Strona główna > Bez kategorii > Francuscy Żydzi pozywają Twittera

Francuscy Żydzi pozywają Twittera

Źródło: http://www.autonom.pl/?p=4996

Data publikacji: 22.03.2013

twit1

Francuscy Żydzi pozwali Twittera i żądają od niego ok. 50 milionów dolarów zadośćuczynienia za nieujawnienie personaliów autorów “antysemickich komentarzy”. Według francuskiej agencji AFP wniosek taki w paryskim sądzie złożył Związek Francuskich Studentów Żydowskich (UEJF). Szef związku Jonathan Hayoun powiedział, że pozew złożony został ze względu na niedostosowane się do Twittera do orzeczenia francuskiego sądu z 24 stycznia, który na mocy prawa przeciwko tzw. “mowie nienawiści” nakazał ujawnienie personaliów autorów komentarzy.

Twitter, będący firmą amerykańską argumentował w sądzie, że stosuje się do zasad prawa amerykańskiego i respektuje wolność słowa zapewnioną przez pierwszą poprawkę do konstytucji USA. Jednak sędzia uznał, że użytkownicy Twittera z Francji podlegają prawu francuskiemu. Szef żydowskiej organizacji powiedział, że nie ujawniając danych autorów “antysemicki komentarzy” Twitter stał się “wspólnikiem rasistów i antysemitów”. W sprawie chodzi o żarty na temat holocaustu, choć prawa o tzw. “mowie nienawiści”  wykorzystywane są w wielu krajach np. przeciwko krytykom działań izraelskiego reżimu w Palestynie w myśl zasady równania antysyjonizmu z tzw. “antysemityzmem”.

Związek Francuskich Studentów Żydowskich, jeśli uda mu się wygrać sprawę, zamierza przeznaczyć pieniądze na działanie organizacji pracujących na rzecz zachowania pamięci o holocauście.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.