Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Europa umiera. Rod Dreher

Europa umiera. Rod Dreher

W weekend skończyłem czytać książkę brytyjskiego dziennikarza Douglasa Murraya Strang Death Europe: Immigration Identity Islam  Polecić to zdecydowanie za mało. To książka o masowej imigracji, ale więcej niż to, chodzi o samobójstwo europejskiej cywilizacji.

Więcej na ten temat poniżej, ale najpierw pozwólcie, że podzielę się świeżymi informacjami na ten straszny temat. Pochodzi z bloga włoskiego dziennikarza Watykańskiego Sandro Magister  Artykuł nie został jeszcze przetłumaczony na język angielski, więc przetłumaczyłem go za pomocą Tłumacza Google. Fragmenty (w języku angielskim tłumaczonym maszynowo):

Czytamy:

Spadek włoskiego wskaźnika urodzeń – osiągnął najniższy poziom od roku 2017. W kraju liczącym 60,5 miliona mieszkańców tylko 458,151 dzieci urodziło się w zeszłym roku, a jeszcze mniej, około 440 tysięcy, to nowe porody przewidywane na 2018 rok – nieco ponad 7 na 1000 mieszkańców, 30 procent poniżej mediany Unii Europejskiej, która już jest regionem świata o najniższym wskaźniku urodzeń.

Jeśli wziąć pod uwagę współczynnik dzietności – lub „współczynnik dzietności całkowity” – który zapewnia zerowy wzrost, czyli równą wymianę populacji, to wynosi 2,1 dziecka na kobietę, – obserwuje się, że liczba ta od lat pod tym względem dramatycznie maleje.

W 2017 r. wskaźnik urodzeń w kilku regionach  spadł  jeszcze bardziej do 1,32, a na Sardynii nawet osiadł na poziomie 1,06.

Są to już liczby, które świadczą o nieubłaganym marszu w kierunku wymierania narodu.

Magister powiedział, że wiadomości o zawieranych małżeństwach są jeszcze bardziej niepokojące. Liczba pierwszych małżeństw i „małżeństw religijnych” (małżeństwa prowadzone pod auspicjami Kościoła) spada. Pierwsze małżeństwa spadły o 7,3 procent w ciągu jednego roku (od 2016 do 2017 r.), A liczba małżeństw kościelnych spadła o 10,5 procent w tym samym okresie czasu.

Ma to znaczenie ze względu na współczynnik dzietności. Magister cytuje (sekretarza) demografa Roberto Volpi wyjaśniającego znaczenie tych faktów:

dalej:

„Łatwo dostrzec powód, dla którego odwrót od małżeństwa kościelnego jest jeszcze bardziej niepokojący niż cała reszta. Nawet dzisiaj, 70 procent urodzeń we Włoszech ma miejsce w ramach małżeństwa, ale jest to małżeństwo z kościelną ceremonią, które zapewnia o wiele więcej narodzin niż małżeństwo z cywilną ceremonią.

To ostatnie jest przede wszystkim małżeństwem, do którego uciekają się rozwody, wdowcy i mieszane pary Włochów i cudzoziemców, w przeciwieństwie do małżeństwa religijnego, które pozostaje zdecydowanie ulubieńcem samotnych i niezamężnych, młodszego wieku i z większą skłonnością do dzieci.

Ta ostatnie to w rzeczywistości są przede wszystkim małżeństwa, które zawierają rozwiedzeni, wdowcy i pary mieszane Włochów z obcokrajowcami, w przeciwieństwie do małżeństw religijnych, które zdecydowanie preferują samotni i wcześniej nie w małżeństwie, w młodszym wieku i z większą akceptacją posiadania dzieci.

Aby było jasne: ludzie religijni mają więcej dzieci. Cudzoziemcy i Włosi ubiegający się zawierający drugie małżeństwo zazwyczaj biorą ślub tylko w cywilnej ceremonii. Ci Włosi w  latach płodnych chcą mieć dzieci, zwykle biorą ślub w Kościele. Fakt, że śluby kościelne zrywane są tak gwałtownie, sygnalizuje intensyfikację demograficznego koszmaru dla Włoch.

Volpi mówi dalej: „Śluby mówią nam, jak zdrowi lub chorzy jesteśmy. Obecnie jesteśmy w prawie terminalnym stadium. Nie byłoby źle, gdyby Kościół to zrozumiał i wykonał ruch.”

Magister mówi, że ostatni Synod Rodziny zajął się sprawą komunii i ponownych  małżeństwo rozwodników oraz definicji małżeństwa. Komentarz Magister:

Czytamy:

Ten spór pozostawił pole szeroko otwarte dla ataku przez przeciwników prawdziwego małżeństwa. Jak w słynnym powiedzeniu Livy: „Dum Romae consulitur, Saguntum expugnatur”. Podczas gdy oni zajęci są rozmową w Rzymie, wróg zabiera miasto.

