agency (JTA), w których żydzi własnymi słowami informują o losach “zaginionych i jakże cudownie odnalezionych wybrańców”.

Relacje JTA publikujemy w kolejności ich ukazywania się w następującym porządku: zdjęcie ze źródła, link do oryginału na stronie JTA, skrócony opis wiadomości.

źródło: http://winstonsmithministryoftruth.blogspot.co.uk/2012/07/soviets-evacuating-jews.html?zx=85252d911f5e5a93

przygotował: Pluszowy Miś

odcinek I pod linkiem: http://stopsyjonizmowi.wordpress.com/2013/04/11/sowieci-ewakuuja-zydow-archiwum-zydowskiej-agencji-prasowej-jta-ujawnia-gdzie-sie-podziala-wiekszosc-brakujacych-wybrancow-odcinek-1/

1

http://archive.jta.org/article/1942/02/19/2856678/uzbekistan-soviet-republic-becomes-new-home-for-hundreds-of-thousands-of-evacuated-jews

6)

19 luty 1942

Sowiecka Republika Uzbekistanu staje się nowym domem dla tysięcy ewakuowanych żydów

Taszkient, U.S.S.R., 18 luty (JTA) –

Rozwój nowego żydowskiego centrum osiedleńczego w Sowieckiej Republice Uzbekistanu z populacją żydów w granicach 1 mln osób przewiduje się w tym miejscu, gdzie przybywają dziesiątki tysięcy żydów ewakuowanych z Ukrainy, Białorusi, Krymu i innych części sowieckiego terytorium, wywiezionych przed nazistowską inwazją na ich rodzinne miasta i kolonie (…)

Ogromna większość ewakuowanych żydów pilnie potrzebuje ubrań, butów i bielizny, brakuje im również sprzętu domowego, gdyż nie mogli zabrać go ze sobą podczas ewakuacji. Jednakże są dobrze zaopatrzeni w żywność. (…)

W dodatku do dziesiątek tysięcy sowieckich żydów rozproszonych w różnych okolicach Taszkientu, Samarkandy i Ałma-Aty, są tu jeszcze dziesiątki tysięcy żydowskich uchodźców z Polski, którzy zostali przetransportowani to tych rejonów po tym, jak zostali uwolnieni z obozów internowania. Polska ambasada w Moskwie zajęła się rejestracją wszystkich żydów, którzy mają polskie paszporty, aby umożliwić im kontakt z krewnymi w Ameryce i w Anglii, a także w celu zabezpieczenia danych o dokładnej liczbie polskich żydów obecnie przebywających w sowieckiej Rosji jako uchodźcy.

Liczba sowieckich i polskich żydów aktualnie skoncentrowana w Uzbekistanie szacowana jest na ok. milion. Przed wybuchem wojny mieszkało tu o. 40 tysięcy żydów, z czego większość w Taszkiencie i Samarkandzie. (…)

2

http://archive.jta.org/article/1942/03/25/2857122/sovietjewish-general-who-broke-nazi-blitzkrieg-will-be-immortalized-in-play

7)

25 marca 1942

sowiecko-żydowski generał, który powstrzymał nazistowski “blitzkrieg” będzie unieśmiertelniony w sztuce

Taszkient, 24 marca (JTA) –

Lew Dowator, sowiecko-żydowski generał, który poprowadził atak Kozaków w obwodzie rostowskim i złamał niemiecką ofensywę oraz zainicjował odwrót nazistów na całym froncie sowieckim zostanie uwieczniony w sztuce teatralnej (…)

Ogłoszenie, że gen Dowator będzie centralną postacią sztuki obrazującej heroizm sowieckich żydów w walce z inwazją nazistów, zostało złożone przez S. Michaela, znanego w skali międzynarodowej żydowskiego artysty, który jest dyrektorem sowiecko-żydowskiego Teatru Państwowego. (…)

sowiecko-żydowski Teatr Państwowy, jaki jest teraz w Taszkiencie, gdzie przeniesiono wszystkie główne żydowskie instytucje z Moskwy, zajmie się również wystawieniem sztuki ukazującej wspólną walkę przeciw Hitlerowi żydów i Polaków w okupowanej przez nazistów Polsce. (…)

3

http://archive.jta.org/article/1942/04/10/2857226/jews-celebrate-passover-in-soviet-russia-hoping-for-hitlers-defeat

8)

