Strona główna > Bez kategorii > Generał Mladicz uważa Trybunał Haski za „marionetkę NATO”

Generał Mladicz uważa Trybunał Haski za „marionetkę NATO”

Źródło: http://www.rusimperia.info/news/id11666.html

Data publikacji: 24.02.2012

Tłum. RX

Były dowódca wojsk bośniackich Serbów, Ratko Mladicz, nazwał tak zwany Międzynarodowy Trybunał ds. Byłej Jugosławii (MTBJ) „marionetką NATO” i dodał, że ten trybunał reprezentuje uprzedzenia w stosunku do Serbów, donosi www.srpska.ru

„Wy jesteście sądem NATO. Sądzicie mnie i mój naród jako sąd NATO. Nie macie do tego prawa. Jesteście stronniczy.”– powiedział Mladicz podczas przeprowadzanej konferencji dotyczącej jego sprawy. Kolejne posiedzenie sądu nad dziesięcioma podsądnymi oskarżonymi o ukrywanie byłego dowódcy armii bośniackich Serbów Ratko Mladicza powinno było mieć miejsce w serbskiej stolicy we wtorek. Mladicz według przypuszczeń miał zeznawać z Hagi przez łącza satelitarne. Jednakże MTBJ odmówił Mladiczowi powołując się na artykuł 75 Regulaminu Procedury Dowodowej, zgodnie z którym osoba znajdująca się pod jurysdykcją Trybunału nie może zeznawać w sprawach, które nie odnoszą się do przestępstw karnych naruszających Międzynarodowe Prawo Humanitarne z 1991 roku.

Dziesięciu rzekomych ukrywających Mladicza, głównie uchodźcy z Bośni i Hercegowiny, oskarża się o pomoc poszukiwanemu generałowi w latach 2002-2006. W 2010 roku po trwającym cztery lata procesie byli oni już uniewinnieni od tych zarzutów ale w lipcu 2011 roku Sąd Apelacyjny podjął decyzję przeprowadzenia procesu powtórnie. Były dowódca, ukrywający się prawie 16 lat przed natowskimi agentami, został aresztowany w Serbii 26 maja 2011 roku a 31 maja dokonano jego ekstradycji do Hagi.

Początek procesu Ratko Mladicza zaplanowano na 14 maja.

 **********************

Serbska pieśń wojskowa z okresu I Wojny Światowej „Tam daleko” (Tamo daleko)

[youtube=http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=yl9WGfaos_g]

 Pieśń „Z Bogiem Serbio” ku czci generała Mladicza

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=bwQ9S34zK90&feature=related]

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.