Strona główna > Świat > „Europejska” wojna z gotówką to zagrożenie dla wolności

„Europejska” wojna z gotówką to zagrożenie dla wolności

Komentarz: Artykuł z perspektywy ekonomicznej ocenia zapędzanie gojów do elektronicznego konc-łagru, ale my pamiętajmy, że istotą tej i każdej innej walki z żydowskimi lucyferianami jest, przede wszystkim, wymiar duchowy:

I sprawia (Bestia), że wszyscy: mali i wielcy,  bogaci i biedni,  wolni i niewolnicy  otrzymują znamię na prawą rękę lub na czoło i że nikt nie może kupić ni sprzedać, kto nie ma znamienia – imienia Bestii  lub liczby jej imienia. Tu jest [potrzebna] mądrość. Kto ma rozum, niech liczbę Bestii przeliczy: liczba to bowiem człowieka.  A liczba jego: sześćset sześćdziesiąt sześć. Ap. św. Jana.

a

a

************************

Władze centralne w Europie właśnie rozpoczęły swoją najważniejszą ofensywę w ramach wielopłaszczyznowej Wojny z Gotówką. Ten nowy ruch ma swoje źródło w organie wykonawczym Unii Europejskiej, Komisji Europejskiej, która ogłosiła zamiar „zbadania zasadności wprowadzenia górnych limitów płatności gotówkowych” w celu wdrożenia ponadregionalnych mechanizmów w roku 2018.

a

Maksymalne limity transakcji gotówkowych już istnieją w większości europejskich państw i panuje ogólna tendencja do ich dalszego obniżania. W ubiegłym roku do Francji dołączyła Hiszpania, ustalając limit płatności gotówką na 1000 euro. Grecja poszła jeszcze dalej, obniżając swój próg dla transakcji gotówkowych z 1500 do 500 euro. Mówiąc prościej, jakikolwiek legalny zakup towaru bądź usługi o wartości powyżej 500 euro będzie musiał być dokonany za pomocą karty albo urządzeń mobilnych.

W niektórych krajach maksymalna granica transakcji gotówkowych jest znacznie wyższa. Na przykład w największej gospodarce Europy, czyli w Niemczech, niedawne próby rządu ustanowienia progu 5000 euro wywołały ostry publiczny sprzeciw. Niemiecki tabloid Bild opublikował zjadliwy list otwarty zatytułowany „Ręce precz od naszej gotówki”, po czym wiele partii politycznych potępiło proponowane zmiany jako atak na bezpieczeństwo danych i ludzką prywatność.

„Gotówka pozwala nam zachowywać anonimowość podczas codziennego obrotu. W warunkach demokracji konstytucyjnej jest to wolność, której należy bronić” – napisał na Tweeterze poseł z Partii Zielonych Konstantin von Notz.

Nawet prezes Bundesbanku, dr Jens Weidmann, skrytykował propozycje rządu, mówiąc Bildowi: „Byłoby fatalnie, gdyby obywatele mieli wrażenie, że gotówka jest im stopniowo odbierana”.

Niemiecki sąsiad z południa, Austria, ma podobne zastrzeżenia do unijnych planów ograniczenia gotówki. Dr Harald Mahrer, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki, Badań i Gospodarki, powiedział, że Austriacy powinni mieć konstytucyjne prawo do ochrony swojej prywatności.

„Nie chcemy, aby ktoś mógł cyfrowo śledzić, co kupujemy, co jemy i pijemy, jakie książki czytamy i jakie filmy oglądamy” – oznajmił Mahrer w austriackiej publicznej rozgłośni radiowej Ól.

–    „Będziemy walczyć z każdymi ograniczeniami, w tym z limitami transakcji gotówkowych”.

Innymi słowy, każda próba Komisji Europejskiej ustanowienia obowiązującego na całym kontynencie limitu z pewnością spotka się ze stanowczym oporem przynajmniej niektórych państw (raczej teatrzykiem oporu. Decyzje już zapadły/ Red. W-P). Inni są już tak daleko na ścieżce ku społeczeństwu bezgotówkowemu, że prawie nie zauważą różnicy.

Konsultant finansowy A.T. Kearney przewiduje, że do roku 2022 w Europie będzie więcej transakcji bezgotówkowych niż z użyciem gotówki.

Według raportu Fung Global Retail & Technology 9 z 15 najbardziej „cyfrowych” krajów leży w Europie. Szwecja mocno przoduje na drodze do stania się pierwszą całkowicie bezgotówkową gospodarką świata. Może do tego dojść już w roku 2030.

a
Część ekspertów obawia się powstania dystopijnego „dwutorowego zurbanizowanego świata”, w którym najbiedniejsi zostaną odcięci od głównego nurtu obrotu gospodarczego poprzez swoje nieustające uzależnienie od tradycyjnych walut i będą zdolni do wymiany tylko między sobą. Jak wyjaśnia publicysta finansowy Dominie Frisby, „piękno gotówki polega na tym, że umożliwia bezpośrednią i prostą wymianę handlową między różnymi grupami ludzi, niezależnie od poziomu ich bogactwa”.

Co więcej, nie potrzeba żadnych pośredników. Jedna strona płaci drugiej stronie wspólnie akceptowaną walutą i odbywa się to przy zachowaniu pełnej dyskrecji. Czy w tej sytuacji dziwi kogokolwiek, że banki, firmy z branży technologii finansowej, producenci kart kredytowych, banki centralne, krajowe i ponadnarodowe rządy oraz agencje ONZ chcą położyć kres fizycznemu pieniądzowi?

Już mają kluczowe technologie i tendencje pokoleniowe po swojej stronie, w wyniku czego dni gotówki jako powszechnie używanej metody płatności mogą być policzone. Mają również ułatwienie w postaci publicznej ignorancji, apatii i braku zainteresowania. Mimo to starają się przyśpieszyć ten proces, wprowadzając kolejne przepisy, które coraz bardziej utrudniają przykładnym obywatelom płacenie gotówką.

Obecnie najczęściej przytaczanym pretekstem dla tego nasilającego się ataku na fizyczną walutę jest Wojna z Terrorem, ale są też takie znajome dyżurne tematy, jak przestępczość zorganizowana, uchylanie się od płacenia podatków i szara strefa.

Te uzasadnienia służą jedynie zaciemnieniu prawdziwego celu, którym jest całkowita lub prawie całkowita technokratyczna kontrola podaży pieniądza. W świecie, w którym każda transakcja musi być elektroniczna (tzn. namierzalna) i systemy identyfikacji biometrycznej stają się normą, wpływ wielkich banków, korporacji, firm technologicznych i rządów na nasze życie będzie praktycznie nieograniczony.

Inną niezwykle ważną zaletą gotówki jest to, że ogranicza ona zdolność banków centralnych do prowadzenia prawdopodobnie największego finansowego przekrętu współczesnej ery, to znaczy polityki ujemnych stóp procentowych (negative interest rate policy; w skrócie NIRP).

Dopóki istnieje gotówka, nie ma sposobu na powstrzymanie jej posiadaczy przed robieniem logicznej rzeczy – wyjmowaniem pieniędzy z banku i wkładaniem ich tam, gdzie szkodliwe efekty NIRP nie mogą ich dotknąć.

Źródło: https://wolfstreet.com/2017/01/28/europe-limits-on-cash-transactions-war-on-cash/

Tłum. Nexus

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.