10 kwietnia 1942

żydzi świętują paschę w sowieckiej Rosji z nadzieją na pokonanie Hitlera

Moskwa, 9 kwietnia (JTA) –

Chociaż wielka liczba żydów z Moskwy została ewakuowana w bezpieczne miejsce w Uzbekistanie w czasie, gdy armie nazistów zbliżały się do stolicy sowietów, moskiewska synagoga chóralna była zatłoczona w ten tydzień paschy żydami i żydówkami (…)

“…Jednocześnie jestem szczęśliwy z tej paschy i faktu, że nie cały mój naród znalazł się pod władzą Niemców, jacy są gorsi niż Egipt tysiące lat temu, i że miliony żydów przebywają w ZSSR, gdzie mogą cieszyć się równością z innymi obywatelami państwa…”

TYSIĄCE ŻYDÓW ŚWIĘTUJE PASCHĘ W UZBEKISTANIE PO RAZ PIERWSZY

Doniesienia nadchodzące do Moskwy z Taszkientu stwierdzają, że dziesiątki tysięcy żydów celebrowały paschę w Samarkandzie, Taszkiencie, Ałma-Acie oraz innych miastach Uzbekistanu, gdzie odbyły się sedery po raz pierwszy zorganizowane przez żydów europejskich, w tym żydów z Polski. (…)

4

http://archive.jta.org/article/1942/04/29/2857397/evacuated-jewish-settlers-from-crimea-establish-themselves-in-siberia-on-new-land

9)

29 kwietnia 1942

Ewakuowani żydzi z Krymu tworzą sobie nowe ojczyzny na Syberii na Nowej Ziemi

Kujbyszew, 28 kwietnia (JTA) –

Po wielu miesiącach tułaczki z przybytkiem i maszynami rolniczymi, kilkanaście tysięcy żydowskich kołchoźników z Krymu dotarło do Krasnojarska, na Syberii, gdzie zostaną rozmieszczeni na ziemi przeznaczonej dla nich w obwodzie krasnojarskim.

Koloniści żydowscy, jak mówi doniesienie, zostali ewakuowani z okupowanej przez nazistów części Krymu w taki sposób, że mieli czas na to, żeby zabrać ze sobą swój przychówek i narzędzia gospodarskie. Zanim wyjechali ze swych osad, podpalili zbiory na polach, aby nie dostały się one w ręce nazistów. (…)

Wielu żydowskich kolonistów z rejonów Ukrainy obecnie pod okupacją nazistowską osiedla się teraz w obwodzie Saratowa nad rzeką Wołga, gdzie władze sowieckie umożliwiły im utworzenie kołchozów. Część z tych nowych żydowskich osadników otrzymała ziemię, jaka znajdowała się w ręku niemieckich mieszkańców przed wybuchem wojny z Niemcami.

5

http://archive.jta.org/article/1942/05/13/2857668/moscow-jewish-community-takes-action-on-inquiries-of-american-jews

10)

May 13, 1942

Moskiewska społeczność żydowska podejmuje działania w sprawie wniosków żydów amerykańskich

Taszkient, ZSSR, 12 maja (JTA) –

Amerykańscy żydzi, a także żydzi mieszkający w innych państwach Narodów Zjednoczonych (tak, tak, proszę szanownych czytelników, żydzi już w 1942 nazywali “rzecz po imieniu” zanim ona powstała, the other United Nations – przypis tłumacza) zostali dzisiaj zapewnieni, że ich wnioski dotyczące poszukiwań krewnych w Związku Sowieckim zostaną potraktowane z należną pilnością i dołoży się wszelkich starań, aby odszukać każdą osobę, o jakiej istnieje przekonanie, iż przebywa na terenie ZSSR. (…)

“Otrzymaliśmy wiele listów i telegramów od żydów mieszkających w krajach Narodów Zjednoczonych z zapytaniami o to, aby odszukać ich krewnych w ZSSR. Na wiele z nich już odpowiedzieliśmy. Inne jeszcze nie doczekały się odpowiedzi. Pragniemy oświadczyć poprzez the Jewish Telegraphic Agency żydom z krajów przyjaznych ZSSR, że zrobimy wszystko, co możliwe, aby zaspokoić ich prośby. Fakt, że część nie otrzymała odpowiedzi może jeszcze odpowiedzi, trzeba wyjaśnić wyłącznie gigantycznymi rozmiarami tego państwa”.

Siedziba społeczności znajduje się w Taszkiencie, przy Sapiernym Projeździe 4. (…)

Urząd społeczności żydowskiej otrzymuje również zapytania od amerykańskich żydów poszukujących informacji dotyczących szczegółów o miejscach pobytu polskich żydów obecnie rozproszonych po całym Uzbekistanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.