Strona główna > Bez kategorii > HRW krytykuje izraelskie ataki na dziennikarzy

HRW krytykuje izraelskie ataki na dziennikarzy

Dym i zgliszcza po izraelskim nalocie na siedzibę Al-Aqsa TV w budynku, który mieści również biura innych stacji nadawczych w mieście Gaza, 18.11.2012

Organizacja Human Rights Watch (HRW) skrytykowała cztery izraelskie ataki na dziennikarzy i ośrodki medialne w Gazie podczas wymiany ognia w listopadzie. Po drobiazgowym śledztwie w sprawie tych incydentów doszła do wniosku, że wbrew twierdzeniom władz Izraela żaden z ataków nie został przeprowadzony na „zgodny z prawem cel militarny”.

W atakach zginęło dwóch palestyńskich kamerzystów, co najmniej 10 pracowników mediów zostało rannych, a cztery biura należące do mediów zostały zniszczone. W czasie ostrzału zginął także dwuletni chłopiec.

– Tylko dlatego, że Izrael twierdzi, że jakiś dziennikarz był bojownikiem, czy stacja telewizyjna była centrum dowodzenia, nie stają się oni nimi – powiedziała Sarah Leah Whitson, dyrektorka HRW na Bliskim Wschodzie. – Dziennikarze, którzy chwalą Hamas, czy stacje telewizyjne, które z radością witają ataki na Izrael, mogą być propagandystami, ale nie czyni ich to uzasadnionymi celami ataków zgodnie z prawem wojennym – dodała.

Prawo międzynarodowe stanowi, że dziennikarze i pracownicy mediów są cywilami i w związku z tym nie powinni być przedmiotem ataków zbrojnych, chyba że biorą bezpośredni udział w działaniach wojennych.

lewica.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.