Strona główna > Polska > Franciszek gwiazdą „Katolickiego Woodstock” pośród obaw o bezpieczeństwo

Franciszek gwiazdą „Katolickiego Woodstock” pośród obaw o bezpieczeństwo

Franciszek ląduje w Polsce w środę (27 lipca) pośród  ciężkiej obstawy na festiwal katolickiej młodzieży, gdzie, jak się oczekuje, zajmie się kwestią przyjmowania uchodźców, drażliwym problemem dla Polski.

Kiedy Europa nie podniosła się z ataków terrorystycznych celujących w cywilów, Polska lokuje ponad 20.000 policjantów i czasowo przywróciła kontrolę graniczną z sąsiadami z EU.

Choć organizatorzy ŚDM spodziewali się prawie 2 mln pielgrzymów, to oficjalnie  zarejestrowało się ich tylko około 400.000.

79-letni argentyński papież, syn włoskich imigrantów, na temat wydania z 2016 ekstrawagancji wiary nazwanej „Katolickim Woodstock” wybrał miłosierdzie.

Franciszek spotka się z ocalonymi z holokaustu w byłym nazistowskim niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, i będzie prowadził modły za 1.1 mln w większości żydowskich ofiar z głównym rabinem Polski Michaelem Schudrichem, który miejsce to nazwał „najgorszym miejscem na świecie”.

Tysiące młodych pielgrzymów z aż tak daleka jak polinezyjskie wyspy Wallis i Futuna zaczęły już przybywać na tygodniową imprezę, ostatnia taka była w brazylijskim Rio de Janeiro w 2013.

Jej większość będzie miała miejsce w południowym mieście Kraków, którego najsłynniejszym rezydentem był Jan Paweł II.

a

Nieżyjący polski papież i święty, który zainicjował katolicki festiwal w 1986, nadal uważany jest za papieża przez wielu w jego ojczyźnie.

Zważywszy na temat „błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”, oczekuje się, iż rekordowy kryzys Europy z migrantami będzie wysoko na liście programu.

„Uchodźcy? Papież powie coś na ten temat” – powiedział AFP abp Celestino Migliore, ambasador Watykanu w Polsce.

Stanowisko papieża jest jasne. Wezwał każdą europejska parafię do przyjęcia jednej rodziny uchodźców – i sam praktykuje to co głosi.

Franciszek przywiózł swoim samolotem 12 syryjskich muzułmańskich uchodźców do Waty-kanu podczas kwietniowego wyjazdu na grecką wyspę Lesbos, centrum uchodźców.

„Nie rozróżniałem między chrześcijanami i muzułmanami. Wszyscy uchodźcy są dziećmi Bożymi” – powiedział wtedy.

Kiedy jego prawa ręka Pietro Parolin odwiedził Polskę w tym samym miesiącu, wezwał katolików do „otwarcia drzwi Kościoła dla uchodźców”.

Ale polska premier Beata Szydlo wraz z prawicowym rządem, wszyscy lojalni katolicy, nie chcą przyjmować uchodźców ze względów bezpieczeństwa. Dobra część społeczeństwa z tym się zgadza.

Ten pomysł nawet nie rozpalił krajowych biskupów, a dopiero 4 dni przed przyjazdem papieża wydaje się musieli zmienić swoje zdanie.

W sobotę dołączyli do innych chrześcijańskich wyznań w Polsce by zachęcić do dobroczynności wobec uchodźców i przypomnieli fragment z Biblii, w którym Jezus był także dzieckiem uchodźcą kiedy jego rodzina uciekła przed morderczym tyranem, królem Herodem.

Jednocześnie rzecznik polskiego episkopatu podkreślił „wielkie obawy” Polaków o możliwym zalewie uchodźców ich etnicznie homogenicznego kraju.

Podróż Franciszka do Krakowa pokaże go idącego śladami Jana Pawła II, takimi jak kiedy machanie ręką w środowy wieczór z okna na pierwszym piętrze rezydencji arcybiskupa, tak jak robił to Karol Wojtyła.

Ale będzie zachowywał się po swojemu, tramwajem pojedzie na Błonia w centrum miasta na czwartkową ceremonię powitalną.

Czekając na jego przybycie, dziesiątki tysięcy młodych z całego świata przybyły do polskich diecezji, witani przez armię wolontariuszy i rodziny-gospodarzy.

W programie jest dla nich różny program imprez: od koncertów, break-dancing, meczów piłki nożnej i kajakowania – jedno z ulubionych zajęć Jana Pawła II – do przygotowywania posiłków dla bezdomnych i sprzątania domów niewidomych.

W wielkim finale będzie papieskie czuwanie na łące w wiosce Brzegi poza Krakowem – 30 lipca.

Po nocy spędzonej pod gwiazdami, młodzież weźmie udział w ostatniej mszy, kiedy Franciszek, jak się oczekuje, wezwie ich do dzielenia się przekazem o miłosierdziu w ich krajach.

[Materiały promocyjne z katolickich źródeł (CathCom i Vatican Radio) dla SDM 2016 z psychodelicznymi i orgiastycznymi symbolami podobnymi do Woodstock

(zob. więcej  www.pinterest.com/mccrimmonsuk/world-youth-day-kracow-2016/)]

Może na ŚDM pokażą się „obcy”?

a

Źródło: http://tradcatknight.blogspot.com/2016/07/francis-to-headline-catholic-woodstock.html#more

Tłum. Ola Gordon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *