Strona główna > Świat > Francuskie dzieci urodzone bez kończyn wymagają zbadania problemu

Francuskie dzieci urodzone bez kończyn wymagają zbadania problemu

Grupę przypadków wady wrodzonej początkowo odrzucono, a teraz pojawiły się kolejne. Francja rozpoczęła krajowe śledztwo w sprawie liczby dzieci urodzonych bez rączek lub dłoni – kilka tygodni po zamknięciu wstępnego dochodzenia.

Pierwsze dochodzenie rozpoczęło się po tym, jak wyszło na jaw, że kilkanaście dzieci urodziło się z chorobą w grupach w 3 francuskich regionach.

Zakończyło się kiedy organy zdrowia zawiodły w zidentyfikowaniu wspólnej przyczyny. Ale teraz pojawiło się kolejne 11 przypadków, zmuszając urzędników zdrowia do wszczęcia nowego śledztwa.

Choroba jest rodzajem agenezji, w której kończyny górne płodu nie tworzą się prawidłowo podczas ciąży. Obejmuje całe brakujące kończyny górne, brakujące przedramiona i dłonie, albo palce – ale nie niepowiązane schorzenia, takie jak brakujące kciuki.

Przypadki grupują się w regionach Ain we wschodniej Francji, i w sąsiadujących regionach Brittany i Loire-Atlantique na płn-zach. wybrzeżu.

‚Cała Francja chce wiedzieć’  

Minister zdrowia Agnès Buzyn już obiecała dalsze śledztwo z uwagi na brak wyjaśnień pierwszego śledztwa, pośród trwającego niepokoju opinii publicznej i szerokiego zajmowania się tym przez media.

Wypowiadając się we francuskiej TV w środowy poranek, powiedziała, że pierwsze wyniki krajowego badania zostaną opublikowane w styczniu, a kolejne latem.

„Uważam, że cała Francja chce wiedzieć” – powiedziała Ms Buzyn. „Nie chcemy niczego wykluczyć. Może to ma coś wspólnego ze środowiskiem, albo czymś co jedli czy pili. Może z tym co wdychali – w tej chwili nie wiem”.

Wszystkie znane przypadki występują w promieniu 17 km wioski Druillat, prowadząc do spekulacji o możliwym wpływie pestycydów – co jeszcze należy wykazać.

Historie o niektórych dotkniętych dzieciach szeroko publikowały francuskie media po pojawieniu się pierwszego raportu.

Ryan, teraz 8 lat, jest jednym z dzieci z regionu Ain, który nie ma ręki. Jego rodzice powiedzieli francuskiemu kanałowi informacyjnemu Franceinfo, że nie było żadnego śladu problemu w badaniu USG. Dowiedzieli się o nim kiedy się urodził, i lekarze nie potrafili powiedzieć im powodu. Skip Twitter post by @franceinfo

Inna pokrzywdzona matka z Brittany powiedziała, że po porodzie lekarze przepytywali ją o synku Leo z nieprawidłowym przedramieniem. Chcieli poznać jej zwyczaje żywieniowe czy przyjmowane leki – i znowu nie mogli znaleźć przyczyny.

Co stało się w pierwszym śledztwie?

Regionalny rejestr wrodzonych wad, Remera, wyraził obawy o możliwy wzrost liczby przypadków w Ain w lipcu, po raportach od lokalnych lekarzy. Odkrył 7 przypadków skupionych blisko siebie wokół Druillat w ciągu 6 lat.

Ale raport wstępny Public Health France z października wywnioskował, że te przypadki, w latach 2009-2014 nie były znacznie częstsze niż średnia krajowa.

Ale teraz mówi się, że 11 nowych odkrytych przypadków wszystkie wystąpiły w Ain w ciągu 15 lat od 2000.

Przyjrzano się też trzem pozostałym przypadkom w Loire-Atlantique i 4 w Brittany. W tych przypadkach organy zdrowia uznały, że liczby były wyższe od średnich, ale znowu, nie znaleziono wspólnych przyczyn.

Urzędnicy konkludowali, że we wszystkich 3 regionach, niemożliwe były dalsze badania jeśli nie ma się hipotez do sprawdzenia.

W raporcie czytamy także, że monitorowanie wad wrodzonych prowadziła tylko garstka rejestratorów, obejmująca tylko 19% urodzeń we Francji. To doprowadziło do obaw, że liczba przypadków może być większa.

We wtorek Public Health France ogłosił, że nowe przypadki odkryto w dalszej analizie danych ze szpitali. Ostrzegł, że dokładne badanie kilku lat po urodzeniu dotknietych dzieci będzie „złożone”.

Sprawa jest podobna do skandalu z Talidomidem, z udziałem leku często przyjmowanego przez ciężarne kobiety dla złagodzenia porannych mdłości. Związek między Talidomidem i deformacją kończyn w czasie ciąży odkryto dopiero po wielu latach stosowania leku. Ale we Francji nie znaleziono związku między przyczyną chemiczną czy farmaceutyczną.

https://www.bbc.com/news/world-europe-46043564

… Lek podawany kobietom ciężarnym na epilepsję i chorobę afektywną dwubiegunową wywołał „poważne deformacje” u 4.100 dzieci, sugeruje francuskie badanie.

Matki leczone Valproatem na epilepsję miały 4-krotnie większe ryzyko urodzenia zdeformowanego dziecka, wykryło badanie wstępne.

Wprowadzony we Francji w 1967, Valproate przepisywany jest na całym świecie.

Lekarze we Francji teraz zalecają by nie podawać go dziewczętom, kobietom w wieku reprodukcyjnym i ciężarnym kobietom…

Źródło: https://www.bbc.com/news/world-europe-39657139

Tłum. Ola Gordon/http://chomikuj.pl/OlaGordon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *