Strona główna > Zdrowie > Goździki w badaniach hamują rozrost kilku nowotworów

Goździki w badaniach hamują rozrost kilku nowotworów

Może lubisz ostry smak goździków w swoich daniach. Ale goździki maja głębszą stronę: zdolność zatrzymania rozrostu wielu typów nowotworów, w tym piersi, trzustki, wątroby i jajników.

a

Więc lubisz smak goździków jako przyprawy? Okazuje się, że goździki to coś więcej niż sam smak.

To proste – goździki to suszone pączki kwiatów rośliny o naukowej nazwie Syzygium aromaticum.

Goździki od wieków wykorzystywano w kilku tradycyjnych medycynach, w tym ayurwedzie i tradycyjnej chińskiej medycynie, jak również w indonezyjskiej, tajskiej i japońskiej medycynie kampo.

Oznacza to, że goździki są stosowane klinicznie jako lek dla milionów ludzi od tysięcy lat.

Goździki są stosowane w wielu rodzajach infekcji, w tym tych wywołanych przez bakterie, wirusy i grzyby. Mają też sposób uśmierzania bólu, dlatego często są używane do łagodzenia infekcji zębów. Tradycyjne metody leczenia wykorzystywały goździki w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, nerek i śledziony oraz jako środki przeciwbólowe.

Ale ponieważ nowotwory są bardziej nowoczesną chorobą, wykorzystywanie ziół leczniczych takich jak goździki przeoczono jako środki przeciwrakowe. Niemniej jednak, ponad 1 / 3 współczesnych środków przeciwrakowych opiera się na środkach farmaceutycznych otrzymywanych z roślin.

Jak się okazuje, goździki to nie tylko substancje przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i wiatropędne: sa również mocnym środkiem przeciwrakowym.

Goździki zatrzymują raka w badaniach laboratoryjnych

To potwierdziły badania naukowe przeprowadzone przez University of Minnesota, University of Pittsburg i chiński Capital Medical University w całej serii eksperymentów.

Naukowcy sprawdzili rózne ludzkie komórki nowotworowe w laboratorium stosując różne wyciągi z goździków. Sprawdzili ludzkie komórki raka jajników SKOV-3, komórki nabłonka szyjki macicy He-La, komórki raka wątroby BEL-7402, komórki raka okrężnicy HT-29, komórki raka piersi MCF-7 i trzustki PANC-1. Zbadali także, dla kontroli, zwykłe komórki ścianek okrężnicy i zwykłe komórki płuc.

Nazwy-symbole komórek nowotworowych powyżej odnoszą się do konkretnego ludzkiego raka pobranego od konkretnego chorego na raka. Innymi słowy, są to żywe ludzkie komórki rakowe, którym pozwolono rosnąć w laboratorium.

Badacze wykryli, że ekstrakt z goździków zatrzymywał aktywność i rozzrost komórek raka okrężnicy, piersi, jajnika i wątroby.

Jednocześnie wyciąg z goździków nie był niebezpieczny dla normalnych komórek. To oczywiście oznacza, że goździki były sprytne: zatrzymywały rozrost komórek raka i pozwalały na rozrost zwykłych komórek.

Nie tylko to, ale zatrzymywały komórki rakowe w sposób zależny od dawki. To oznacza, że im większa była dawka wyciągu, tym większy skutek przeciwrakowy. To uważa się za złoty standard określenia czy dany związek jest skuteczny.

Produkcja związków antyrakowych

Najbardziej skuteczny okazał się ekstrakt etanolu. Oznacza to, że goździki moczono w alkoholu i używano otrzymany roztwór (nie lecz się sam – porozmawiaj z lekarzem). Dokładniej, goździki moczono w 95% alkoholu przez 72 godziny w temperaturze pokojowej i cały ekstrakt wtedy koncentrowano.

Proces produkcji miał efekt uwalniania związków leczniczych z goździków, które mogą lub mogą nie być uwalniane podczas jedzenia. Jest to powszechna metoda stosowana od wieków przez zielarzy. Teraz nazywa się je nalewkami [tinctures].

Goździki mogą zawierać różne związki lecznicze. Niektóre już wyodrębniono, a innych jeszcze nie. Te wyodrębnione i zdefiniowane to: eugenol, β-caryophyllene, humulen, chavicol, salicylan metylu, α-ylangen, eugenon, eugenin, ramnetin, kempferol, eugenitin, kwas oleanolowy, stigmasterol, kampesterol i inne.

Różnorodność tych związków sklasyfikowano jako seskwiterpeny, flawonoidy, triterpenoidy i inne.

Ten cały szereg związków w naturalnych ziołach stanowi podstawę bezpieczeństwa wielu ziół leczniczych. Gdy związki są wyodrębnione i przepisane bez naturalnej mieszanki innych składników, lek często wywołuje skutki uboczne. Te inne związki dają efekt buforowy.

Powiedziawszy to, dwa związki, które naukowcy odkryli, dawały istotną moc przeciw-nowotworową to kwas oleanolowy i eugenol. Pierwszy z nich to kwas triterpenowy.

Kwas oleanolowy

To nie pierwszy raz wykryto, że kwas oleanolowy jest mocnym środkiem przeciwrakowym. Badanie z 2013 przeprowadzone w Chińskiej Akademii Nauk wykryło, że ten kwas może zahamować cykl komórkowy ludzkich komórek raka trzustki.

Wykryto wtedy również, że kwas oleanolowy osiągnął to wykorzystując kilka różnych strategii, w tym ingerencję w mitochondrię komórek rakowych i zmianę genów komórek rakowych.

Tak, ten naturalny składnik goździka zmienił DNA komórek rakowych. To jest natura, a natura jest sprytna.

Case Adams

Źródło: http://www.greenmedinfo.com/blog/cloves-stop-growth-several-cancers

Tłum. Ola Gordon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.