Strona główna > Świat > Gorbaczow o Ukrainie: Europę czeka straszna rzeź

Gorbaczow o Ukrainie: Europę czeka straszna rzeź

Żeby rozwiązać konflikt na Ukrainie, bardzo ważne jest wznowienie rozmów między Moskwą i Waszyngtonem, gdyż „ich rola i odpowiedzialność są szczególne” – uważa pierwszy prezydent ZSRR, Michaił Gorbaczow. Wcześniej Gorbaczow stwierdził, że Europę może napotkać „straszna rzeź” z powodu obecnego kryzysu na Ukrainie. Uważa, że „jest zbyt wiele do stracenia, a zagrożenie i ryzyko zbyt duże”.

a
Demon przeszłości, Gorbaczow

Michail Gorbaczow ostatnio zakończył pracę nad nową książką, mającą ukazać się wkrótce. Zatytułowana „Po Kremlu” [After the Kremiln] poświęcona jest wydarzeniom w Rosji i na świecie na przestrzeni ostatnich 20 lat. W epilogu książki, Gorbaczow napisał, że głęboką przyczyną wydarzeń na Ukrainie było fiasko perestrojki i „oportunistycznego rozwiązania ZSRR”. Za to Gorbaczow obwinił ówczesną administrację .

„Jednocześnie muszę przypomnieć, że ukraińskie przywództwo zsabotażowało proces transformacji Związku – zarówno przed zamachem w sierpniu 1991 i po nim, pomimo tego, że większość republik uzgodniła tekst Porozumienia Unijnego” – powiedział Gorbaczow.

Walczył by zachować zjednoczone państwo wszystkimi dostępnymi narzędziami politycznymi i zaproponował Kijowowi przedyskutowanie okazji stworzenia unii gospodarczej, powiedział były prezydent sowiecki. W czasie tych rozmów, dodał, można było rozwiązać problemy, łącznie z tymi dotyczącymi statusu miasta Sewastopola i Półwyspu Krymskiego.

„Oni nie słuchali ani propozycji, ani ostrzeżeń. Zapomniawszy o tym, że powinno się zachować tak dużą ostrożność jak możliwe w relacjach między krajami i myśleć krok po kroku o konsekwencjach, Rada Najwyższa Federacji Rosyjskiej z oklaskami aprobowała zniszczenie Związku. Niektórzy mogą powiedzieć: „To sprawa przeszłości”. Nie – przeszłość ma wiele związków z teraźniejszością, i to wielokrotnie przypomina o błędach polityków” – napisał pierwszy prezydent ZSRR.

Zdaniem Gorbaczowa, jedynym sposobem rozwiązania kryzysu ukraińskiego jest przeprowadzenie konstruktywnego dialogu zarówno na szczeblu międzynarodowym jak i wśród ukraińskich sił politycznych. „Nadal uważam, że dla pokoju na Ukrainie, w Europie i na świecie niezwykle ważne jest wznowienie dialogu między Rosją i Stanami Zjednoczonymi. Ich rola i odpowiedzialność jest szczególna” – powiedział Gorbaczow.

Według niego, przedstawiciele Moskwy i Waszyngtonu, jak również inni członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ, powinni przygotować wspólną rezolucję, która powinna przełamać negatywny bieg wydarzeń.

Pod koniec sierpnia ONZ poinformowała, że konflikt zbrojny na Ukrainie wywołał ofiary ponad 2.500 osób. Operacja militarna przeciwko obywatelom Ukrainy, którą Kijów nazywa „antyterrorystyczną”, a Moskwa „karzącą” rozpoczęła się w kwietniu 2014.

5 września na spotkaniu NATO w Walii, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział, że jest gotów na zawieszenie broni na płd-wschodzie kraju, gdyby odbyło się spotkanie w Mińsku. Później przedstawiciele samozwańczych republik ludowych Doniecka i Ługanska również zadeklarowali gotowość na rozejm.

Funkcjonariusze amerykańskiego Departamentu Stanu powiedzieli, że Kijów powinien negocjować rozejm z Moskwą, a nie z przedstawicielami oderwanych republik. Ale Rosja nalega, że kryzys na Ukrainie jest konfliktem wewnętrznym, w który Rosja nie ingeruje. Ponadto, Rosja i Ukraina nie są w stanie wojny ze sobą.

Wcześniej Michail Gorbaczew powiedział, że Europa może w końcu napotkać na „straszną rzeź”, gdyby konflikt przeniósł się na Europę. Gorbaczow popiera politykę rosyjskiego rządu w kwestii kryzysu ukraińskiego.

W wywiadzie dla Rosyjskiej Agencji Informacyjnej Gorbaczow podkreślił, że Federacja Rosyjska nie może ingerować w konflikt ukraiński: „Jeśli nasz kraj zaingeruje, to może wywołać pożar, którego cały świat nie będzie w stanie ugasić” – powiedział.

„Powinno się zrobić wszystko by zatrzymać mordy. To jest jeden naród. Jeśli zaangażują się inne kraje i skala jego się zwiększy, to możemy dojść do największej rzezi w Europie. Na to nie wolno pozwolić” – powiedział były prezydent.

„Naszą propozycją było otwarcie przejść i zabrania ludzi z tych pułapek na myszy. Ktoś siedzi w ciepłych biurach i tylko mówi. Spójrzcie co się stało z ludźmi, kobietami i dziećmi w tym czasie, oni ostrzeliwują porodówki, szkoły, niszczą szpitale” – powiedział Gorbaczow.

W kwestii posunięcia Moskwy do zjednoczenia z Krymem, Michail Gotbaczow powiedział, że był to ruch w celu „skorygowania błędu ZSRR”.

Pravda.Ru

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *