Strona główna > Bez kategorii > Gaza “stanie się miejscem nie do życia do roku 2020” – raport ONZ

Gaza “stanie się miejscem nie do życia do roku 2020” – raport ONZ

źródło: http://theuglytruth.wordpress.com/2012/08/28/gaza-will-not-be-liveable-by-2020-un-report/#more-43939

bbc.co.uk

Tunele pod egipską granicą były przez ostatnie lata życiodajnymi liniami ratunkowymi dla Gazy.

Strefa Gazy przestanie być „miejscem do życia” do roku 2020 jeżeli do tego czasu nie zostaną podjęte działania mające na celu poprawę spraw podstawowych dla życia codziennego, mówi raport ONZ.

Główna infrastruktura zaopatrzenia w wodę, sprawy zdrowia, edukacji, warunków sanitarnych „próbują nadążyć za wzrastającą populacją” mówi raport.

Szacuje się, że ludność Gazy do roku 2020 wzrośnie z 1,6 mln osób do 2,1 mln.

Izrael zacieśnił blokadę Strefy Gazy po tym, jak do władzy na tym terenie doszedł islamski ruch Hamas.

Izrael twierdzi, że blokada, jaka jest uzgodniona we współpracy z Egiptem i nigdy nie została całkowicie przerwana, jest konieczna dla zabezpieczenia się przed otrzymaniem broni przez Hamas.

Raport ONZ-tu szacuje, że Gaza powinna podwoić ilość szkół i stworzyć ponad 800 miejsc szpitalnych do 2020 r., i mówi że terytorium już w tej chwili cierpi na braki mieszkaniowe.

Raport mówi też, że nadbrzeżne warstwy wodonośne, jedyne naturalne źródło wody pitnej w tym rejonie, może stać się niezdatne do użytku do roku 2016.

Terytorium odłączone

Urzędnicy ONZ wskazują na trudność poprawy sytuacji biorąc pod uwagę „zamknięty charakter Strefy Gaza, konflikt z udziałem przemocy oraz wzmagającą się potrzebę do pojednania się z Palestyńczykami”.

“Obszar miejski nie może przetrwaćw warunkach rozłączenia” mówi Maxwell Gaylard, szef akcji humanitarnej ONZ w Gazie.

Gaza nie ma portów morskich ani lotniczych, gospodarka jest w ogromnym stopniu uzależniona od zewnętrznego finansowania i przemytu poprzez tunele pod egipską granicą.

Nawet jeśli Gaza doświadczyła pewnego wzrostu gospodarczego w okresie kilku ubiegłych lat, raport mówi że „nie wydaje się ona samowystarczalna” i stwierdza, że mieszkańcy Gazy żyją obecnie gorzej niż w latach 90-tych.

Bezrobocie wyniosło w 2011 r. 29 % i od tego czasu wzrosło, szczególnie dotykając kobiety i ludzi młodych.

Ruch przerzutu przez tunele graniczne w ciągu ostatnich tygodni został bardzo ograniczony wskutek wybuchu walk między wojskami egipskimi a bojownikami na półwyspie Synaj, który stanowi granicę z Izraelem i Strefą Gazy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.