Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Gdzie wziąć kredyt konsolidacyjny na więcej niż 10 lat?

Gdzie wziąć kredyt konsolidacyjny na więcej niż 10 lat?

Kiedy pandemia koronawirusa opanowała niemalże cały świat, miliony osób dosłownie z dnia na dzień straciło możliwość generowania dochodów. Tylko w Polsce zamkniętych pozostało tysiące sklepów, lokali usługowych czy gastronomicznych. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że nawet co drugi dorosły Polak posiada jakieś zobowiązanie kredytowe, nietrudno odgadnąć, że ich spłata w obliczu utraty płynności finansowej stała się znacznym problemem.

 

Właśnie dla takich osób doskonałym produktem oddłużeniowym staje się kredyt konsolidacyjny. Na czym właściwie polega konsolidacja kredytów? Kto może konkretnie skorzystać z tego rodzaju wsparcia ze strony banków? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

 

Po co zaciąga się kredyt konsolidacyjny?

 

Kredyt konsolidacyjny uznawany jest za produkt oddłużeniowy, ponieważ korzystnie wpływa na odzyskanie płynności finansowej kredytobiorcy. Sama konsolidacja to nic innego jak połączenie wcześniej zaciągniętych już kredytów w jednym albo w konkurencyjnych względem siebie bankach. Nowy bank spłaca kredyty swojego klienta i ustanawia jedno, połączone zobowiązanie na lepszych warunkach. Warto wziąć pod uwagę, że dzisiaj oferty kredytów bankowych są znacznie bardziej opłacalne dla kredytobiorców, jeśli weźmiemy pod uwagę choćby oprocentowanie. Zobowiązania wzięte kilka lat temu mogą generować zbyt duże koszty.

Połączenie zobowiązań w jeden produkt to oszczędności dla kredytobiorcy, ale również komfort współpracy z bankiem. Odtąd współpracuje on tylko z jedną instytucją i spłaca jedną ratę w wyznaczonym, dogodnym terminie. Co ważne, kredyt konsolidacyjny jest opłacalny finansowo, ponieważ z reguły nowa rata łączna jest niższa, aniżeli suma do tej pory spłacanych kredytów. Cechą charakterystyczną konsolidacji jest również wydłużenie okresu współpracy z bankiem. Dzięki temu klient płaci niższe raty, bo te rozłożone są na większą ilość, nawet na 10 lat. Do tego, odzyskuje zdolność kredytową i może dobrać dodatkowe środki. Te z kolei mogą posłużyć na spłatę innych, zaległych zobowiązań albo być przeznaczone na dowolny cel.

 

Kredyt konsolidacyjny – który bank ma najlepsze warunki?

 

Kredytobiorca, który chce zaciągnąć kredyt konsolidacyjny, musi uwzględnić fakt, że każdy bank, który oferuje tego rodzaju produkt, proponuje go na innych warunkach. Takie zobowiązanie musi być dobierane do indywidualnych potrzeb, oczekiwań, ale też możliwości spłaty klienta. Chodzi o to, by kredytobiorca odzyskał kontrolę nad własnym budżetem i mógł nim optymalnie zarządzać. Kredyt konsolidacyjny musi być atrakcyjny pod względem kosztowym, ale i komfortu współpracy z nowym bankiem.

Nie da się jednoznacznie wskazać najlepszego kredytu konsolidacyjnego, bo ten jest dosłownie „szyty na miarę” preferencji każdego klienta. Można zaś zaznaczyć potrzeby, które mają być najczęściej spełniane przy okazji korzystania z takiego produktu bankowego.

Polacy oczekują oczywiście kredyt jak najtańszego. Liczy się też komfort współpracy z tylko jednym bankiem i spłata jednej raty w każdym miesiącu. Coraz częściej brane są pod uwagę także aspekty mające wpływ na sam proces ubiegania się i przyznawania kredytu konsolidacyjnego. Nie da się ukryć, że w czasach pandemii koronawirusa, kiedy zalecana jest społeczna izolacja, najwięcej potencjalnych klientów instytucji bankowych wybiera kredyt konsolidacyjny online. Ten może być zaciągany za pośrednictwem internetu, bez konieczności wychodzenia z domu. Należy przy tym podkreślić, że nierzadko oferty kredytów online są wręcz atrakcyjniejsze od tych, jakie na klientów czekają w oddziałach banków. Instytucje bankowe doceniają dzisiaj zainteresowanie bankowością internetową i w ten sposób chcą jeszcze bardziej zachęcać swoich klientów do korzystania z jej nowoczesnych rozwiązań.

 

Czy na pewno opłaca się brać kredyt konsolidacyjny?

Trzeba podkreślić, że każdy kredyt konsolidacyjny jest inny, a kredytobiorca może negocjować jego warunki z bankiem. Należy jednak pamiętać, że połączenie kredytów nie zawsze jest opłacalne. Jeśli pod uwagę weźmiemy sam komfort współpracy tylko z jednym bankiem, to taki zostaje oczywiście uzyskiwany. To samo tyczy się możliwości dobrania dodatkowych środków czy też poprawy płynności finansowej. W długim okresie, jeśli spłata kredytu zostanie rozłożona na 10 lat albo dłużej, całkowite koszty mogą nie być już tak korzystne. Może okazać się, że finalnie klient zapłaci za kredyt konsolidacyjny więcej, aniżeli spłacając kilka zobowiązań przed ich połączeniem. Właśnie dlatego w pierwszej kolejności należy oszacować wskaźnik RRSO, jaki będzie charakteryzował konkretny kredyt konsolidacyjny. Kalkulator kredytowy przyda się w tym celu idealnie. Znajdziemy go w sieci i wystarczy wpisać w odpowiednie rubryki poszczególne wartości, by wyliczyć szacunkowe opłaty, w tym raty, oprocentowanie, prowizje czy opłaty, jakie wiążą się z wcześniejszą spłatą zobowiązania albo odsetkami za zwłokę w spłacie. Poznając je, kredytobiorca jest w stanie dokonać racjonalnego wyboru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *