Strona główna > Zdrowie > Glifosat wykryty w zdeformowanych prosiętach

Glifosat wykryty w zdeformowanych prosiętach

W kwietniu tego roku duński rolnik wezwał do zakazu glifosatu [called for a ban]. Przez 3 lata stosował nie-GMO karmę sojową dla swoich świń, ale kiedy jej zapasy się skończyły, zamówił 2 tony GM karmy sojowej. Opiekun świń natychmiast poinformował gospodarza o biegunce u prosiąt i o braku apetytu u macior. Gospodarz nie powiedział mu wcześniej o zmianie karmy.

Co gorzej, zaczął zauważać absurdalną liczbę zdeformowanych prosiąt i problemy reprodukcyjne u macior. Roundup jest stosowany na soi GMO zanim używa się jej jako karmę dla świń.

Ale to nie wszystko – 38 zdeformowanych prosiąt dostarczył do laboratorium. W badaniu opracowanym przez niemieckich i egipskich weterynarzy stosujących badanie ELISA, u prosiąt pochodzących od macior karmionych genetycznie zmodyfikowaną soją wykryto różne ilości glifosatu (produkowany przez Monsanto herbicyd Roundup ).

Wyniki tego badania opublikowano w kwietniowym, ogólnodostępnym numerze czasopisma Environmental & Analytical Toxicology, w artykule zatytułowanym „Wykrycie glifosatu w zdeformowanych prosiętach” [Detection of Glyphosate in Malformed Piglets].

Wszystkie narządy i tkanki uśmierconych 1-dniowych prosiąt zawierały glifosat. Największe jego stężenie wykryli w płucach i sercach, a najmniejsze w tkankach mięśniowych. Zauważyli, że stopień deformacji zwiększał się do 1 na każde 260 prosiąt pochodzących od lochy kiedy karma zawierała 0.87-1.13 ppm glifosatu w pierwszych 40 dniach ciąży. Jeśli karma sojowa zawierała 0.25 ppm glifosatu, to 1 prosię na 1.432 było zdeformowane.

Wywnioskowali, że glifosat dostawał się do prosiąt z łożyska matek. Skorzystali z badania [2010 study] powołującego się na wpływ glifosatu na komórki embrionalne i łożyska (u kurcząt), dającego uszkodzenia mitochondriów, martwicę i zaprogramowaną śmierć komórek przy dawkach znacznie mniejszych niż te stosowane w rolnictwie.

W podsumowaniu napisali:

Wykrycie takiego stężenia glifosatu w tych zdeformowanych prosiętach może być aluzją do przyczyny tych wad wrodzonych. Pilnie potrzebne są dalsze badania, aby udowodnić lub wykluczyć rolę glifosatu w zdeformowanych prosiętach i innych zwierzętach.

a

Deformacje wykryte u prosiąt [zdjęcia powyżej] w tym badaniu:

A. deformacja rdzenia kręgowego
B. brak ucha
C. deformacja czaszki
D. dziura w czaszce
E. żywe prosięta o krótkich nogach i nierozwiniętym jednym oku
F. jedno duże oko i trąba słonia z kością w niej (!!!)
G. język słonia
H. prosiaczek płci żeńskiej z jądrami
I. prosiaczek ze wzdętym brzuchem miał rozdzielone jelito przednie od tylnego
J. zdeformowany z obrzękiem brzucha.

Wnioskują:

. . . glifosat może dostawać się do zwierząt z karmy, i może przechodzić przez bariery łożyskowe. Potrzebne są dalsze badania dla potwierdzenia albo wykluczenia roli glifosatu w deformowaniu prosiąt.

Sprawdzić rzeczywiste ilości glifosatu znalezione [found in] w narządach prosiąt, ponieważ zostały one uśrednione. Ale wysokie maksymalne ilości były widoczne również w wątrobach, nerkach i mózgach. Mogą też przydać się inne badania wymienione w ich przypisach.

Kiedy rolnik stosuje paszę sojową nie-GMO, to informuje, że jego stado ma średnio więcej prosiąt, mniej biegunki u prosiąt, mniej wrzodów, żadnych wzdęć, lepsze mleko i apetyt. Wcześniej nie miał tylu zdeformowań by skłoniły go do zbadania w laboratorium. Nie obwinia rolników, a firmy chemiczne i agencje rządowe, za nie podchodzenie przez nie poważnie do spraw bezpieczeństwa. Już nie martwi się płaceniem dodatkowo za pasze bez GMO – o $0,04 za funt [454 g] – drożej, ale to jest korzystniejsze dla jego stada.

Glyphosate Detected in Deformed Piglets

Glyphosate Detected in Deformed Piglets

Heather Callaghan – 25.07.2014, tłum. Ola Gordon.

P.S. więcej tutaj:

Glifosat w środku chwastobójczym – obecny w moczu Polaków – odpowiedzialny za rozprzestrzenianie się raka piersi, ostrzegają naukowcy

http://www.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_www.pap.pl&_PageID=1&s=infopakiet&dz=nauka&idNewsComp=60473&filename=&idnews=63784&data=infopakietinfopakiet&_CheckSum=-240839004

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *