Strona główna > Rosja > Federacja Rosyjska – kraina bezbożników !

Federacja Rosyjska – kraina bezbożników !

W cerkiewnych nabożeństwach bożonarodzeniowych wzięło udział mniej niż 2% Rosjan.

Około 2,5 miliona ludzi (czyli mniej niż 2% populacji kraju – redakcja) wzięło udział w bożonarodzeniowych nabożeństwach cerkiewnych na terytorium Rosji, naruszeń porządku publicznego nie odnotowano, poinformowała agencja „InterFax” powołując się na informacje podane przez oficjalnego przedstawiciela Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej, Irinę Wołk.

„W nocy z 6 na 7 stycznia w ponad 5,7 tysiącach miejscowości miało miejsce około 11 tysięcy uroczystych nabożeństw poświęconych Świętu Narodzenia Chrystusa w których udział wzięło ponad 2,5 miliona ludzi” – powiedziała Wołk.

Według niej zachowanie porządku publicznego w świątyniach, cerkwiach i monasterach zapewniało ponad 50 tysięcy pracowników organów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, 3,8 tysiąca żołnierzy i pracowników Rosgwardii, 3,5 tysiąca ochroniarzy prywatnych firm ochroniarskich, 10 tysięcy członków drużyn ludowych i ponad 5,4 tysiąca kozaków.

Teraz policzymy. 2,5 miliona ludzi z populacji Rosji wynoszącej 147 milionów (dane na środek 2017 roku) to jest mniej niż 2% (dwa!). Innymi słowy zaledwie jeden człowiek na 50 przyszedł do cerkwi na Święto Narodzenia Chrystusa.

Statystyka ta jest wymowna i potwierdza wieloletnie obserwacje i wnioski socjologów: pomimo więcej niż aktywnej propagandy religijnej, udziału najważniejszych osób życia państwowego w nabożeństwach różnego rodzaju, Rosja pozostaje krajem bezbożników, krajem ateistów. Tak, część „pasywnych” ateistów czasami bierze udział w religijnych obrzędach (Pascha, chrzty dzieci, nabożeństwa żałobne) ale czynią to rzadko, od przypadku do przypadku, nie wnikając w istotę nabożeństw, doktryn cerkiewnych i sakramentów. W swojej ogromnej większości ci ludzie nie są częścią Prawosławnej Cerkwi. Jest rzeczą znamienną, że procent aktywnych obywateli prawosławnych nie przyrasta.

Według przeprowadzonego przez WCIOM (Rosyjskie Centrum Badań Opinii Publicznej) w 2006 roku badania, zaledwie 9% respondentów, podających się za prawosławnych, zaznaczyło, że przestrzega wszystkie obrzędy religijne i bierze udział w życiu cerkiewnym. Według badania przeprowadzonego przez fundację „Opinia społeczna” w styczniu-lutym 2010 roku, zaledwie 4% prawosławnych Rosjan regularnie odwiedza cerkiew i przystępuje do Eucharystii.

Teraz mamy na świecie rok 2018 a liczby dotyczące tych, którzy biorą udział w cerkiewnych obrzędach w przeciągu ośmiu lat nawet uległy zmniejszeniu z 4% na 2% ! I to pomimo otwarcia nowych cerkwi, pomimo restauracji starych cerkwi i pomimo intensywnej propagandy religijnej w telewizji i mediach.

Czy można wierzyć tym liczbom ? Przecież w Rosji (w odróżnieniu od Niemiec na przykład) nie istnieją oficjalne statystyki dotyczące przynależności do organizacji religijnych. Prawo zabrania żądania od obywateli oświadczeń dotyczących ich religijnej tożsamości. Dlatego o religijności Rosjan i o ich wyznaniowej tożsamości można sądzić jedynie w oparciu o socjologiczne badania populacji.

Na tym tle dane statystyczne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych dotyczące faktycznego udziału obywateli w nabożeństwach zasługują na uwagę. W każdym razie rosyjska policja obawiając się zamachów terrorystycznych nauczyła się liczyć ludzi na masowych imprezach. Chociażby dla tej przyczyny, że od ilości wiernych zależy także ilość sił policyjnych i środków odkomenderowanych do zapewnienia porządku publicznego. Dlatego ilość wiernych w świątyniach podczas wielkich świąt nie jest jedynym wskaźnikiem religijności populacji.

Jeżeli poważnie zainteresować się ilu Rosjan NIE spotykało Nowego Roku według kalendarza świeckiego (to znaczy w nocy na 1 stycznia a nie na 13 stycznia) a ilu nie tykało mięsnych potraw podczas adwentowego Wielkiego Postu to otrzymujemy zgoła malutką wielkość „prawdziwie wierzących”.

SUPLEMENT

Upadek biskupów Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Moskiewskiego Patriarchatu.

Za: http://protivkart.org/main/11745-strana-ateistov-v-rozhdestvenskih-bogosluzheniyah-prinyali-uchastie-menee-2-h-procentov-rossiyan.html

https://newizv.ru/news/society/07-01-2018/strana-ateistov-v-rozhdestvenskih-bogosluzheniyah-prinyali-uchastie-3-6-protsenta-rossiyan

Publikacja 7.01.2018

Tłumaczenie Tamara

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.