Inny znak cywilizacyjnego samobójstwa, – to  ten z Wielkiej Brytanii: finansowana przez rząd organizacja charytatywna LGBT o nazwie MORF

(…)

MORF ma swoją siedzibę w siedzibie głównej LGBT w Manchesterze, która otrzymała blisko 1,2 miliona funtów od Departamentu Zdrowia i dotację w wysokości 500 000 funtów z The Big Lottery Fund.

Uczestnicy kampanii zaniepokojeni wzrostem liczby dziewcząt twierdzących, że są transpłciowymi, mówią, że alarmująca liczba ma na klatce piersiowej „breast-flattening” spłaszczające piersi.

Wrażliwe dzieci mogą uzyskać instrukcje, jak używać lepiszczy od gwiazd z YouTube, które prezentują filmy demonstracyjne – często towarzyszą temu reklamy urządzeń do spłaszczania piersi, które kosztują zaledwie 4 GBP.

Jeśli śledzisz konto Twitterowe 4.WaveNow – a powinieneś – spotkasz się  z przerażającym przemarszem ideologii transpłciowej przez Wielką Brytanię. Brytyjskie elity – rząd, środowisko akademickie, BBC i in. – są zobowiązani i zdeterminowani, aby zniszczyć przyszłość w możliwie dowolny sposób. Nawet poprzez eksterminację płodności poprzez burzenie relacji społecznych w środowiskach, w których mogą powstawać kolejne pokolenia.

Powrót do książki Douglasa Murraya.

Jako Amerykanin zazwyczaj śledziłem debatę na temat imigracji w Europie, więc wiele z tego, co mówi Murray, nie jest dla mnie nowością. Ale zobaczenie tego wszystkiego zebranego w jednym miejscu daje efekt twardego uderzenia w twarz. Nowością było dla mnie poznanie, od jak dawna elity europejskie, zarówno lewicowe, jak i prawicowe, kłamią swoim obywatelom na temat imigracji,  zaprzeczając z udawaną powagą. Nigdy jej nie mieli. Jedyną źródłem, z którego można poznać prawdę jest Internet, który podważa potęgę tradycyjnych odźwiernych mediów.

W swojej książce Murray – otwarcie gejowski ateista, który określa siebie jako „kulturowego chrześcijanina” – zastanawia się nad tym, dlaczego Europa ma instynkty samobójcze. Dlaczego narody europejskie – zwłaszcza elity – tak bardzo siebie nienawidzą? Murray pisze: „Wyglądamy jak ludzie, którzy stracili chęć inspirowania, ponieważ nie mamy nikogo, kogo można zainspirować.”

Czytamy:

Od kilku lat szczególnie uderzają mnie liczne relacje, które słyszałem z pierwszej ręki, a także czytam od ludzi, którzy zdecydowali się nawrócić na islam. Często są to historie uderzająco podobne.

Są prawie zawsze historią, którą prawie każdy młody człowiek może opowiedzieć. Zwykle brzmią one tak:

„Wyglądamy jak ludzie, którzy stracili chęć inspirowania [tu w znaczeniu motywacj], ponieważ nie mamy nikogo, kogo można zainspirować.”  – „Osiągnąłem pewien wiek (zazwyczaj dwudziestokilkuletni lub wczesny trzydziestolatek) i byłem w nocnym klubie, a ja byłem pijany i pomyślałem:” Życie musi być czymś więcej niż to „. – Prawie nic w naszej kulturze nie mówi: „Ale oczywiście jest.”  – Wobec braku takiego głosu młodzi ludzie szukają i odkrywają islam.

To, że wybierają islam, jest historią samą w sobie. Dlaczego ci młodzi mężczyźni i kobiety (bardzo często kobiety) nie sięgają i nie znajdują chrześcijaństwa? Częściowo dlatego, że większość gałęzi europejskiego chrześcijaństwa straciła zaufanie do nawracania, a nawet wiary we własne przesłanie. Dla Kościoła szwedzkiego, kościoła anglikańskiego, niemieckiego Kościoła luterańskiego i wielu innych gałęzi europejskiego chrześcijaństwa, przesłanie religii stało się formą lewicowej polityki, działań różnorodności i projektów pomocy społecznej.

