Strona główna > Bez kategorii > Głodujący Grecy w kolejce po jedzenie

Głodujący Grecy w kolejce po jedzenie

źródło: http://www.wicipolskie.org

Fatalna sytuacja finansowa Grecji sprawia, że najmniej zamożni mieszkańcy tego kraju tysiącami ustawiają się w kolejkach po darmową pomoc żywnościową.

Wielka kolejka po darmową żywność – warzywa i owoce – podarowane przez rolników z Krety stała m.in. w centrum Aten, tuż koło miejsca gdzie formował się nowy rząd.

Na czele nowego gabinetu stanął przywódca konserwatywnej Nowej Demokracji Antonis Samaras.

Wielu komentatorów w Grecji uważa jednak, że nowy rząd nie poradzi sobie z kryzysem.

„Skład rządu jest bardzo rozczarowujący. To prawie w całości ci sami politycy, którzy doprowadzili Grecję do obecnej sytuacji. Miałem nadzieję, że Samaras wyciągnął wnioski z ostatnich wydarzeń, ale wygląda na to, że się myliłem” – mówi politolog z Uniwersytetu Kreteńskiego Andreas Stergiu.

Podobne komentarze można usłyszeć na ulicach Aten.

„Własnym uszom nie wierzyłem, gdy usłyszałem, kto będzie w tym nowym rządzie. Dlaczego to są ciągle ci sami ludzi? Dlaczego nie mogli wybrać kogoś zupełnie nowego? Ten kraj nie ma żadnej szansy na poprawę” – narzeka Dimitris Prodromu, właściciel parkingu niedaleko placu Omonia.

Wiki Katsras, właścicielka butiku w Kolonaki, w którym obecnie wszystkie ceny są obniżone o 30 proc., swoją opinię o nowym rządzie i wchodzących w jego skład politykach wyraża jeszcze dosadniej. „Dobry grecki polityk to taki, który nie żyje od co najmniej trzech lat” – mówi wzruszając ramionami.

Najważniejszym zadaniem gabinetu Antonisa Samarasa, oprócz renegocjacji memorandum w sprawie warunków otrzymania przez Grecję pomocy finansowej, będzie przeprowadzenie daleko idących reform strukturalnych.

Stergiu uważa, że w obecnym składzie będzie to bardzo trudne. „Ten rząd będzie miał poważne trudności z realizacją reform i przedsięwzięć oszczędnościowych zaleconych przez Unię. Zabraknie mu społecznego poparcia”.

Za: http://www.dziennik.com/wiadomosci/artykul/glodujacy-grecy-tysiacami-stoja-w-kolejce-po-jedzenie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.