Strona główna > Bez kategorii > ERNEST HEMINGWAY był agentem NKWD – twierdzi rosyjski historyk

ERNEST HEMINGWAY był agentem NKWD – twierdzi rosyjski historyk

Źródło: http://wnas.pl/artykuly/581-ernest-hemingway-byl-agentem-nkwd-twierdzi-rosyjski-historyk

Data publikacji: 6.12.2012

Ernest Hemingway podczas hiszpańskiej wojny domowej wraz z sowieckim pisarzem Ilją Erenburgiem i niemieckim pisarzem komunistycznych Gustavem Reglerem
Ernest Hemingway podczas hiszpańskiej wojny domowej wraz z sowieckim pisarzem Ilją Erenburgiem i niemieckim pisarzem komunistycznych Gustavem Reglerem

Lina Majakowa, autorka rosyjskiej „Niezawisimoj Gaziety”, opisuje współpracę słynnego amerykańskiego pisarza Ernesta Hemingwaya z sowieckimi służbami. Tekst „Agent Hem” udostępnia po polsku tygodnik „Forum”.

Według rosyjskiego historyka Aleksandra Wasiliewa, mającego dostęp do archiwów NKWD, Hemingway został zwerbowany „z pobudek ideowych” w czasie wizyty w Chinach w styczniu 1941 roku przez agenta NKWD Jakowa Gołosa. Zdaniem Wasiliewa Gołos uzyskał zgodę pisarza na współpracę z radzieckim wywiadem, przekazał mu hasło mające umożliwić kontakt z innym agentem pracującym w USA i sposoby nawiązania kontaktu operacyjnego.

Hemingway otrzymał kryptonim operacyjny Argo. Ale NKWD zwróciło na niego uwagę dużo wcześniej:

W polu widzenia radzieckiego wywiadu znalazł się w 1935 r. W lewicowym czasopiśmie opublikował wtedy ostrą krytykę amerykańskich urzędników,którzy nie pomogli dużej grupie weteranów wojennych poszkodowanych przez huragan. W czerwcu 1937 r. Hemingway wraz z przewodniczącym Komunistycznej Partii USA Earlem Browderem wziął udział w konferencji pisarzy amerykańskich.

Ciekawie wyglądały relacje Sowieci-Hemingway w Hiszpanii:

Szef madryckiej rezydentury NKWD Aleksandr Orłow nie tylko zaopatrywał Hemingwaya w wódkę i kawior, ale niejednokrotnie organizował jego wyjazdy do oddziałów partyzanckich. Pewnego razu zorganizował jego wizytę w tajnym obozie szkoleniowym NKWD.

Radziecki wywiad uważał pisarza przede wszystkim za obdarzonego szerokimi kontaktami na całym świecie agenta wpływu. Ponadto jako korespondent czołowych gazet mógł pisać artykuły pokazujące ZSRR w dobrym świetle. Mógł też informować NKWD o nastrojach w środowisku wysoko postawionych Amerykanów.

Jak wynika z materiałów NKWD Hemingway spotykał się ze swoim kontaktem operacyjnym na Kubie i w Londynie, w latach 1943-1945. W 1948 roku stwierdzono że nie jest już „aktywnym i przydatnym” agentem.

cis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.