Strona główna > NWO > Estonia: e-kołchoz

Estonia: e-kołchoz

Chciałbyś mieć cyfrowy dowód osobisty, który jest automatycznie przyznawany po urodzeniu?

Mieszkańcy jednego europejskiego kraju używają takiego dowodu gdy: idą do szpitala, korzystają z banku, idą na zakupy a nawet gdy głosują. Ta karta stała się tak popularna, że to państwo europejskie planuje wydawać ją milionom na całym globie, kto tylko tego zapragnie.

Nawet przed przyjazdem do domu noworodka, szpital przyznaje cyfrowy certyfikat urodzenia i ubezpieczenie zdrowotne dziecka wchodzi w życie automatycznie. Każdy mieszkaniec, który ma 15 lat lub powyżej otrzymuje elektroniczną kartę identyfikacyjną, która jest używana w opiece zdrowotnej, usługach bankowych, zakupach, szyfrowaniu maili a nawet w głosowaniu oraz jako bilet tramwajowy.

Na karcie trzymane jest minimum informacji, zgubione karty mogą być po prostu anulowane z systemu. W ciągu 10-ciu lat nie było naruszenia bezpieczeństwa. Wydawane są dwa kody PIN, jeden do uwierzytelniania (do potwierdzenia tożsamości), a drugi do autoryzacji (podpisywania dokumentów lub dokonywania płatności). Aby sprawdzić autentyczność użytkownika porównuje się czy karta i podany kod zgadzają się w bazie danych.

Inne rządy próbowały wydać takie karty, ale koszty były wysokie, a sprzeciw społeczeństwa duży. UK wydało 257 milionów funtów z planowanych 4,5 miliarda na tak krytykowane karty do czasu, gdy w 2010 roku wróciła do władzy koalicja, która odrzuciła ten pomysł.

Wg The Economist, rząd Estonii planuje wydawanie tych kart dla estońskich emigrantów na całym świecie.

Osoby ubiegające się o kartę zapłacą $41-68 i dostarczą takie same dokumenty i dane biometryczne jak obywatele mieszkający w Estonii. Jeśli wszystko będzie się zgadzało, karta będzie wydana lub jej wirtualny odpowiednik na smartfon (będzie specjalny moduł zabezpieczający na karcie SIM). Kilka dobrych pomysłów nigdy się nie przyjmie, ponieważ nie zaakceptuje ich zbyt wiele osób. 1,3 miliona mieszkańców – Estonia to maluch, nawet z 10 milionami emigrantów – choć rząd ma nadzieję, że doda ich do systemu w ciągu następnych dziesięciu lat.

Opracował: Girion

Źródło: http://www.economist.com/news/international/21605923-national-identity-scheme-goes-global-estonia-takes-plunge

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *