Strona główna > Świat > Erich Honecker: ” Teraz macie, co chcieliście ? „

Erich Honecker: ” Teraz macie, co chcieliście ? „

Poniżej list do byłych obywateli NRD, przypisywany Erichowi Honecker’owi.*1, Najprawdopodobniej jednak, autorstwa anonimowego ex NRD-owca,

Erich Honecker, do byłych obywateli NRD: „Teraz macie, co chcieliście?»

Ktoś z Niemców napisał ten list w imieniu Honecker’a. Ostro i na temat.

Teraz nie macie już nic. Cieszcie się”!

List Erich’a Honecker’a, ostatniego Sekretarza Generalnego Komunistycznej Partii Niemiec Wschodnich i

przywódcy NRD:

„Mieliście pracę, mieszkania. Mieliście dobre szkoły. Była stabilna waluta i gwarantowana emerytura. Można było bezpiecznie chodzić po berlińskim Alexanderplatz całą noc.

I Turków nie było. Ale to było za mało.

Chcieliście więcej. Marzyły się wam luksusowe samochody, bo „Wartburg” był dla was niezbyt elegancki. Chcieliście bananów, bo nasze domowe jabłka też wam się nie podobały. Chcieliście mieć w portfelu niemiecką markę, bo marka NRD nie miała dla was wielkiej wartości .Marzyliście o wolności słowa, chociaż i w NRD nikt mówić nie zabraniał, no chyba , że o socjalizmie.

Rwaliście się do RFN no i doczekaliście

Wszystko to, co wam wtedy „zapomniała” powiedzieć zachodnia telewizja, tego i dziś nie mówi. I w tamtych czasach na Zachodzie nie wolno było otwarcie mówić o problemach związanych z cudzoziemcami. Podwójne standardy panowały w RFN i w przeszłości. Było prawo dla Niemców, i ono było zapisane w ustawach.

Ale było i inne prawo dla cudzoziemców – politycy manipulowali nim dla osiągnięcia swoich celów. Ale byliście szczęśliwi, dając się zwieść. Zachodnia propaganda była takim samym kłamstwem, jak i u nas, ale po prostu była ładniej opakowana. Rozpoznawać naszą propagandę nie wymagało wysiłku, zwłaszcza takim przenikliwym chytrusom jak wy.

Zachodnia telewizja ogłupiła was jak chciała, . Spójrzcie na swoje życie. Dorwaliście się do luksusowych samochodów – i zadłużenia.

Dotarliście do dobrobytu – na kredyt. Staliście się niewolnikami banków.

Tak, na Wartbugi” przychodziło oszczędzać, ale wy zwyczajnie płaciliście za nie gotówką, jak dumni i wolni ludzie. Wasze marki NRD na Sparbücher 'ach przynosiły i dobre odsetki, i każdy miał solidne oszczędności.

Teraz nie macie nic. Nawet niemieckiej marki – jej też nie ma.

Emerytura w NRD była gwarantowana. Teraz jej zbyt mało i do życia… i do śmierci. Dzieci w szkołach NRD potrafiły czytać i pisać już za sześć tygodni. Teraz nie są w stanie tego osiągnąć nawet w trzeciej klasie.

Nikomu nie przyszło do głowy czegoś się bać, nawet w dużym mieście, w Berlinie, i nikogo nie zabijali na Alexanderplatz. Dziś boisz się wieczorami wychylić nos z domu w swojej rodzinnej wsi, gdzie po ulicach wędrują hordy afgańskich „uchodźców”. A nasza policja, nasza Armia Ludowa ! Dla zawsze byli zbyt pruscy, zbyt sztywni. A teraz rozprawiacie o pospolitym ruszeniu i wypatrujecie broni, ponieważ na pomoc państwa już nie ma co liczyć.

W NRD wszystko szło zgodnie z planem, nawet wasze życie. Teraz nie znacie, jutra.

Mam nadzieję, że przynajmniej najedliście się już deficytowych bananów? A wolność słowa dla was, tak samo nieosiągalna. Pamiętacie, jak wszyscy krzyczeli: „Otwórzcie nam granice ! „Dzisiaj marzycie, aby je zamknąć. Ale nie można zamknąć coś, czego już nie ma.

Chcieliście cieszyć się RFN, bez ograniczeń. “No to teraz cieszcie się»

Uwaga!

Nie  jestem  autorem  artykułu   a  jedynie  tłumaczem -amatorem!

Ponadto, co podkreślam,  powyższy tekst zawiera informacje i oceny wyłącznie autora/autorów  obcojęzycznej publikacji,  z którymi –proszę, nie utożsamiać  tłumacza. Poglądy i opinie tłumacza, pozostają  jego prywatną  sprawą,  dopóki nie wypowie się jako komentator !

Przypisy:

Erich Honecker (ur. 25 sierpnia 1912 w Neunkirchen, zm. 29 maja 1994 w Santiago) – niemiecki polityk komunistyczny i I sekretarz Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec(SED). W latach 1971–1989 przywódca Niemieckiej Republiki Demokratycznej.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Erich_Honecker

Źródło:

https://aurora.network/articles/10-vlast-i-obshhestvo/73092-jerikh-khonekker-teper-u-vas-net-nichego-naslazhdaytes

Tytuł: “Эрих Хонеккер: Теперь у вас нет ничего. Наслаждайтесь”

Autor:nieznany, opublikował :InfoRuss

27.10.2019

wybór, tłumaczenie i opracowanie:bezmetki
Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych
materiałów: zezwalam wyłącznie na darmowych
platformach elektronicznych, ze wskazaniem
adresu tekstu źródłowego
ipseudonimu autora tłumaczenia.

 

Za: http://mikstury-bezmetki.neon24.pl/post/151314,erich-honecker-teraz-macie-co-chcieliscie

28.10.2019

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.