Strona główna > Bez kategorii > Gazeta oskarżona o fałszowanie fotografii z Syrii

Gazeta oskarżona o fałszowanie fotografii z Syrii

Źródło: http://lenta.ru/news/2012/07/30/krone/

Za: http://www.syrianews.ru/node/1654

Data publikacji: 31.08.2012

Tłum. RX

Po lewej stronie gazeta Die Kronen  Zeitung. Po prawej stronie oryginalna fotografia agencji EPA.

Blogerzy oskarżyli austriacką gazetę Die Kronen Zeitung o używanie programu PhotoShop w reportażu z wojny w Syrii. Donosi o tym francuski portal Le Journal du Siecle.

W numerze z 28 lipca opublikowano zdjęcie syryjskiej rodziny na tle zrujnowanego miasta Aleppo. Mężczyzna z dzieckiem na rękach i kobieta w hindżabie idą po ulicy. Fotografia była zamieszczona w artykule pod tytułem „Armia Assada czołgami toruje sobie drogę do „matki wszystkich bitew”. „Matką wszystkich bitew” nazywa się w syryjskiej prasie bitwę o Aleppo, największe miasto w Syrii i jej gospodarczą stolicę.

Syryjskie władze uważają, że odbiwszy Aleppo od bandyckich terrorystów mogą one uzyskać przewagę w konflikcie zbrojnym. Wkrótce po wyjściu numeru gazety na stronie Reddit pojawiła się oryginalna fotografia agencji EPA a na niej syryjska rodzina idzie na tle zwykłego, miejskiego pejzażu. Zdjęcie było opublikowane na stronie agencji 26 lipca.

Blogerzy oskarżyli gazetę Die Kronen Zeitung o celowym użyciu PhotoShop z zamiarem udramatyzowania konfliktu w Syrii. Gazeta Die Kronen Zeitung jest największą gazetą w Austrii. Codziennie czyta tę gazetę 2,9 miliona ludzi co stanowi 43% całkowitej liczby czytelników prasowych w Austrii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.