Islam jest rakiem a deportacja jest odpowiedzią

Papież Franciszek w zeszłym tygodniu na konferencji w Watykanie, na pytanie o decyzję, w jaki sposób obchodzić się z kościołami i budynkami religijnymi opuszczonymi z powodu upadku wiary w Europie powiedział: „Nie martw się, bądź szczęśliwy”. [“Don’t worry, be happy.”  ]

Dalej:

Poszukiwanie sensu nie jest nowe. Nowością jest to, że prawie nic nie odnosi się w nowoczesnej kulturze europejskiej do oferowania odpowiedzi. Nic nie mówi: „Oto dziedzictwo myśli, kultury, filozofii i religii, które od tysiącleci karmi ludzi i możecie się również wy sypełnić.” Zamiast tego, w najlepszym wypadku słyszymy: – „Znajdź swój sens tam, gdzie chcesz”. – Najgorsze jest to, co można usłyszeć nihilistycznego credo: „Jesteście bezsensownym istnieniem w bezsensownym wszechświecie.” Każda osoba, która wierzy w takie credo, może osiągnąć dosłownie nic. Społeczeństwa, w których tak jest, również nie mogą nic osiągnąć. Podczas gdy nihilizm może być zrozumiały dla niektórych osób, jako społeczne wyznanie jest śmiertelny.

Jest to po części zabójcze, ponieważ nie ma żadnego powodu, aby wprowadzać dzieci do bezsensownego świata  Prawdą jest, że wskaźnik dzietności spada na całym świecie, nawet w krajach, które są bardziej religijne. Ale Europa dotarła tam pierwsza i odrzuciła możliwość powrotu do zdrowia. Kocham Europę rozpaczliwie i z żalem patrzę, na to, co się dzieje.

Jeśli uważasz, że Ameryka jest odporny na tą śmiertelną chorobę, oszukujesz samego siebie. Ben Shapiro   pisze:

Ameryka przeżywa kryzys sensu. A my wypełniają naszą potrzebę sensu z tym, co mamy do dyspozycji: narkotyki, solidarność etniczna, mobbing polityczny. Problemem tutaj nie jest kapitalizm i jego domniemane ekscesy, czy klasyczny liberalizm i jego atomizacja jednostek. Problem polega na tym, że mamy do czynienia z działającą na nas nawałnicą sił odśrodkowych, ale mamy bardzo niewiele sił dośrodkowych, które zbliżają nas do siebie.

Te siły [zbliżające nas do siebie] były oczywiste: kościół, rodzina, społeczność lokalna. Dzieliliśmy pewne podstawowe wartości chrześcijańskie: wiarę w odpowiedzialne podejmowanie indywidualnych decyzji, dbanie o bliźniego na poziomie społecznym, pielęgnowanie dziedzictwa indywidualnych praw, a także wykonywanie indywidualnych obowiązków w imię cnoty.

Wszystko to nadawało nam sens i cel. Ale teraz te wartości zostały rozdarte. Przez dziesięciolecia ci polityczni lewacy krytykowali struktury społeczne, które nas związywały. Kościół, zamiast jako siła jednocząca, był przedstawiany jako teokratyczny ciemiężyciel; rodzina, zamiast jako obrońca dzieci i bastion dla kobiet, była traktowana jako patriarchalnie tyrańska instytucja; społeczności lokalne, zamiast być postrzegane jako źródło innowacji i wsparcia społecznego, były postrzegane jako zaściankowa enklawa  tortur o charakterze parafialnym. Instytucje zostały zrównane z ziemią; zostaliśmy od nich uwolnieni ogłaszając nasze bycie ofiarą w ich rękach.

Wszystko, co zostało, gruz.

Ma rację, ale dlaczego tak wiele – w rzekomo konserwatywnej – Czerwonej Ameryki – nawet więcej niż bezbożnej Błękitnej Ameryki – jest uwikłane w spiralę samozniszczenia? Gdzie kryje krytyka Shapiro zglobalizowanego kapitalizmu, który od dziesięcioleci był propagowany przez prawicę polityczną jako zbawiciel? Gdzie jest osąd Shapiro na temat religijnych instytucji Prawicy i Lewicy, które głosili fałszywą ewangelię sukcesu klasy średniej i uświęconej pracy społecznej? Tak, lewica jest w dużej mierze winna, ale ręce Prawicy są dalekie od czystości.

Lewica i prawica będą walczyć o to, kto jest winien katastrofy, która nas czeka. Dum Romae consulitur, Saguntum expugnatur.

Wcześniej czy później wierni chrześcijanie znajdą drogę do jakiejś formy Opcji Benedykta, albo pójdą ze statkiem na dno. Nadchodzą ciężkie czasy i nadchodzą szybko.

***

By Rod Dreher

tłum. m.jasińska

https://www.theamericanconservative.com/dreher/europe-is-dying-douglas-murray-italy-benedict-option/

Źródło polskie: https://forumdlazycia.wordpress.com/2018/12/20/europa-umiera/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *