Strona główna > Polska > Gdzie szukać książek akademickich? To nie takie proste!

Gdzie szukać książek akademickich? To nie takie proste!

‘Studia to najlepszy czas w życiu!’ Takie hasło spotykane jest na każdy kroku i jest w nim na pewno sporo racji. Jesteśmy młodzi, odkrywamy świat wedle własnych zasad, a także poznajemy wspaniałych ludzi wokół, z którymi spędzamy wolny czas. Jednak z drugiej strony jest to czas wielkich wyzwań i radzenia sobie z nieznanymi do tej pory sytuacjami. Nowe miasto, nowa uczelnia… wszystko nowe!.

Wyzwaniem staje się również sesja, z którą do tej pory nie mieliśmy do czynienia. Egzaminy z każdego przedmiotu pozostawione na sam koniec semestru oraz zakres materiału przekraczający wszelkie granice. Jednak wszystko jest do zrobienia! Podstawą jest dobre przygotowanie. Jednak gdzie skąd wziąć stare książki, wymagane przez wykładowców? Trzeba wiedzieć gdzie szukać!

Wszystko jest w internecie

Kiedy dostajemy wykaz książek, które obowiązują do konkretnego egzaminu łapiemy się za głowę. Pozycji jest kilka, większość z nich wydana lata temu, więc nie ma szansy, że znajdziemy je na półkach księgarni. A nawet jeśli to zakup ich wszystkich kosztowałby majątek! A po co? Przecież potrzebujemy z nich zazwyczaj tylko kilku stron informacji, przydatnych podczas jednego semestru. Trzeba poszukać innej możliwości. Oczywiście najprostszą wersją wyszukiwania konkretnej pozycji jest skorzystanie z internetu. Wiele starych książek znajdziemy z postaci e-booków albo skanów. Jest to bardzo szybkie i łatwe rozwiązanie, ponieważ możemy zrobić to o dowolnej porze, gdziekolwiek jesteśmy.

Biblioteka miejscem docelowym

Korzystanie z książki w wersji elektronicznej jest bardzo szybkie i wygodne. Jednak według najnowszych badań, nic nie zastąpi pracy z papierowym egzemplarzem. Kiedy mamy dokument na laptopie, telefonie, szybko go ‘scrollujemy’ i wyciągamy z niego tylko pobieżne, najważniejsze informacje. Co innego z tradycyjną wersją, którą możemy wziąć do ręki, przejrzeć i zagłębić się w jej treść. Większość z nas szybciej przyswaja informacje w takiej formie. A gdzie znajdziemy więcej starych książek, niż w bibliotece? Dla studentów polecane są w szczególności placówki akademickie, które dostosowują swoje zbiory do wymagań wykładowców. Niektóre z nich możemy wypożyczyć, inne dostępne są jedynie na miejscu. Bez względu czy piszemy pracę magisterską czy po prostu przygotowujemy się do sesji, biblioteka jest idealnym miejscem na naukę. Cisza, spokój, a do tego wszelki dostęp do książek, zarówno starszych, jak i najnowszych publikacji. Z takim podejściem żaden egzamin nam nie straszny!

A może coś na własność?

Studia oparte są na specjalistycznej literaturze, publikacjach i danych. Większość z nich potrzebujemy na chwilę, aby powołać się na konkretne badania czy klasyfikację. Jednak obrany przez nas kierunek studiów jest czymś, z czym wiążemy naszą przyszłość. Jeśli jakiś temat nas naprawdę interesuje to warto wyposażyć się w literaturę z konkretnego zagadnienia na własność. Stare książki, a także najnowsze wydania, wszystko do czego możemy w dowolnej chwili zajrzeć i skorzystać. Część publikacji oczywiście znajdziemy w księgarniach, jeśli jednak zależy nam na starszych wydaniach, tzw. białych krukach, nie ma lepszego miejsca, niż antykwariaty oferujące skup oraz sprzedaż książek. W każdym znajdziemy inny zbiór, a w nim może właśnie pożądane przez nas perełki. Kupno starych książek to także oszczędność, ponieważ ich ceny są zazwyczaj dużo niższe, niż nowe wydania. To brzmi jak plan!