Strona główna > NWO > Georg Brandes: wojna nie jest o ideały, ale o koncesje

Georg Brandes: wojna nie jest o ideały, ale o koncesje

Georg Brandes, fragment The Conquest of Basra (1914 r.)

a

Historia bagdadzkiej drogi jest przykładem na to w jaki sposób los narodów zależy od kilku ludzi – dyplomatów i ministrów – którzy w rzeczywistości są tylko szczekaczkami banków i koncernów przemysłowych. Masy nie mają najmniejszego wpływu na politykę krajową, na pokój lub wojnę; a dzieje się to w tak parlamentarnym kraju jak Anglia, tak demokratycznym jak Francja, Niemcy, Rosja lub Turcja.

W dawnych czasach, w czasach przed-przemysłowych, narody szły na wojnę by zdobywać ziemie, by zdobywać ją na swoich sąsiadach. Gdy nadeszły czasy przemysłowe, a narody zaczęły być rządzone przez finansowe oligarchie, mimo że nominalnie przez cesarzy, królów lub prezydentów, celem wojen nie jest już podbój ziem lub ludzi, ale podbój rynków. Każda nacja pragnie większego rynku zbytu na swoje produkty, większego obszaru do inwestowania. Prawdziwym celem wojny nie jest walka o ideały, ale o koncesje.

Japonia zaatakowała Chiny w 1895 r., aby zdominować Koreę; USA walczyły z Hiszpanią w 1898 r., aby zdobyć dostęp do bogactw Kuby; Anglia najechała Burów w 1899 r. z powodu kopalni Transwalu; imperia szturmowały Chiny w 1900 r., aby zmusić je do budowy kolei; Japonia deklarowała wojnę Rosji w 1904 r., aby dobrać się do Mandżurii. Podbój ziem był incydentalny; zwycięzca miał na uwadze koleje, pożyczki, cła.

***

Należy zauważyć, że we Francji, tak jak i we wszystkich innych krajach, finansowe oraz przemysłowe interesy są skoncentrowane w rękach bardzo małej liczby osób, które praktycznie kontrolują naród. Francuski pisarz, publikujący pod pseudonimem Lysis, w serii artykułów z lat 1906-1907 w La Revue, dowiódł, że Francja jest praktycznie rządzona przez trzy lub cztery banki i kredytowy establishment, który kontroluje bogactwo narodu i inwestuje je tylko dla własnego zysku, bez względu na interes Francuzów. Ministrowie finansów nigdy nie interweniowali, ponieważ tych kilku ludzi kontrolujących banki kontroluje także rząd. Robią łaskę politykom, a prasę także mają w kieszeni.

***

Wydaje się, że podbój Basry jest pierwszym krokiem Anglii do wyrugowania niemieckich interesów z Azji Mniejszej. Wynik wojny zdecyduje o tym czy bagdadzka kolej będzie zbudowana przez Niemców, czy przez innych imperialistów.

Kolej bagdadzka – nota bene – jest jedną z wielu nitek, które doprowadziły do kłębka wojny – wojny biznesu, wojny w interesie bonzów bankowych i królów przemysłu. To wściekłe szaleństwo; tymczasem nieszczęśliwi, pragnący pokoju Europejczycy, podbesztani wywołaną nienawiścią do siebie nawzajem, uważają iż walczą o ideały, wolność i sprawiedliwość.

Wojna o handel, w przebraniu wojny za ojczyznę; a przecież mężowie stanu mogą bronić ojczyzny, wzmacniać ją, ubogacać, rozwijać, podnosić na wyższy poziom cywilizacyjny bez użycia torped, min i granatów.

Źródło: https://rickrozoff.wordpress.com/2013/04/29/georg-brandes-war-not-fight-for-ideals-but-fight-for-concessions/

Przygotował: Ussus

a

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.