Strona główna > Bliski Wschód > Erdogan Zadaje Kolejny Cios w Plecy…

Erdogan Zadaje Kolejny Cios w Plecy…

Turcja odwołała ambasadorów z USA i Izraela z powodu wydarzeń w strefie Gazy. Prezydent Turcji podjął decyzję odwołania posłów z USA i Izraela w związku z wydarzeniami w strefie Gazy, gdzie w starciach zginęło ponad 50 osób.

 

Erdogan porównał działania Izraela w stosunku do Palestyńczyków z ludobójstwem
Turcja w związku z wydarzeniami w strefie Gazy wycofuje swoich ambasadorów w USA i Izraelu, w celu konsultacji, – oświadczył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Jego słowa cytuje turecki kanał telewizyjny NTV.

„Odwołujemy ambasadorów z Waszyngtonu i Tel-Awiwu. Wzywamy na nadzwyczajny szczyt Organizacji Współpracy Islamskiej. Również, według  Erdogana, w Turcji od wtorku, 15 maja, rozpocznie się trzydniowa żałoba. A w piątek, 18 maja, na placu Enikapy ( Еникапы) w Stambule odbędzie się miting. „Mam nadzieję, że w niedzielę spotkamy się tam  — powiedział Erdogan – precyzuje agencja Anadolu. 14 maja w Stambule  odbyły się już masowe akcje i protesty.

Prezydent Turcji również nazwał działania Izraela w stosunku do palestyńczyków -ludobójstwem, a sam Izrael- państwem terrorystycznym. „Potępiam to ludobójstwo <…> Izrael —  to państwo terrorystyczne. 

Potępiamy również tych, którzy milczą w tej sytuacji”, — oświadczył Erdogan

Więcej informacji na RBC:
14 maja,
https://www.rbc.ru/politics/14/05/2018/5af9f3f79a7947d3ec5872cc

Starcia Palestyńczyków z izraelską armią na granicy

Dyplomatyczne źródło  w siedzibie ONZ poinformowało w poniedziałek TASS  o nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z zaostrzeniem sytuacji w sektorze Gazy z inicjatywy Kuwejtu. Według agencji, otwarte spotkanie może odbyć się 15 maja.

Protesty odbywają się w sektorze Gazy na tle przeniesienia ambasady amerykańskiej z Tel Avivu do Jerozolimy i 70-rocznicy powstania Izraela, z którą związany był transfer misji dyplomatycznej.

Według najnowszych danych, w starciach na palestyńsko-izraelskiej granicy zginęły 52 osoby, a ponad 2 tys. zostało rannych.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu skomentował akcje  koniecznością „ochrony  granic”. „Będziemy nadal działać zdecydowanie, aby bronić naszej suwerenności i naszych obywateli”, — powiedział Netanjahu .

USA obwinia odpowiedzialnością za śmierć ludzi w starciach w strefie Gazy  palestyński ruch HAMAS. „HAMAS celowo i cynicznie prowokuje [Izrael] do odwetu”, — powiedział pierwszy zastępca rzecznika Białego domu Raj Szach.

Autor: Маргарита Девяткина.

———————–

Wybór,tłumaczenie i opracowanie: bezmetki
Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych materiałów:
dozwala się wyłącznie na darmowych
platformach elektronicznych, ze wskazaniem
adresu tekstu źródłowego i nick’a autora tłumaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *