Strona główna > Bez kategorii > Finałem ustawy GMO będzie droga żywność

Finałem ustawy GMO będzie droga żywność

gmo deesCelem tego rządu jest uzależnienie Polski od obcych technologii – mówi poseł PiS, były minister środowiska, prof. Jan Szyszko

– Jak przyjmuje pan rozporządzenie rządu dotyczące GMO? To dobry krok w kierunku uwolnienia Polski od żywności modyfikowanej genetycznie?

– To zależy z jakiej strony spojrzymy na tę sprawę. Jeżeli z takiej, że rząd za wszelką cenę chce wprowadzić niekorzystne dla nas przepisy, to jest jego sukces. Natomiast z drugiej strony czeka nas wielka klęska polskiej polityki rolnej i środowiskowej. To nic innego, jak niszczenie rolnictwa w naszym kraju, oraz domeny, jaką powinna być możliwość produkcji najwyższej jakości produktów w Polsce.

– Ale jednak zakaz w przypadku dwóch roślin przyjęto. Na ile presja społeczna mogła mieć tu znaczenie?

To jest mydlenie oczu opinii publicznej, ponieważ są to dwie odmiany krytykowane w Unii Europejskiej i wycofywane z rynku ze względu na swoją udowodnioną szkodliwość. Rząd w ten sposób chce powiedzieć, że coś zrobił w tym temacie, ale jednocześnie wpuszcza wszystkie odmiany zaakceptowane przez UE do wysiewu na terenie Polski. Rząd zupełnie nie interesuje się opinią publiczną. Nie jest ważne zebrane 2,5 mln podpisów pod apelem ws. Telewizji Trwam, podobnie jak setki manifestacji w całej Polsce w tej sprawie. Sprawa wieku emerytalnego i podpisów zebranych przez Solidarność również nie przyniosły żadnego skutku, tak więc rząd realizuje tylko konsekwentnie swoją politykę destabilizacji państwa polskiego i niszczenia jego domen. Podobnie jest w przypadku GMO, gdzie napisano wiele pism, zorganizowano wiele manifestacji, a ustawa – jak pan wie – weszła w życie.

– Mimo alternatywnych propozycji opozycji.

– Prawo i Sprawiedliwość złożyło przed świętami projekt ustawy, która jest całkowicie zgodna z prawem UE i prawem polskim, i która całkowicie zakazuje produkowania GMO w naszym kraju. Ale reakcją na naszą ustawę złożoną u pani marszałek Kopacz było natychmiastowe podpisanie ustawy przez prezydenta Komorowskiego. Rządowi chodzi tylko o niedopuszczenie do szerszej dyskusji.

– Czy ustawa o GMO może doprowadzić do podwyższenia cen żywności? Czy warzywa podobnie jak jaja będą nas kosztować drożej?

– Oczywiście, że ta ustawa doprowadzi do takiego finału, pomimo, że rząd zapowiada, że wprowadza GMO, aby produkować taniej. To nie ma z tym nic wspólnego. Celem tego rządu jest uzależnienie Polski od obcych technologii, od genetycznie modyfikowanych nasion, które są produkowanie przez wielkie koncerny zagraniczne i to właśnie te koncerny będą decydowały o cenach żywności.

Rozmawiał: Łukasz Żygadło

Źródło: Stefczyk.info

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.