Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > FACEBOOK UJAWNIA PLANY DOTYCZĄCE URZĄDZENIA DO CZYTANIA W MYŚLACH W WYCIEKŁYM NAGRANIU AUDIO

FACEBOOK UJAWNIA PLANY DOTYCZĄCE URZĄDZENIA DO CZYTANIA W MYŚLACH W WYCIEKŁYM NAGRANIU AUDIO

Artykuł został opublikowany w brytyjskim dzienniku Independent  poniżej znajduje się tłumaczenie (pogrubienie tekstu – redakcja Wolna Polska).

 

Facebook ujawnił więcej szczegółów na temat swoich tajnych planów wydania urządzenia do czytania w myślach, mówiąc pracownikom na prywatnym spotkaniu we wtorek, jak to będzie działać.

W nagraniu dźwiękowym spotkania, uzyskanym przez BuzzFeed News, dyrektor ds. Technologii Facebooka Mike Schroepfer wyjaśnił, w jaki sposób czujnik neuronowy przekładałby myśli ludzi na polecenia komputerowe, takie jak pisanie na klawiaturze lub trzymanie wirtualnego obiektu w grze wideo.

„Wszyscy mamy przywilej patrzenia w przyszłość, ponieważ ją tworzymy” – powiedział.

Pan Schroepfer powiedział również, że przed wypuszczeniem jakiegokolwiek takiego produktu należy zająć się publicznym postrzeganiem firmy, jeśli chodzi o kwestie takie jak prywatność.

„Musimy budować odpowiedzialnie, aby zdobyć zaufanie i prawo do dalszego rozwoju. Konieczne jest, abyśmy zrobili to dobrze, aby ludzie na całym świecie mieli dostęp do wszystkich tych niesamowitych technologii… bez odczuwania ich wad ”.

Plotki, że gigant technologiczny pracuje nad urządzeniem neuronowym, krążą od kilku lat, chociaż pojawiło się niewiele szczegółów na temat jego formy.

W zeszłym roku Facebook kupił start-up z interfejsem neuronowym o nazwie CTRL-Labs w transakcji szacowanej na około 1 miliard dolarów (740 milionów funtów). Szef Facebooka ds. Rzeczywistości rozszerzonej, Andrew Bosworth, powiedział wówczas, że przejęcie „otworzy nowe możliwości twórcze” i „zmieni sposób, w jaki się łączymy”.

Amerykański startup w momencie przejęcia pracował nad zaawansowaną technologicznie opaską na rękę, która, jak twierdziła, mogła mierzyć aktywność neuronalną na podstawie fizycznych gestów i przekładać ją na sterowanie komputerowe.

Wcześniej w 2019 roku Facebook ujawnił szczegóły odrębnego typu interfejsu mózg-komputer, w którym do czytania myśli używano zestawu słuchawkowego zamiast opaski na rękę. 

artykule opublikowanym w Nature Communications naukowcy z Facebooka opisali, w jaki sposób zestaw słuchawkowy opierał się na algorytmie zdolnym do dekodowania aktywności mózgu, aby natychmiast zapisać to, co mówi osoba, na tekst.

To nieinwazyjne urządzenie do noszenia mogło już rozpoznawać niewielki zestaw słów i zwrotów. 

W poście na blogu opublikowanym w tym samym czasie co badania, Facebook napisał: „Wyobraź sobie świat, w którym cała wiedza, zabawa i użyteczność dzisiejszych smartfonów były natychmiast dostępne i całkowicie bez użycia rąk”.

Zestaw słuchawkowy używany przez badaczy interfejsu mózg-maszyna Facebooka
Zestaw słuchawkowy używany przez badaczy interfejsu mózg-maszyna Facebooka

Podczas spotkania pracowników we wtorek kierownictwo zaprezentowało również narzędzie asystenta AI, które podsumowuje artykuły z wiadomościami na kanałach użytkowników na Facebooku.

Narzędzie TLDR – nazwane od skrótu „zbyt długo, nie czytałem” – skondensuje długie artykuły do ​​wypunktowanych punktów.

Facebook nie odpowiedział na prośbę o komentarz od The Independent .

źródło: https://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/facebook-mind-reading-neural-sensor-b1774825.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.