Strona główna > Bez kategorii > Film: Głód 33

Film: Głód 33

Za: http://prawoslawnypartyzant.wordpress.com/2013/01/09/film-glod-33/#more-6185

Data publikacji: 9.01.2013

gołodProdukcja: Ukraina
Gatunek: Dramat, Historyczny
Data premiery: 1991 (Ukraina)
Reżyseria: Oleś Yanchuk
Scenariusz: Sergey Dyachenko, Leonid Taniuk
Zdjęcia: Wasiliy Borodin, Michaił Kretow
Muzyka: Nikolaj Kalandenok, Wiktor Patsukevicz
Czas trwania: 97 min.

Opis filmu:

Wielki Głód na Ukrainie, Hołodomor – klęska głodu w latach 1932 – 1933 na terytorium ówczesnej Ukraińskiej SRR – konsekwencja wprowadzonej przez kierownictwo WKP(b) i władze państwowe Związku Radzieckiego polityki przymusowej kolektywizacji rolnictwa i bezwzględnej egzekucji przez organy państwowe ZSRR narzuconych chłopom obowiązkowych, nieodpłatnych kontyngentów dostaw produktów rolnych w wymiarze przekraczającym możliwości produkcyjne wsi.

Powodem głodu była w pierwszym rzędzie przymusowa kolektywizacja rolnictwa, która powodowała chaos na wsi: niszczenie przez aktywistów dobytku chłopów, wyprzedawanie i zarzynanie koni w obawie przed ich konfiskatą, powstrzymywanie się od prac polowych. Władze oskarżały kułaków o agitację przeciwko kołchozom oraz o sabotaż, a jednocześnie błędnie spodziewały się, że w wyniku kolektywizacji produkcja rolna wzrośnie – na planach eksportu płodów rolnych opierały swoje plany industrializacyjne. Władze utrzymywały i być może uważały, że załamanie skupu zboża jest wynikiem ukrywania plonów przez chłopów i mimo próśb władz lokalnych nie obniżały wymaganych kontyngentów dostaw.

W rezultacie lokalni działacze prowadzili akcje szukania ukrytego zboża, które prowadziły do zabierania zboża przeznaczonego na siew, a także zapasów niezbędnych do wyżywienia rodzin chłopskich. Nastąpiła fala migracji głodowych, na które władze odpowiedziały wprowadzeniem paszportów i zakazem podróży koleją. W wyniku głodu zginęła znacząca część populacji Ukrainy; wymarło wiele wsi i dochodziło do licznych przypadków kanibalizmu.

Obsada: Konstantin Kazimirenko; Nionella Svetlicznaja; Leonid Janowski; Piotr Beniuk
W języku rosyjskim:

[youtube=http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=jFc8lVsKCG0]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.