Strona główna > Świat > Fox News TV: Mer Moskwy eksperymentuje z manipulowaniem pogodą

Fox News TV: Mer Moskwy eksperymentuje z manipulowaniem pogodą


Fox News TV: Agencje rządowe w Rosji od lat eksperymentują z modyfikacją chmur i manipulowaniem pogody, na przykład mer Moskwy stwierdził, że odśnieżanie miasta jest zbyt drogie i dlatego zależy mu na tym aby utrzymać zimę z dala od Moskwy, jakie są zatem zagrożenia związane z kontrolowaniem pogody?

maxresdefault (1)

Bill Nye: chmury powstają z kropelek wody osiadających na cząsteczkach kurzu, lub na cząsteczkach soli odparowanej z morza lub oceanu, bez cząsteczek kurzu lub soli nie powstawały by chmury i nie było by deszczu. Dlatego też naukowcy wymyślili, że można rozpylać nad chmurami dodatkowe cząsteczki, które spowodują formowanie się kropli wody lub powstawanie śniegu, w ten sposób będziemy w stanie kontrolować gdzie spadnie deszcz. Jednocześnie chcę zaznaczyć, że jest to bardzo złożony problem.

Fox News: Czy można użyć tej technologii aby utrzymać opady śniegu poza granicami danego miasta?

Bill Nye: Taki jest właśnie pomysł, Moskwa ma powierzchnię 1000 kilometrów kwadratowych, więc jeśli w Moskwie spadnie centymetr śniegu oznacza to że masz do czynienia z 10 milionami ton wody, którą trzeba sprawnie usunąć, jest to bardzo poważny problem. Tak przy okazji Rosjanie wpadli na bardzo kreatywne rozwiązanie, nie używają do tego celu cząsteczek srebra lub suchego lodu, lecz cząsteczek cementu o gramaturze zbliżonej do mąki. Zatem używając związków chemicznych są w stanie spowodować opad atmosferyczny w ilości 10 milionów ton wody deszczowej.

Fox News: Rzeczywiście w zeszłym roku podczas święta narodowego obawiano się deszczu dlatego też rozpylano substancje chemiczne w powietrzu, co spowodowało że scalony fragment cementu spadł z nieba na jeden z domów w Moskwie, zatem na pewno są pewne zagrożenia związane z tym zagadnieniem, czy możesz nam o nich powiedzieć?

Dalsza część wywiadu w filmie poniżej:

Michał KK


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *