Strona główna > Bez kategorii > Elegia na śmierć Roja

Elegia na śmierć Roja

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=ARoUwgKt4ms&feature=related]

Mieczysław Dziemieszkiewicz, rocznik 1925. Urodził się i wychował w pow. łomżyńskim. Jest to teren jego późniejszego działania w szeregach NSZ — NZW. Lata okupacji spędza w Makowie Podhalańskim pracując jako robotnik transportowy. Jednocześnie przewozi materiały konspiracyjne przekazywane mu przez brata Romana ps. Adam. Brat wspólnie z żołnierzami Czesława Czaplickiego ps. Ryś w maju 1945 roku rozbija więzienie w Krasnosielcu. Wiosną tego roku Mieczysław Dziemieszkiewicz zostaje wcielony do wojska w Warszawie. Na wieść o zastrzeleniu brata przez sowietów dezerteruje z wojska i wstępuje do oddziału partyzanckiego Mariana Kraśniewskiego „Burzy”, gdzie przyjmuje pseudonim „Rój”.


Film przedstawia dzieje niezwykłego człowieka, legendy powojennego podziemia niepodległościowego, i losy żołnierzy z nim związanych. Dokument przytacza relacje świadków i przywraca pamięć przechowywaną dotąd tylko w rodzinach żołnierzy wyklętych.

Polska 2007, 29 min

Reżyseria: Jerzy Zalewski

http://oczy-patrioty.pl/dokumentalne/historia/elegia-na-smierc-roja lub http://chomikuj.pl/?page=485263 – tu pobierzesz i obejrzysz ten oraz inne filmy dokumentalne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.