Strona główna > Polska > Gubernator na Polskę z usraela przylatuje z misją do Polski

Gubernator na Polskę z usraela przylatuje z misją do Polski

Teraz fanatycy usraela z pisuaru mają namacalny dowod pod czyim butem jest Polska i UE

Daniel Fried przyjechał do Polski. Ma do wykonania specjalną misję?

Daniel Fried, były ambasador USA w Polsce i koordynator ds. sankcji w Departamencie Stanu, przyjechał do naszego kraju. Według oficjalnych informacji, ma rozmawiać z polskimi władzami nt. sankcji wobec Rosji. Ale mówi się, że w rzeczywistości ma ostrzegać przed dążeniem do konfliktu Polski z UE – donosi dzisiejsza „Gazeta Wyborcza”.

a333

Jak podaje „Wyborcza”, oficjalnie Daniel Fried pojawił się w Polsce w związku z polsko-rosyjskimi konsultacjami, do jakich dojdzie w Moskwie. Wezmą w nich udział – wiceminister Marek Ziółkowski i pierwszy wiceminister spraw zagranicznych Rosji Władimir Titow. Witold Waszczykowski zapowiadał, że między Warszawą a Moskwą istnieje cały katalog spraw do omówienia. To – jak wyjaśniał szef MSZ – kwestie bezpieczeństwa europejskiego, katastrofy smoleńskiej i dawnych własności rosyjskiej dyplomacji w Warszawie.

Goszczący w Polsce Fried ma się spotkać z Waszczykowskim. Poza tym, dokładny plan jego wizyty nie jest znany. „Moja wizyta ma faktycznie związek z moją pracą jako koordynatora ds. sankcji w Departamencie Stanu. Jestem w ścisłym i regularnym kontakcie z polskim rządem w sprawie sankcji, a zwłaszcza programu sankcji nałożonych na Rosję” – informował Daniel Fried Polską Agencję Prasową kilka dni temu.

W „Wyborczej” czytamy jednak, że „Fried ma przestrzegać rząd PiS, by nie rujnował fundamentów państwa prawa i nie dążył do konfliktu z Unią Europejską”. I to ma być główny cel przyjazdu byłego ambasadora do naszego kraju.

Jako pierwszy o wizycie Frieda w Polsce poinformował na Twitterze ekspert ds. polityki zagranicznej Eugeniusz Smolar z Centrum Stosunków Międzynarodowych, sugerując, że ma to związek z zaniepokojeniem rządu USA sytuacją w Polsce, czego Fried nie potwierdził.

„Waszyngton jest zaniepokojony i wysyła w przyszłym tygodniu jednego ze swych najwyższych rangą dyplomatów Dana Frieda, przyjaznego Polsce byłego ambasadora, by zobaczyć co się dzieje” – napisał Smolar.

Z pewnością rozmowa będzie dotyczyć jednak głównie sankcji na Rosję. USA oraz Unia Europejska nałożyły sankcje w 2014 roku w odpowiedzi na aneksję przez Rosję ukraińskiego Krymu. Sankcje zostały następnie rozszerzane, by ukarać Moskwę za wspieranie prorosyjskiej rebelii na wschodzie Ukrainy. USA dotychczas wielokrotnie zapewniały, że sankcję będzie można znieść dopiero, gdy Rosja spełni postanowienia tzw. porozumień z Mińska. Chodzi o zawarte w stolicy Białorusi porozumienia w sprawie zakończenia konfliktu na wschodzie Ukrainy.

W piątek w obwodzie kaliningradzkim odbyły się za zamkniętymi drzwiami rozmowy w sprawie realizacji porozumień z Mińska między asystent sekretarza stanu USA ds. Europy Victorią Nuland, a doradcą prezydenta Władimira Putina, Władisławem Surkowem.

Wypowiadając się dzień przed tym spotkaniem, Daniel Fried powiedział na American University w Waszyngtonie, że zniesienie sankcji wymaga spełnienia porozumień z Mińska, wyliczając, że obejmuje to „wybory w Donbasie, wstrzymanie walk i przywrócenie kontroli nad wschodnią granicą Ukrainy”. – Wydaje się dziś, że Rosja zmierza do dyplomatycznego rozwiązania w tej kwestii – oświadczył dodając, że ma nadzieję na postęp w kierunku spełnienia tych warunków jeszcze w tym roku.

Za: http://wrzodakz.neon24.pl/post/129087,gubernator-na-polske-z-usraela-przylatuje-z-misja-do-polski

Data publikacji: 21.01.2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.