Strona główna > Świat > Ukraina > Fakty o walkach na lotnisku w Doniecku

Fakty o walkach na lotnisku w Doniecku


Dowódca 93-ciej „żytomierskiej” brygady, Oleg Mikac, wzięty do niewoli podczas walk o lotnisko.

a

Z początku, został opisany jako dowódca batalionu. Ale to nie to. Oleg Mikac jest dowódcą 93-ciej brygady. Był trzeci na liście „Prawego Sektora” podczas ostatnich wyborów do Rady Najwyższej. Więc bojownicy Noworosji upolowali naprawdę grubą rybę.

a
Ukro-naziści zostali schwytani podczas próby przedostania się na teren lotniska. Doradca Poroszenko, Biriukow próbował wyjaśnić kolejną porażkę („Te cholerne ruskie dranie!”). Ale doradca albo nie wiedział, albo nie chciał wspomnieć o tym, że jednym z więźniów okazał się Oleg Mikac, dowódca 93-ciej brygady.

Chyba każdy rozumie, że dowódcy brygady nie prowadzi do walki „dziesiątków żołnierzy” (jak bełkotał Biriukow), a ukraińska brygada wg pełnego stanu kadrowego liczy sobie 3000 żołnierzy. Ciekawe zatem, jakie rady daje Poroszence jego doradca? A jaką wartość jako dowódca brygady ma ktoś, kto wprowadza swoje oddziały wprost do niewoli.

Zresztą, sprawy mają się jeszcze gorzej z punktu widzenia ukro-nazistów: to był prawdziwy atak z użyciem czołgów i całego ciężkiego uzbrojenia. I ponownie nie udało im się. Przegrali sromotnie, a jednym z dowodów jest wzięcie do niewoli dowódcy brygady, których jest 11 w służbie czynnej.

Oleg Michajłowicz Mikac (ur 23 października 1975, Nowogród Wołyński) – ukro-nazista, pułkownik ukraińskich sił zbrojnych, dowódca 93-ciej samodzielnej brygady zmechanizowanej. Uczestnik wojny o Donbas. Stał się znany jako jeden z dowódców szturmu ukro-nazistów na lotnisko w Doniecku.

Poprowadziłeś swoich ludzi wprost do rzeźni?

„Dziś po raz pierwszy w życiu poczułem jawny wstyd za ukraińskiego żołnierza. Dowódca 93-ciej brygady, Oleg Mikac, publicznie groził mi i koledze z zagranicznych mediów napaścią fizyczną. W obecności kilkudziesięciu świadków powiedział mi, że jeśli zobaczy nas jeszcze raz (miał na myśli wszystkich dziennikarzy) w miejscowości Peski, osobiście nas wystrzela”, napisał ukraiński dziennikarz Trubaczew.

Teraz Trubaczew może znów się wstydzić.

Wydaje się całkiem możliwe, że cała 93-cia brygada została zniszczona lub przynajmniej zdziesiątkowana w tej bitwie, choć jest mało prawdopodobne, aby jednostka miała pełny skład (3000 żołnierzy) i że pełne dozbrojenie w pojazdy i artylerię. Ukraińskie brygady zwykle mają liczebność niewiele ponad liczebność batalionu, i są porównywalne do poszczególnych batalionów bojowników Noworosji pod względem liczebności, choć na pewno nie umiejętności walki lub determinacji. Wzięcie do niewoli Mikaca sugeruje, że on, wschodząca gwiazda Prawego Sektora, próbował udowodnić, że organizacja odniesie sukces tam, gdzie regularne wojsko nie dało rady. Wtedy byłby ukro-nazistowskim bohaterem.

Jednak nie należy zakładać, że jego kariera polityczna jest skończona. Prawy Sektor nie zawaha się po raz kolejny zrzucić całej winy za tę katastrofę na dowództwo wojskowe i cywilne.

Źródło: http://www.vineyardsaker.co.nz/2015/01/21/novorussian-armed-forces-capture-nazi-brigade-commander/#more-2743

Tłum. Pluszowy Miś.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *