Strona główna > Bez kategorii > Gigant farmaceutyczny Pfizer skazany na grzywnę za łapówkarstwo wobec urzędników we Wschodniej Europie i w Chinach

Gigant farmaceutyczny Pfizer skazany na grzywnę za łapówkarstwo wobec urzędników we Wschodniej Europie i w Chinach

źródło: http://refreshingnews99.blogspot.in/2012/08/pharma-giant-pfizer-fined-for-bribing.html

Ostatnio oskarżono w USA Pfizera i należącą do niego firmę Wyeth, o wręczanie milionowych łapówek po to, by zbudować swój biznes w krajach Europy Wschodniej i w Chinach, i nałożono na nie pokaźne grzywny, aby zrekompensować roszczenia.

The Department of Justice oraz Securities and Exchange Commission mówią, że firmy córki Pfizera wypłacały różne sumy urzędnikom, lekarzom i naukowcom z dziedziny nauk medycznych w Bułgarii, Chinach, Chorwacji, Czechach, Włoszech, Kazachstanie, Rosji i Serbii w okresie 2001-2007 r., łamiąc tym samym amerykańskie prawo, tzw. US Foreign Corrupt Practices Act.

Pracownicy podległych firm robili te wypłaty w celu zapewnienia dopuszczenia i rejestracji produktów  Pfizer i Wyeth oraz po to, aby dostać umowy na sprzedaż tych specyfików, czego dowodzą zgromadzone przez sąd dokumenty oraz oświadczenia z departamentu sprawiedliwości i SEC.“Przedstawiciele Pfizera w wielu krajach mieli łapówki profesjonalnie wplecione w ich politykę sprzedaży, że oferowali nawet punkty i programy bonusowe, aby w niewłaściwy sposób nagradzać zagranicznych urzędników, którzy udowadniali, że są ich najlepszymi klientami” mówi Kara Brockmeyer, szef wydziału SEC ds funkcjonowania Foreign Corrupt Practices Act.

Jednak Departament Sprawiedliwości i SEC stwierdzili, że urzędnicy Pfizera nie byli świadomi tych płatności i okazali pełną współpracę z organami śledczymi doprowadzając do ograniczenia potrzeby pełnego śledztwa kryminalnego i związanych z tym ciężkich wyroków.

Firma-córka Pfizera, Pfizer HCP, zgodził się zapłacić karę 15 mln $ departamentowi pod warunkiem zawartym w umowie z oskarżycielem, że postępowanie karne zostanie zakończone. 

Pfizer zapłaci również dla SEC 26,3 mln $ rezygnując z zysków, natomiast Wyeth, producent leków, jaki został w 2009 r. przejęty przez Pfizera, poddał się karze 18,8 mln $, zmuszony do wyczyszczenia kasy firmy aż do dna.

“Pfizer HCP otrzymał ulgę w karze finansowej z uwagi na współpracę Pfizer Inc. w trwającym śledztwie wobec innych spółek i innych osób” oświadczył departament sprawiedliwości.

„Korupcyjne wypłaty dla zagranicznych urzędników, aby zapewnić sobie lukratywne kontrakty tworzą wewnętrznie nieuczciwy rynek i spychają uczciwe firmy na pozycje niekonkurencyjne” stwierdził James McJunkin, zastępca dyrektora FBI w okręgu waszyngtońskim.

“Ci, którzy próbują robić takie nielegalne interesy tylnymi drzwiami, aby wpływać na zawieranie umów, moga spodziewać się śledztwa w swojej sprawie podjętego przez FBI oraz że poniosą odpowiednią odpowiedzialność za swoje czyny”. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.