Strona główna > Świat > Grecja na sprzedaż !

Grecja na sprzedaż !

Rząd Grecji wystawił na sprzedaż wyspy na Morzu Śródziemnym ażeby poradzić sobie z ogromnym zadłużeniem państwowym.

a

Dnia 15 lipca wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis oświadczył, że system bankowy Grecji znajduje się na skraju załamania. I to pomimo osiągnięcia porozumienia z międzynarodowymi kredytodawcami. Jeżeli Ateny wejdą w reżim twardej ekonomii i reform to otrzymają one 80 miliardów euro nowych kredytów a także inwestycje w gospodarkę na poziomie 35 miliardów euro.

Jak na razie greckiemu rządowi nie pozostaje nic innego jak poszukiwanie wyjścia z obecnej trudnej sytuacji gospodarczej. Tak więc na sprzedaż zostały wystawione dziesiątki niezamieszkałych wysp na Morzu Śródziemnym z których niektóre kosztują mniej niż dom w Londynie. Analityk finansowy Michael Hudson uważa, że takim sposobem krajowi nie uda się uzyskać znaczącej dla budżetu kwoty.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy określił porozumienie finansowe pomiędzy Grecją a Unią Europejską jako nierealistyczne i niewykonalne. Według opublikowanej w internecie informacji Międzynarodowego Funduszu Walutowego organizacja ta uważa za konieczny warunek rozwiązania problemu umorzenie części długu Aten.

Jednakże właśnie przeciwko takiemu rozwiązaniu międzynarodowi kredytodawcy są szczególnie przeciwni. Ponadto w opinii Międzynarodowego Funduszu Walutowego Grecja może potrzebować przedłużenia terminu spłaty kredytów na okres rzędu 30 lat. W przeciwnym wypadku państwowy dług Grecji w najbliższych dwóch latach jedynie wzrośnie.

Analityk finansowy Michael Hudson uważa, że środki twardej ekonomii są częścią wojny finansowej prowadzonej przeciwko Grecji.

„Im więcej środków twardej ekonomii będą Grekom wprowadzać tym cięższa będzie ich sytuacja, tym większy będzie deficyt budżetowy i pokusa aby po prostu przestać spłacać długi. Te środki wywołują u Greków ogromne oburzenie i sprzeciw. W Unii Europejskiej mówi się, że środki twardej ekonomii pomogą ustabilizować sytuację, że gospodarka Grecji odżyje a w chwili obecnej doznaje ona upadku. Mamy do czynienia z wadliwym systemem. Niezadowolenie greckiego narodu wzrasta z tego powodu, że nieuczciwi prawnicy z brudnymi rękoma, znający się jakoby na gospodarce realizują coś co w ogóle nie jest gospodarką” – uważa ekonomista.

Według niego to jest tylko pretekst ażeby wykorzystać sytuację finansową Grecji w celu przejęcia nieruchomości, przedsiębiorstw usług komunalnych i państwowej własności, „dokładnie tak jak podczas prawdziwej kampanii wojennej”.

O skrajnej rozpaczy greckiego rządu świadczy także wyprzedaż dziesiątków wysp na Morzu Śródziemnym. Dla tych, którzy pragną posiadać krystalicznie czyste wody i antyczne ruiny, pojawiła się wspaniała możliwość realizacja takich marzeń.

Są wyspy, które można nabyć za niewielką cenę. Niektóre z nich kosztują mniej niż dom w Londynie. Jednakże Michael Hudson ma wątpliwości czy rozpaczliwe działania pomogą Grecji.

„Można sprzedać nawet tysiąc wysp i zarobić na tym nie więcej niż miliard dolarów. Dla budżetu państwowego jest to nieznaczna kwota. Ponadto nieliczni zechcą mieszkać na bezludnej wyspie. 90% greckich wysp jest niezamieszkałe. Jest jeszcze jeden ważny szczegół. Nawet po sprzedaży wysp Grecja może ściągać z nowych właścicieli podatek od nieruchomości. To znacznie obniża ich wartość rynkową” – zauważa ekspert.

aaa

Źródło: russian.rt.com/article/103567

Za: http://politikus.ru/events/54178-pravitelstvo-grecii-vystavilo-na-prodazhu-ostrova-chtoby-rasplatitsya-s-ogromnym-gosdolgom.html

Data publikacji: 15.07.2015

Przekład: RX

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.