Strona główna > Polska > ESLI uważa, że Polska powinna wprowadzić nadzwyczajne prawa w kwestii zwrotu mienia Żydom

ESLI uważa, że Polska powinna wprowadzić nadzwyczajne prawa w kwestii zwrotu mienia Żydom

Kraje Europy Wschodniej, w szczególności Polska, nie wywiązały się ze swoich zobowiązań zwrotu własności odebranej Żydom w czasie II wojny światowej – wynika z raportu, który ma zostać w czwartek przedstawiony na konferencji Europejskiego Instytutu Dziedzictwa Shoah (ESLI).

a00

Osiem lat temu rządy 46 krajów obiecały w tzw. Deklaracji Terezińskiej dać wynagrodzenie ofiarom masowych grabieży z lat po 1930 roku ze względu na zaawansowany wiek ocalałych z Holokaustu.

Raport, który ma być opublikowany podczas czwartkowej konferencji, oskarży Polskę o to, że jest „najbardziej wierutnym przykładem” niewywiązania się ze zobowiązań podjętych w wyżej wymienionym dokumencie. Jego twórcy wskazują na to, że Polska miała największą żydowską populację w Europie, z której 90 proc. nie przeżyło wojny. „Pośród wschodnioeuropejskich krajów Bośnia-Herzegowina i Polska są jedynymi krajami, które nie wprowadziły w życie rozwiązań prawnych mających na celu zwrot mienia zagrabionego zarówno w okresie Holokaustu, jak i komunizmu, a są one krajami, gdzie obydwa te rodzaje zawłaszczeń miały miejsce” stwierdzają twórcy raportu, do którego dotarł „Guardian”, zapominając najwyraźniej, że mienie żydowskie zabierali okupujący Polskę Niemcy, a później rosyjscy sowieci i ich namiestnicy. Dlaczego zatem to polskie społeczeństwo ma płacić za działania zaborców państwa polskiego, tego nie wyjaśniono. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że tego typu rozumowanie autorom raportu jest zdecydowanie obce. Stwierdzają bowiem: „Polska jest jedynym członkiem Unii Europejskiej (i byłym członkiem bloku komunistycznego), która nie przeprowadziła kompleksowej restytucji własności prywatnej w erze pokomunistycznej”.

Twórcy raportu ubolewają, że żyje obecnie 500 tys. ocalonych z Holokaustu, z czego połowa – w ubóstwie.

Raport wzywa Polskę do wdrożenia zobowiązań terezińskich i zwrotu mienia. Odnosząc się do stanowiska polskiego MSZ, w którym resort stwierdza, że restytucja majątków przebiega zgodnie z polskim prawem, twórcy dokumentu domagają się od Polski wprowadzenia specjalnych rozwiązań, które pomogłyby w przekazywaniu majątków Żydom. „Zwykłe prawa dotyczą zwykłych wydarzeń. Ale Holokaust był wydarzeniem nadzwyczajnym i nie ma sensu stosowania zwykłegoprawa do sytuacji, w której tak wiele nie posiadającej spadkobierców własności nagle pojawiło się jako rezultat masowego mordowania milionów ludzi” stwierdzili.

Za: http://prawy.pl/49744-esli-uwaza-polska-powinna-wprowadzic-nadzwyczajne-prawa-w-kwestii-zwrotu-mienia-zydom/

Data publikacji: 25.04.2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *