Strona główna > Świat > Gdzie jest złoto świata?

Gdzie jest złoto świata?

Historia mówi, że złoto idzie tam gdzie jest szanowane. 98 % złota znajdującego się w Banku Rezerwy Federalnej Nowego Yorku jest w posiadaniu banków centralnych zagranicznych państw, a tylko 2 % należy do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Niemcy trzymają ponad 3000 ton złota w bulionie, co stanowi ponad 75 % ich rezerw walut zagranicznych.

Niemcy budują swoje rezerwy złota jako nadwyżki handlowe od drugiej wojny światowej. Większość złota na świecie jest przechowywana w bunkrach banku centralnego, osiemnaście stóp pod ziemią na Manhattanie w nowojorskim FED oraz w starożytnej krypcie Banku Anglii. Schron został zbudowany na początku lat 20. XX w., znajduje się w piwnicy. Wartość całkowita złota zgromadzonego w FED Nowego Yorku (6700 ton) sięga poziomu 385.5 miliardów dolarów.Niemcy akceptowały płatności w złocie za swoje dobra i usługi sprzedawane za morzem. Podczas zimnej wojny przenieśli duże ilości swojego złota do USA, Zjednoczonego Królestwa i Francji, z powodu rosnącego zagrożenia ze strony sowietów. Teraz ściągają swoje złoto do kraju. Składy w bunkrach powiększyły się gdy USA zawiesiły wymianę dolara na złoto dla zagranicznych rządów w 1973 r. Fakt że Niemcy ściągają część swojego złota jest poważnym ciosem dla FED. Jakie by nie były motywacje tego – jest to sygnał nieufności wobec FED. Może to wywołać lawinę – inni mogą się ustawić w kolejce po swoje złoto.

Niemiecka decyzja o „repatriacji” części złota to zimny prysznic dla giełdy i rynku złota. Wywołało to panikę na międzynarodowym rynku.

Niemiecka Federalna Rada Audytorów wezwała niedawno do przeprowadzenia oficjalnej inspekcji niemieckich rezerw w złocie przechowywanych w FED, „ponieważ nigdy dotychczas tego nie sprawdzono.”

Nowojorski FED działa jako strażnik i kustosz złota w imieniu posiadaczy – rządu USA, zagranicznych rządów, innych banków centralnych, organizacji międzynarodowych. FED nie jest rządowym bankiem, ale konsorcjum dwunastu prywatnych banków.

FED prowadzi swoje operacje 'posiłkując się złotem innych podmiotów', używając tego wielkiego skarbu jako 'zastawu', aby wspierać własne, przeróżne przedsięwzięcia. Banki amerykańskie dążą do utrzymywania dolara jako globalnej waluty rezerwowej. Ameryka chce utrzymywać swoją hegemonię – trzyma przecież w garści złoto niemal stu państw.

China i Rosja pozbywają się swoich rezerw dolarowych, gromadząc rezerwy w złocie; zwiększyły także wzrost swojego PKB. David Marsh, przewodniczący think-tanku OMFIF, przywidział wzrost znaczenia złota ze względu na wzrost chińskiego juana – alternatywy wobec dolara.

Dlaczego Niemcy ściągają złoto? Sądzi się, że FED nie jest w stanie zwrócić złota; złoto rządów zwykle nie jest „alokowane”. Rezerwy te powinny być „alokowane” tzn. tak przechowywane i ewidencjonowany by było wiadomo do kogo należą.

Pojawiły się informacje, że FED nie alokuje rządowych rezerw złota. Zwykle rezerwy pieniężne banków centralnych powinny być trzymane w takiej właśnie formie, aby móc zidentyfikować kraj do którego należą. Inaczej mówiąc, FED dał plamę; złoto zagranicznych banków centralnych było po prostu traktowane jako niezabezpieczona hipoteka.

Trzy banki centralne (FED, Bank Anglii, Bank Francji) mają siedem lat maturacji na dzierżawę, potem mogą wejść na rynek złota jako kupcy.

Funkcją rezerw złota jest zapewnienie płynności wymiany handlowej w krytycznych czasach; jest to ostatni atut kraju akceptowalny dla zamorskich wierzycieli. To pieniężne extremis, jak to spuentował Greenspan. Wszyscy jesteśmy świadomi konfiskaty złota w 1933 r., która miała zapewnić większy podaż pieniądza poprzez dewaluację dolara. [w Związku Sowieckim istniały dwa największe przestępstwa tj. posiadanie broni i… złota – Ussus] Potwierdza to przepływ złota do systemu finansowego. Dewaluację dolara przeprowadzono w stosunku do złota [no, nazywajmy rzeczy po imieniu; była to zwykła kradzież, taka sama jak ostatnio na Cyprze]. Dolar nie był dewaluowany w stosunku do walut zagranicznych. Konfiskata prywatnego złota stała się możliwa także w przyszłości.

W związku z wycofaniem niemieckiego złota, pojawiają się obawy możliwy kryzys w przyszłości. Teraz dolar osłabnie, a złoto powróci do łask.

1 V 2013 r.
źródło: Mufti Mubashir, Rising Kashmir
przygotował: Ussus

[W ostatnich dniach pojawiło się w polskojęzycznej tellawizji trochę relacji z punktów skupu złota itp. W relacjach sprzedawcy mówią, że ostatnio ludzie dużo złota sprzedają… Tylko czy to prawda, czy tylko sztuczka na wycyganienie kruszców za psi „pieniądz”?]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.