Strona główna > Polska > Elektroniczne dowody osobiste najpóźniej w 2019 roku

Elektroniczne dowody osobiste najpóźniej w 2019 roku

Elektroniczne dowody osobiste mają zostać wprowadzone do 31 marca 2019 roku – wynika z informacji „Dziennika Gazety Prawnej”. To ostateczny termin Komisji Europejskiej, którego Polska musi dotrzymać, żeby nie stracić 297 mln zł przyznanych na projekt pl.ID. Pomysły na nowe dowody są dwa. Możliwe jest połączenie dokumentu z karta płatniczą.

a

W Ministerstwie Cyfryzacji powstaje harmonogram stworzenia e-dowodów osobistych. Ostateczny termin ich wprowadzenia to 31 marca 2019 roku. Jak wynika z informacji „Dziennika Gazety Prawnej”, pomysły na nowe dowody są dwa.

Pierwszym z nich są dokumenty z elektronicznym chipem, na którym zapisane byłyby informacje ułatwiające kontakt z administracją państwową.

Druga koncepcja to połączenie dowodu osobistego z kartą płatniczą. Taki model funkcjonuje w Szwecji, i jak twierdzi na łamach DGP ekspert z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, ten pomysł budzi zainteresowanie rządu. Dzięki temu bowiem można by łatwiej przelewać środki z programu 500+.

Na razie prace nad e-dowodami są wciąż na bardzo wstępnym etapie. W Ministerstwie Cyfryzacji powstaje dopiero harmonogram prac nad tym projektem.

Info/skrót z koszernego źródła: http://finanse.wp.pl/kat,1033699,title,Nowe-e-dowody-osobiste-najpozniej-w-2019-roku,wid,18210562,wiadomosc.html?ticaid=116a57

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *