Strona główna > Bliski Wschód > Generał: syryjski system obrony przeciwlotniczej komplikuje opcje amerykańskie

Generał: syryjski system obrony przeciwlotniczej komplikuje opcje amerykańskie

Artykuł pochodzi pierwotnie z mainstreamowego źródła. Należy wziąć to pod uwagę.

Źródło:http://hostednews.com

07/03/2012

Autor: Lolita C. Baldor, Associated Press

Tłum. wMordechaj

Waszyngton (AP) – Zaawansowany system obrony przeciwlotniczej, jaki Rosja dostarczyła reżimowi w Syrii, może utrudnić ustanowienie strefy zakazu lotów, jaka jest częścią starań okazania pomocy rebeliantom, powiedział w poniedziałek senatorom dowódca oddziałów amerykańskich na Bliskim Wschodzie. Generał marines, James Mattis, odmówił ujawnienia szczegółów militarnych opcji, jakie Pentagon wypracował w celu udzielenia pomocy przeciwko reżimowi. Lecz powiedział senackiemu komitetowi spraw wojskowych, że nawet utworzenie obszarów chronionych w Syrii, gdzie pomoc ma być dostarczana, może wymagać znacznego zaangażowania wojskowego. Mattis powiedział, że nie otrzymał wytycznych, aby opracować szczegóły, jak utworzyć obszary chronione w Syrii, gdzie siły opozycyjne mogłyby odbyć odpowiednie przeszkolenie. Ale dodał, że skoro nie ma tam terenów pod ochroną, można by użyć dużej liczby wojsk zagranicznych, aby stworzyć granicę bezpieczeństwa.

Prezydent Obama powiedział we wtorek, że jednostronna operacja wojskowa USA przeciw reżimowi syryjskiemu byłaby błędem, a sama sytuacja w Syrii jest znacznie bardziej skomplikowana niż to było w przypadku Libii.

Senatorowie ciągle naciskali na wykorzystanie opcji powstrzymania brutalnej ofensywy przeciw ludowi Syrii, podjętej przez reżim Prezydenta Bashara Assada. Zadawali pytania na temat zaangażowania Iranu w miejscu konfliktu oraz wysuwali wnioski co do rzekomych wysiłków Teheranu w sprawie budowy broni jądrowej. McCain mówił, że niepokoi go argument, że USA i inni powinni dowiedzieć się, kim jest syryjska opozycja, zanim otrzymywać zacznie pomoc z zagranicy. Powiedział, że wielu ludzi wcześniej zginie, nim się tego dowiemy.

“Dowiedzmy się, kim są ci ludzie, a ja gwarantuję, że nie znajdziecie tam al-Kaidy” mówił McCain. „To ludzie, którzy mają te same pragnienia, które są uniwersalne i są nimi wolność, demokracja i nasze dane od Boga prawa”.

Administracja Obamy i inni międzynarodowi przywódcy są przeciwni zbrojnej interwencji w Syrii, a zamiast tego naciskają na zwiększenie sankcji. Mattis przyznał, że Assad zdobywa przewagę na polu bitwy. “Sądzę, że będzie on nadal szedł w kierunku coraz cięższych środków walki wobec swego narodu. Sądzę, że zanim sytuacja się poprawi, najpierw będziemy tam mieć kryzys”.

Dodał, że gdyby podjęto decyzję o interwencji w Syrii, Iran użyłby środków zastępczych, ażeby podsycać przemoc i wsparcie dla reżimu, lecz prawdopodobnie chciałby uniknąć jawnego wsparcia militarnego. Zapytany przez senatora Josepha Liebermana, co robi tu Iran, Mattis odpowiedział, że dostarcza broni do stłumienia opozycji, stara się zlokalizować, gdzie działają siatki rebeliantów oraz udziela profesjonalnego wsparcia w stłumieniu buntu.

Wg Mattisa, Syria ma “poważną” ilość broni chemicznej i biologicznej oraz tysiące ręcznie odpalanych rakiet. Aż do tej pory, przedstawiciele armii USA w zasadzie odmawiali opisywania wielkości arsenału, jaki Prezydent Assad ma do swej dyspozycji. Perspektywy wojny domowej w Syrii stale rosną, lecz „opcje nazwania obecnej sytuacji są niezwykle złożone”.

Urzędnicy USA twierdzą, że kampania zbrojna w Syrii będzie niepodobna do tej w Libii sprzed roku, nie uzyska poparcia Rady Bezpieczeństwa ONZ i będzie utrudniona przez mniejsze skoordynowanie sił opozycyjnych. Rosja i Chiny zablokowały wysiłki Rady Bezpieczeństwa, aby ukarać Syrię.

Senatorowie pytali również, czy sankcje przeciwko Iranowi są skuteczne. Mattis odpowiedział, że akcja zbrojna przeciw Iranowi mogłaby tylko opóźnić starania tego kraju w dziedzinie budowy broni jądrowej, i że tylko naród irański może spowodować prawdziwą zmianę w tym regionie. Komentarze Mattisa pojawiły się, gdy administracja Obamy spotkała się w tym tygodniu z liderami izraelskimi, aby omówić nasilanie się zagrożenia irańskiego i możliwość wyprzedzającego ataku ze strony Izraela. W innych sprawach, Mattis ostrzegł przed zmniejszaniem obecności floty w oznaczonym regionie twierdząc, że groźba irańska i inne, będą wymagać większej ilości okrętów i morskich sił obrony przeciwrakietowej.

W perspektywie cięć budżetu Pentagonu o blisko 500 mld $ w najbliższych 10 latach, Mattis stwierdził, że USA muszą użyć swej marynarki wojennej i specjalnych sił operacyjnych, aby utrzymać niewielką, ale wciąż silną obecność militarną na Bliskim Wschodzie, gdy dobiegają końca wojny w Iraku i Afganistanie.

“Spiętrzone problemy z Iranem…rakiet balistycznych, pocisków o wielkim zasięgu, min, małych okrętów, rakiet morskich i okrętów podwodnych wymagają silniejszej obecności naszych sił morskich i możliwości obrony żywotnych morskich szlaków komunikacyjnych”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.