Fundacja Billa i Melindy Gates finansuje rozwój genetycznie modyfikowanych bananów do walki z głodem na świecie

Profesor James Dale, dyrektor Centrum Upraw Tropikalnych i Bioartykułów w Queensland University of Technology w Australii, mówi, że poświęcił wiele lat pracy nad stworzeniem lepszego banana.

3032136-inline-s-banana-001

Od lewej: dr. Stephen Buah i Profesor James Dale przewodniczący zespołu badawczego w Queensland University of Technology przedstawiają genetycznie zmodyfikowanego banana (5)

„Dzięki nauce możemy wprowadzić ogromne pozytywne zmiany, wykorzystując wzbogacane ugandyjskie banany z prowitaminą A zapewnimy biednym żywność bogatą w wartości odżywcze” – powiedział szef projektu prof. James Dale.

Nazywany przez naukowców „Super Banan”,  został genetycznie zmodyfikowany aby zawierać dodatkowe ilości beta-karotenu i składników odżywczych, które organizm wykorzystuje do produkcji witaminy A. Wyniki badań klinicznych mają na celu wsparcie upraw bananów GMO w Ugandzie.

Pierwszym wielkim projektem wprowadzenia beta-karotenu do żywności była produkcja złotego ryżu w chinach, ryż miał zapewnić biednym witaminę A, której niedobór prowadzi do ślepoty pół miliona osób rocznie. W 2008 roku agencja Reuters (6) poinformowała, że amerykańsko-chiński projekt badawczy  został zerwany po tym jak chińczycy oskarżyli amerykańskich naukowców o naruszenie przepisów etyki i integralności akademickiej (m.in. badania na chińskich dzieciach w wieku 6-8 lat)

Na internetowym blogu Billa Gatesa znajduje się wpis z roku 2012 w którym opisuje on, że jego fundacja finansuje prace nad bananem GMO od 2005 roku. Z opisu Gatesa dowiemy się, że wzbogacony w mikroelementy „Super Banan” z zewnątrz niczym się nie różni od naturalnego, natomiast w środku dzięki zawartości beta-karotenu posiada pomarańczowy kolor. W przeciwieństwie do naturalnego banana jest odpowiedni do spożycia w każdej chwili dostarczając organizmowi niezbędnych składników spożywczych.

Zajrzyj na stronę Billa Gatesa i obejrzyj zdjęcia „Super Banana”:
http://www.gatesnotes.com/Development/Building-Better-Bananas

„Bill Gates wspiera stosowanie upraw GMO w krajach rozwijających się oraz inwestycje na dużą skalę w grunty rolne” – napisała AFP (Agence France Presse – francuska agencja prasowa) w raporcie z 23.02.2012 r. (3)

Banan GMO został już przetestowany na mongolskich myszoskoczkach (mongolian gerbil – suwak mongolski), a wyniki badań zostaną opublikowane do końca 2014 roku. Obecnie trwają badania nad wpływem „Super Banana” na organizm ludzki w ośrodku badawczym w Queensland, gdzie rośnie pierwsza hodowla genetycznie modyfikowanych bananów.

Finałowym celem jak zapewnia fundacja Billa Gatesa oraz naukowcy jest zapewnienie biednej populacji Afryki żywności, która pomoże w walce z niedożywieniem i anemią. Australijscy naukowcy finansowani przez fundacje Gatesów współpracują z ugandyjskimi naukowcami, lider zespołu naukowego prof. James Dale wierzy, że do 2020 roku ugandyjscy rolnicy będą już uprawiać banany GMO zapewniając wyżywienie afrykańskiej ludności.

 Wzbogacone genetycznie banany  już zostały wysyłane do Stanów Zjednoczonych na badania, po pozytywnym zatwierdzeniu badań i legislacji będą mogły trafić na amerykański rynek. Od 2005 roku Fundacja Billa i Melindy Gates przeznaczyła na badania związane z bananem GMO 100 milionów dolarów. (2)

Przygotował: Michał KK

Zobacz także:

Monsanto – Historia Zniewolenia Ludzkości

Źródło:

(1) http://www.gatesnotes.com/Development/Building-Better-Bananas

(2) http://www.cnet.com/news/super-bananas-to-start-human-trials-in-us/

 (3) http://responsenet.org/show.detail.asp?id=23293

(4) http://www.naturalnews.com/045679_gmo_bananas_gates_foundation_scientific_mistakes.html

(5) http://www.fastcoexist.com/3032136/humans-are-about-to-taste-the-first-genetically-engineered-super-bananas

(6) http://www.reuters.com/article/2012/12/06/us-china-gmo-golden-rice-idUSBRE8B51CZ20121206

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *